Najpierw ocieplamy
Termomodernizacja to różne działania, służące zmniejszeniu zużycia energii cieplnej. Najważniejsze z nich to docieplenie przegród, wymiana stolarki, wymiana lub modernizacja systemu grzewczego. W tym numerze termomodernizacji poświęcimy trzy teksty - w pierwszym zajmiemy się ociepleniem domu, w kolejnym stolarką, w ostatnim modernizacją ogrzewania.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Ile można dostać z programu Czyste PowietrzeCzy z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać przy budowie nowego domuJak grube ma być ocieplenie ścianIle wełny mineralnej na poddaszu
Termomodernizacja to dziś w budownictwie temat nr 1. Wystarczy zauważyć, że nowych domów buduje się w Polsce rocznie mniej niż 100 tys., a tych do zmodernizowania mamy jakieś 3 mln! Od ocieplania domów i wymiany systemów grzewczych nie ma już ucieczki. Wymuszają je drastycznie rosnące koszty ogrzewania. Ich wzrost jest z jednej strony efektem wywołanej przez Putina wojny, z drugiej polityki Unii Europejskiej, która dąży do wyeliminowania z rynku paliw kopalnych - węgla i gazu ziemnego.
Termomodernizacja to przedsięwzięcie kosztowne. Można jednak dostać na nią państwowe dofinansowanie, czyli zwrot części wydatków. Dwa narzędzia, umożliwiające inwestorom indywidualnym odzyskanie pieniędzy, to program Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna.
Docieplenia p...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze