Mniejszy wybór
Usunięcie kopciucha, czyli bezklasowego, wszystkopalnego kotła, to podstawowy warunek uzyskania wsparcia z programu Czyste Powietrze. Gdy program ruszał, kopciucha można było zastąpić ekologicznym kotłem na węgiel, albo nowoczesnym kotłem gazowym. Unijne przepisy wyeliminują je jednak z rynku, a inwestorom - nieco uproszczając - pozostanie wybór między pompą ciepła, kotłem na drewno/pellet i ogrzewaniem elektrycznym.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z ARTYKUŁU?
Czy dostanę dofinansowanie na kocioł węglowyCzy ogrzewanie gazowe będzie zakazaneCzy pompa ciepła sprawdzi się w starym domuCzy mogę wymienić grzejniki na ogrzewanie podłogowe
Kiedy w 2018 r. ruszał program Czyste Powietrze podkreślano, że jednym z jego głównych celów jest zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery. Miała temu służyć wymiana starych pieców i kotłów na paliwa stałe na nowoczesne, ekologiczne źródła ciepła. Przyjęto, że przez ponad 10 lat uda się zlikwidować 3 mln starych, wszystkopalnych pieców.
Program działa już prawie 6 lat, czyli półmetek za nami, a według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Polacy zezłomowali 405 tys. kopciuchów.
Początkowo dofinansowanie przysługiwało także do ekologicznych kotłów węglowych. Taka możliwość została zlikwidowana z końcem 2021 r., nawet jeśli inwestor kupi urządzenie spełniające wymogi Ekoprojektu.
Wynika to z prowadzonej przez Unię Europejską polityki odcho...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze