Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Kredyt hipoteczny

Kredyt, ale jaki?
Jak wygląda rynek kredytów hipotecznych pod koniec 2022 roku? Co z rynkiem nieruchomości? Czy warto dziś myśleć o kredycie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Man icon Maria Błoszczyńska

Stan surowy - dylematy inwestora

Brickwood, czyli cegła z naszych marzeń
Misją i ambicją przyświecającą naszej firmie jest budowa ekologicznych komfortowych domów będących alternatywą dla mieszkań, która spełniałaby marzenia wielu osób o własnym miejscu na ziemi. Realizujemy je za pomocą technologii wykorzystującej innowacyjną prefabrykowaną cegłę zwaną „brickwood”.
Budowa aż miło!
Po długich przygotowaniach stan surowy może być przyjemną i dość zaskakującą niespodzianką. Bo jeśli umówiliśmy dobrą ekipę, to roboty idą naprawdę szybko. Tam gdzie przed chwilą nie było niczego, błyskawicznie pojawiają się fundamenty, murowane są ściany, a cieśle stawiają dach. W wybieranej w Polsce najczęściej i jednocześnie najbardziej czasochłonnej technologii murowanej, stan surowy stawia się w kilkanaście tygodni.
Na wirażu
Czasy mamy niepewne. Drogie materiały i robocizna, horrendalnie drogi kredyt, niepewność jutra nie ułatwiają podjęcia decyzji - budować się czy raczej poczekać? To z pewnością przełoży się na liczbę rozpoczętych budów. Z drugiej jednak strony - przez dwa wakacyjne miesiące, po raz pierwszy od początku 2021 r., ceny materiałów nie wzrosły. Zaś wstrzymywanie nowych inwestycji przez deweloperów może sprawić, że łatwiej będzie o majstrów pracujących za rozsądne pieniądze.
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Kosztorys stanu surowego

Wybudowanie stanu surowego
Łączny koszt zasadniczych elementów stanu surowego zamkniętego to około 366 000 zł.
Antywłamaniowe drzwi do domu marki GERDA
Pasywne, antywłamaniowe drzwi zewnętrzne GERDA z serii THERMO PRIME, THERMO PREMIUM i OPTIMA stanowią znakomitą, szeroką ofertę produktów przeznaczonych dla klientów wymagających bezkompromisowej jakości. Dzięki swojej przemyślanej konstrukcji wyróżniają się znakomitymi parametrami użytkowymi. Jednocześnie szeroka paleta wzorów i wykończeń umożliwia dopasowanie drzwi GERDA do każdego domu.
BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu
Firma Bauder opracowała innowacyjne płyty termoizolacyjne na dachy płaskie i pochyłe - odpowiednio BauderECO F i BauderECO S.
Brama garażowa SUPREME
Segmentowa brama garażowa BSS Supreme została stworzona z najwyższej jakości materiałów, które gwarantują wysoką estetykę wykonania. Zastosowanie termicznych uszczelek z komorą na całym obwodzie bramy oraz podwójnej uszczelki na połączeniu między panelami sprawia, że brama jest energooszczędna.
Brama PRIME
Brama PRIME, czyli najwyższy standard bramy z oferty marki WIŚNIOWSKI, łączy to, co najlepsze: mocną konstrukcję z komfortem użytkownika, ponadczasowy design z jakością i innowacyjną technologię oraz trwałość z bezpieczeństwem klienta.
Oparcie dla budynku
Od tego, czy fundamenty są prawidłowo wykonane, zależy bezpieczeństwo całej budowli. Dlatego ich zaprojektowanie i budowa wymagają szczególnej staranności. Kluczowe jest to, by oparcie dla budynku było dostosowane do obciążeń i do warunków gruntowych.
Z czego i ile warstw?
Rola ścian zewnętrznych jest nie do przecenienia. Nie tylko osłaniają wnętrze domu, ale stanowią też oparcie stropu i dachu budynku. Planując ten element trzeba zdecydować przede wszystkim o wyborze materiału i liczbie warstw, z jakiej składać się będą przegrody.
BELLA PLAST - listwy przyokienne dylatacyjne do systemów dociepleń
Firma Bella Plast od ponad 25 lat jest liderem w produkcji listew i profili wykończeniowych do systemów dociepleń.
Widoczne na pierwszy rzut oka
Elewacja to element budynku, który jest widoczny już na pierwszy rzut oka. Musi być więc estetyczna, ale trzeba pamiętać, że wygląd to nie wszystko. Ponieważ jest stale wystawiona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, materiały wykończeniowe na ściany zewnętrzne powinny być trwałe, odporne na wilgoć, mróz i silne nasłonecznienie.
Pod stopami
Strop to pozioma przegroda dzieląca kondygnacje. Można go wykonać na różne sposoby. Najbardziej rozpowszechnione są stropy gęstożebrowe, które powoli wypierają dominujące przez lata konstrukcje monolityczne. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na stropy prefabrykowane. Jakie zalety i wady mają poszczególne rozwiązania?
Stropy panelowe - łatwy montaż, modułowość, niskie koszty
W polskim budownictwie mieszkaniowym przez lata dominowały tradycyjne rozwiązania takie jak żelbetowe stropy monolityczne czy gęstożebrowe stropy Teriva. Jednak z uwagi na wysokie koszty i dużą pracochłonność oraz niezgodność z europejskimi normami (w przypadku niektórych producentów stropów Teriva) obecnie klienci poszukują zupełnie innych rozwiązań.
ARBET - prawdziwy styropian
Prawdziwy Styropian Fabryki Styropianu ARBET można aplikować w wielu miejscach. Płyty styropianowe ARBETu znane są inwestorom planującym prace ociepleniowe w budownictwie mieszkaniowym oraz budynkach użyteczności publicznej. Dziś Prawdziwego Styropianu używa się m.in. przy ocieplaniu małych domów jednorodzinnych, całych osiedli, a także na wielkich budowach. Dobrym przykładem zastosowania produktów ARBET są inwestycje w jednym z większych polskich miast - Stadion Miejski Pogoni oraz Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Dwie reprezentacyjne budowle o znaczeniu kulturotwórczym właśnie w tej chwili pną się w górę. W obu wypadkach budowniczy sięgnęli po Prawdziwy Styropian ARBETu.
Styropian, wełna i co jeszcze?
Większość materiałów stosowanych do wzniesienia przegród w budynku charakteryzuje się dużą wytrzymałością, ale nie najwyższą ciepłochronnością. Zazwyczaj niezbędne jest więc zastosowanie warstwy izolacji, która będzie stanowiła barierę dla ciepła uciekającego z budynku. Przy wyborze materiału ociepleniowego trzeba pamiętać, że ma swoją specyfikę i sprawdza się najlepiej w nieco odmiennych warunkach.
Ciepły i szczelny dom z produktami MARMA
Rosnące koszty utrzymania domów znacząco obciążają budżety polskich rodzin. Mają na to wpływ przede wszystkim podwyżki cen energii, gazu oraz opału. Koszty te będą wymuszać na użytkownikach stosowanie oszczędności, począwszy od przysłowiowego przykręcania kurków, a kończąc na wykonaniu termoizolacji budynków. W pierwszym przypadku ceny nieznacznie się zmniejszą, ale przy tym spadnie komfort, mieszkając w zimnym budynku. Drugi przypadek będzie wymagał dodatkowych nakładów finansowych związanych z ociepleniem budynku, ale ten wydatek trzeba potraktować jako inwestycję w przyszłość, który szybko się zwróci.
Dachówki cementowe CREATON w wersji DURATOP PRO
Innowacyjna powłoka DURATOP PRO, zaprojektowana specjalnie dla dachówek cementowych CREATON, jest odpowiedzią na potrzeby wymagającego rynku nowoczesnych pokryć dachowych. Zastosowana technologia skutecznie chroni dach przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niezależnie od tego, czy połać jest narażona na intensywne opady deszczu oraz śniegu, nagłe zmiany temperatury, silny wiatr czy mocne nasłonecznienie - każda taka próba kończy się zwycięsko dla dachówki z powłoką DURATOP PRO.
Zwieńczenie domu
Dach to zwieńczenie każdego budynku. Nie tylko chroni dom przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale jest też ważnym elementem architektonicznym. Planując ten element, trzeba podjęć szereg ważnych decyzji. Dach płaski czy spadzisty? Na jaką konstrukcję się zdecydować? Jak go wykończyć? Wreszcie - jak dopasować orynnowanie?
Ciepłe poddasze
Większość domów w naszym kraju ma poddasze użytkowe. Tak jest również w przypadku budynku, którego kosztorys zamieściliśmy na początku tego wydania Domu Polskiego. Pomieszczenie to musi być odpowiednio zaizolowane - to kwestia nie tylko komfortu mieszkania, ale i bezpieczeństwa domowników. Jak przeprowadzić takie prace z użyciem wełny mineralnej?
Dobry widok
Kupując okna do domu jednorodzinnego trzeba się liczyć z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych. Inwestycja ta będzie udana pod warunkiem, że dokładnie przeanalizujemy ofertę rynkową. Ale sam zakup odpowiedniej stolarki to nie wszystko - trzeba ją jeszcze fachowo zamontować.
Profile okienne ELEGANT - doskonałe parametry i elegancki wygląd dopasowany do projektu
Elegant to minimalistyczne profile okienne i drzwiowe z PVC, które sprawdzają się zarówno w nowych projektach jak i renowacjach. Łączą znakomite parametry energooszczędności z ponadczasowym designem, a przy tym spełniają wysokie standardy jeśli chodzi o ekologię. Szeroki wybór skrzydeł i głębokości zabudowy pozwala dopasować okno do fasady w każdym stylu - od nowoczesnej po klasyczną.
Termomodernizacja z KRISPOL - od wyceny po dotację
Inwestycje budowlane to nie tylko stawianie nowych budynków, ale także termomodernizowanie już istniejących. U źródeł tych działań leżą zarówno potrzeby związane ze zmianami klimatycznymi, jak i rosnące ceny energii cieplnej oraz deficyt surowców pozwalających na jej produkcję. Temat renowacji budynków wywołuje duże zainteresowanie społeczne. Wobec rosnących kosztów ogrzewania, niezależnie od źródła ciepła, skutecznym sposobem na ciepły dom i oszczędność energii jest wymiana okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. Ostatecznie nie chodzi tu wyłącznie o koszty ogrzewania. Niezależnie od wieku, dla każdego z nas najważniejsze jest zdrowie, codzienny komfort życia i użytkowania domu, a także troska o przyszłe pokolenia. To inwestycja z Gwarancją spokoju.
Widno na poddaszu
Większość budowanych obecnie w naszym kraju domów ma poddasza użytkowe. Przed laty doświetlano je, montując lukarny. Obecnie dużo bardziej popularne jest prostsze rozwiązanie - okna w połaci dachowej. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?
Rolety, żaluzje czy markizy?
W sprzedaży jest cała gama osłon okiennych. Niektóre z nich tylko chronią wnętrza przed przegrzewaniem, inne dodatkowo pozwalają zimą zatrzymać w domu ciepło, a przez cały rok stanowią barierę dla intruzów. Przed wyborem warto zapoznać się z ich charakterystyką.
Szukasz oszczędności? Zainstaluj rolety zewnętrzne!
Optymalizacja kosztów związanych z ogrzewaniem stanowi obecnie jeden z głównych priorytetów zarządzania niemal każdym domowym budżetem. Rosnące koszty sprawiają, że poszukujemy oszczędności w zasadzie wszędzie. Jednym z rozwiązań pomagających poprawić bilans energetyczny budynku, a w efekcie obniżenie miesięcznych rachunków, może być instalacja rolet zewnętrznych.
Proszę wejść!
Wybierając drzwi zewnętrzne trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ich cenę oraz estetykę, ale także szereg parametrów użytkowych - ciepłochronność, zdolność do tłumienia hałasu czy rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. W końcu kupuje się je raz na wiele lat.
Bezpieczny garaż
Wbrew pozorom zakup bramy garażowej nie jest zadaniem prostym. Osłona garażu powinna bowiem spełniać szereg wymagań. Poza komfortem i bezpieczeństwem użytkowania miejsca postojowego, istotne jest też zminimalizowanie strat ciepła w tym pomieszczeniu, a także zabezpieczenie go przed włamaniem. Nie bez znaczenia są również względy estetyczne - w końcu brama stanowi istotną część elewacji, dlatego powinna się z nią dobrze komponować.
Niedoceniany etap
Instalacje nie wzbudzają aż takich emocji jak wybór zasadniczych cech domu - to jak ma być duży, z iloma kondygnacjami, o jakim kształcie dachu. Jednak to właśnie od tego jak zostaną zaprojektowane i wykonane zależy przyszły komfort mieszkania oraz w ogromnej mierze koszty utrzymania gotowego już domu.
Wydatki na instalacje
Według redakcyjnego kosztorysu wykonanie instalacji wewnętrznych to przynajmniej 76 500 zł.
AIRMAX 3. GENERACJI - najwyższa wydajność i ponadczasowy design
Airmax3 monoblokowa pompa ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Łączy zaawansowaną technologię z ponadczasowym designem.
ARMACOMFORT® AB ALU PLUS - komfort akustyczny
Jednym z najczęstszych powodów ograniczający komfort mieszkania i pracy w pomieszczeniach jest hałas. Dźwięki z rur kanalizacji sanitarnej i wewnętrznych rur odprowadzających wodę deszczową są odbierane jako jednoznacznie dokuczliwe. Hałas spadającej wody jest przekazywany poprzez niezabezpieczone rury na ściany i elementy sufitu, a stamtąd do sąsiadujących pomieszczeń. Dzięki ArmaComfort AB dostarczamy wysoce efektywne rozwiązanie akustyczne specjalnie opracowane do tego typu zastosowań.
BREVA - klimatyzator, który również grzeje
Marka Beretta oferuje ścienny klimatyzator BREVA typu split o klasie efektywności energetycznej A++, z czynnikiem chłodniczym R32 przyjaznym środowisku. Klimatyzator BREVA służy zarówno do chłodzenia, jak i do ogrzewania (np. w okresach przejściowych).
ECOSUN® - promienniki z własnym nadrukiem
FENIX Polska Sp. z o.o. oferuje elektryczne promienniki szklane, na których możemy umieścić wybrane zdjęcie z naszej firmowej galerii lub zlecić nadruk z dowolnego zdjęcia. Wystarczy, że ma ono zalecaną rozdzielczość - wtedy możemy samodzielnie wykadrować zdjęcie do wymiarów promiennika (600 cm x 600 cm lub 1200 cm x 600 cm oraz 1200 cm x 800 cm) za pomocą aplikacji dostępnej na www.fenix-polska.pl.
Rekuperatory MINISTAIR do zabudowy
Rekuperator to obowiązkowe wyposażenie budynków wznoszonych w technologii energooszczędnej i pasywnej. Wyposażony w wymiennik ciepła, który odzyskuje ciepło ze zużytego, wywiewanego z budynku powietrza i przekazuje je do świeżego, nawiewanego do środka, bez wykorzystywania dodatkowej energii.
Świeży podmuch
Powietrze w domowych wnętrzach może zawierać namiar niepożądanych substancji, dlatego trzeba je regularnie wymieniać. To zadanie dla wentylacji - grawitacyjnej albo mechanicznej. Aby poprawić komfort mieszkania, coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie w domu klimatyzacji.
Jak ogrzewać dom?
Ceny węgla, gazu i prądu to obecnie jeden z wiodących tematów w naszym kraju. Jaki system ogrzewania domu wybrać, aby nie zrujnować domowego budżetu?
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design
Airmax3 to najnowsza generacja powietrznych pomp ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Nowy Airmax3 łączy zaawansowaną technologię i wyjątkową wydajność z ponadczasowym designem i klasyczną formą. To najbardziej ekologiczna w historii pompa ciepła do c.o. Galmet. Już podczas pierwszej prezentacji w Polsce została nagrodzona Medalem Targów ENEX 2022 oraz Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich INSTALACJE 2022. To wyjątkowo udana premiera Galmet.
BOSMAN LED - zaawansowany dogrzewacz do instalacji c.o. i c.w.u.
Zawsze warto mieć w instalacji centralnego ogrzewania drugie źródło ciepła. To rezerwa na wypadek, gdy to pierwsze ulegnie awarii, zabraknie do niego paliwa, okaże się niewydolne w czasie dużych mrozów, albo w ogóle go jeszcze nie mamy, np. czekając na opóźniającą się dostawę pompy ciepła.
Darmowa energia
Pompy ciepła cieszą się ostatnio dużą popularnością. W dobie rosnących kosztów energii właściciele domów szukają rozwiązań, które pozwolą ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Umożliwiają to właśnie urządzenia bazujące na darmowej energii zgromadzonej w gruncie, wodzie lub powietrzu.
Ciepły prysznic
Ciepła woda użytkowa, czyli c.w.u., jest niezbędna w każdym domu. Sposób jej przygotowania zależy przede wszystkim od tego, z jakiego źródła ciepła korzystamy.
Grzejniki do pomp ciepła X-FLAIR - proste, wydajne
Dzięki znanej technologii x2 zasilania szeregowego grzejników płytowych oraz w pełni automatycznemu wspomaganiu wentylatorów nowy grzejnik x-flair zapewnia maksymalny komfort ogrzewania przy niskich temperaturach zasilania. Dzięki temu idealnie nadaje się do współpracy z nowoczesnymi źródłami ciepła - zarówno w przypadku modernizacji systemu ogrzewania, jak i w nowych budynkach. Szczególnie w istniejących budynkach umożliwia szybką i łatwą wymianę starych grzejników, jako praktyczną alternatywę dla ogrzewania podłogowego.
Jak przy montażu pompy ciepła w istniejącym budynku najefektywniej dostosować instalację grzewczą? Pompa ciepła i grzejniki - efektywne i ekonomiczne rozwiązanie
Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej wymuszają na użytkownikach domów jednorodzinnych decyzję związaną z modernizacją i wymianą istniejących źródeł ogrzewania. Taka inwestycja może przynieść znaczne oszczędności, szczególnie jeśli inwestor zdecyduje się na pompę ciepła. Jednak w przypadku istniejących domów kosztem jest nie tylko sama wymiana, ale także instalacja odpowiedniego ogrzewania, która zapewni efektywność energetyczną i ekonomiczną całego przedsięwzięcia. Jest na to proste, skuteczne i co najważniejsze tanie rozwiązanie - wymiana i dopasowanie istniejących grzejników!
KUSMET - polski producent szafek i rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego
Firma Kusmet oferuje rozdzielacze mosiężne do centralnego ogrzewania i ogrzewania podłogowego od 2 do 18 obwodów w gatunku CW 617N M (materiał atestowany i dopuszczony do kontaktu z wodą pitną). Wszystkie produkowane przez nas rozdzielacze mają atesty materiałowe, Państwowego Zakładu Higieny i Krajową Ocenę Techniczną.
Propozycja ogrzewania podłogowego nVent RAYCHEM dla projektu VIGO III
Założenia: Elektryczne ogrzewanie podłogowe jako dodatkowe (komfortowe) nie podstawowe.  Ogrzewanie podstawowe: w projekcie przewidziano ogrzewanie kotłem na gaz. Możliwa jest zmiana ogrzewania na pompę ciepła.  Na parterze ogrzewamy kuchnię (pomieszczenie 1.2 o powierzchni 7,63 m²) oraz łazienkę (pomieszczenie 1.6 o powierzchni 4,21 m²). Na poddaszu ogrzewamy łazienkę (pomieszczenie 2.4 o powierzchni 6,42 m²).  W każdym pomieszczeniu będzie dostępne 70% powierzchni do montażu systemu grzewczego nVent RAYCHEM Quicknet - po odjęciu zabudowy stałej.  W łazienkach, kuchni, kotłowni będą ułożone płytki ceramiczne, w pozostałych pomieszczeniach panele albo drewno.
Ekologiczne źródło energii
Kolektory słoneczne to najtańszy w eksploatacji sposób na ciepłą wodę. Wiosną i latem mogą nawet w pełni zaspokoić na nią zapotrzebowanie. W pozostałych porach roku dostarczą zaś część energii niezbędnej do jej podgrzania. Co ważne, to w sumie dość prosta instalacja i ekologiczne źródło odnawialnej energii.
Prąd ze słońca
W każdym domu potrzebna jest energia elektryczna. A ponieważ ceny prądu idą w górę, jego konsumenci zaczynają szukać oszczędności. Sposobem na obniżenie rachunków jest montaż instalacji fotowoltaicznej, która właścicielom domów jednorodzinnych umożliwia samodzielną produkcję prądu.
Idealna temperatura
Wybór źródła ciepła i urządzeń grzewczych to nie jedyne zadania inwestora związane z tematyką ogrzewania. Aby korzystanie z instalacji grzewczej było komfortowe, trzeba jeszcze pomyśleć o sposobie sterowania ogrzewaniem.
Z wodociągu lub ze studni
Trudno sobie w ogóle wyobrazić dom, który nie jest zaopatrzony w wodę. Skąd ją czerpać? Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie budynku do sieci wodociągowej. Niestety, nie każdy ma taką możliwość i wtedy trzeba wykonać własną studnię.
Droga dla kranówki
Aby woda popłynęła z kranu, w budynku trzeba rozprowadzić wiele metrów rur. Choć jest to zadanie dla instalatora, to od właściciela domu zależy wybór lokalizacji wszystkich punktów poboru ciepłej i zimnej wody. Gdy jest już znana, można zdecydować, z jakich materiałów wykonać instalację wodną. Z tworzywa sztucznego czy z miedzi? Które rozwiązanie ma więcej zalet?
ultraPRESS, czyli innowacje w portfolio KAN
KAN, polski producent nowoczesnych systemów instalacyjnych, nie zwalnia tempa. Doskonale znany i sprawdzony w praktyce w niejednej realizacji system KAN-therm Press przeszedł „ultra” metamorfozę, aby w jeszcze większym stopniu sprostać oczekiwaniom klientów i biznesowych partnerów marki. Czym zatem wyróżnia się system KAN-therm ultraPRESS?
Kilka sposobów na ścieki
Domowe ścieki można odprowadzać na kilka sposobów. Najlepszym rozwiązaniem jest przekazywanie ich do kanalizacji zbiorczej. Inne warianty to wykonanie na działce szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków.
Ale dym!
Prawie w każdym domu jest przynajmniej jeden komin. Dzięki niemu można odprowadzać na zewnątrz zużyte powietrze, dym i spaliny, które powstają w różnych urządzeniach grzewczych. Na przykład w kominku, który jest ważnym elementem wyposażenia wielu salonów.
Źródła hałasu
Kanalizacja, wentylacja czy instalacje wodne i grzewcze - mogą generować hałas, ponadto, poprzez rurociągi, tworzyć drogi jego przenoszenia. Najprostszy sposób na wyeliminowanie tego problemu to odsunięcie źródeł hałasu od miejsc, w których wymagamy ciszy. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Co wtedy?
Ochrona domu i posesji
Typowy system alarmowy złożony jest z kilku czujek ruchu, podstawowej centralki i syreny alarmowej. W bardziej rozbudowanych wersjach instalacja obejmuje swym zasięgiem nie tylko cały budynek, ale i posesję.
Zadanie dla elektryka
O przyłączeniu działki do sieci elektrycznej najlepiej pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Kolejnym zadaniem jest wykonanie projektu instalacji - należy je zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Rolą specjalisty jest też wykonanie instalacji i podłączenie osprzętu elektroinstalacyjnego.
Dom myśli za nas
Dom inteligentny to budynek, w którym urządzenia i instalacje połączone są w jeden spójnie zarządzany system. Przy zastosowaniu wielu rodzajów detektorów, pozwala on na zautomatyzowanie i optymalizację ich pracy, które w tradycyjnym domu obsługiwane byłyby manualnie. Jakie korzyści daje instalacja inteligentna?
Łatwe sprzątanie
Instalacje centralnego odkurzania, do niedawna kojarzące się z hotelami, biurami czy rezydencjami, stają się standardem w nowo budowanych domach. Jakie zalety ma to rozwiązanie?
Jak wykończyć i zaaranżować wnętrza?
Urządzanie domu to najprzyjemniejszy etap budowy - pod warunkiem, że mamy określony styl, sprecyzowane wymagania i konsekwentnie się ich trzymamy. Najłatwiej przejść ten etap, współpracując z architektem wnętrz, który razem z inwestorami tworzy koncepcję, przedstawia ją na wizualizacjach i dobiera wszystkie elementy - od koloru farb na ściany, przez rodzaj posadzki, meble, sprzęty i nawet najdrobniejsze dodatki. Znacznie trudniej, gdy własne pomysły na wnętrza co chwila się zmieniają. Poza tym wcale nie jest łatwo wybrać potrzebne elementy wyposażenia.
Prace wykończeniowe
Według założeń kosztorysu redakcyjnego prace wykończeniowe pochłoną około 192 000 zł.
Drzwi rozwierane ukryte marki Eclisse
Trendem popularnym wśród inwestorów są tzw. drzwi rozwierane ukryte. Ich ideą jest „zatopienie” w ścianie i przyjęcie roli dyskretnego elementu wnętrza. Jednak ten niby niewidoczny detal wystroju wnętrza jest na tyle kulminacyjnym punktem aranżacji, że niezwykle ważne jest, aby były to drzwi bardzo dobrej jakości pod względem wszystkich elementów składowych kompletu: ościeżnicy, skrzydła drzwiowego oraz okuć.
Haczyk łazienkowy CADDY marki TIGER
Coram wprowadził na rynek nowatorski podwójny haczyk na kabinę prysznicową. Caddy marki Tiger to bardzo sprytne rozwiązanie - jest uniwersalny, bo pasuje do standardowych paneli szklanych o grubości 6-8 mm. Szkło jest chronione silikonową powłoką, zaś stal nierdzewna, z której wykonany jest haczyk, gwarantuje ponadprzeciętną trwałość.
Kleje do tapet PRONICEL
Gotowe kleje do tapet marki PRONICEL gwarantują trwałe i bardzo mocne wiązanie tapety i fototapety ze ścianą. Zapewniają profesjonalne przyklejanie tapet, którego nie są w stanie zagwarantować kleje proszkowe.
Kolekcja Next Step - wodoodporne podłogi hybrydowe
Wodoodporne podłogi hybrydowe Next Step - to innowacyjne produkty, w których warstwa wierzchnia to dębowy fornir o grubości 1 mm. Wodoodporne podłogi hybrydowe mają wszystkie zalety podłóg drewnianych, dając dodatkową odporność.
Nie tylko gotowanie
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. W nim się nie tylko gotuje, ale też spędza wspólnie czas. Wiele osób właśnie od kuchni zaczyna aranżowanie domowych wnętrz. Jak zaplanować to pomieszczenie?
W zależności od potrzeb
Łazienka to jedno z trudniejszych do zaaranżowania wnętrz w domu. Dlatego bez dostatecznej wiedzy projektowej i doświadczenia nie warto samemu porywać się na jej urządzanie.
Pomiędzy pomieszczeniami
Ściany działowe dzielą wnętrza domu na pomieszczenia. Można je wykonać na różne sposoby, ale zawsze trzeba pamiętać, aby zanadto nie obciążały stropu.
Efektowne przegrody
Farba, tapeta, a może efektowna okładzina ścienna? Decyzję o wykończeniu ścian warto uzależnić nie tylko od walorów estetycznych danego pokrycia, ale także jego właściwości użytkowych oraz stanu przegród, które mają być nim udekorowane.
To, co pod stopami
Podłoga może pełnić różne funkcje. Na gruncie, oprócz przenoszenia obciążeń, musi skutecznie chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci z gruntu. Z kolei ta umiejscowiona między kondygnacjami powinna przede wszystkim tłumić hałas. Dlatego sposób jej wykonania zależy od tego, w jakiej części budynku się znajduje.
Biegi proste i łamane
Schody powinny być solidnie wykonane i wygodne w użytkowaniu. Ważny jest też ich wygląd, szczególnie gdy są wyeksponowane i mają stanowić ozdobę np. salonu.
Wejście na różne sposoby
Oferta rynkowa drzwi wewnętrznych obejmuje wiele rozwiązań - zarówno pod względem wizualnym, jak i konstrukcyjnym. Czasem potrzebne są bowiem skrzydła, które dobrze izolują akustycznie, innym razem - doświetlające pomieszczenia. Zawsze jednak powinny być dopasowane do wystroju wnętrz.
Granice posesji
Niedrogi parkan z siatki, solidny mur czy nowoczesne panele? Wybór ogrodzeń jest bardzo szeroki, dlatego każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy, że choć wybudowanie bariery wokół posesji wiąże się z dużymi wydatkami, taką inwestycję przeprowadza się z reguły raz na kilkadziesiąt lat.
Piękne otoczenie domu
Trwałą nawierzchnię ogrodową i służący wiele lat taras można zbudować na wiele sposobów. Trzeba jednak pamiętać, że materiały stosowane do wykańczania otoczenia domu różnią się wytrzymałością, estetyką, ceną i zapewniają odmienny komfort użytkowania.
Jak zaaranżować przestrzeń koło domu
Zarówno wybór, jak i rozlokowanie w ogrodzie elementów małej architektury, powinny być dobrze przemyślane. Ważna jest spójność kolorystyczna i architektoniczna z otaczającą zielenią, a także budynkiem mieszkalnym oraz jego najbliższym sąsiedztwem - utwardzonymi ciągami komunikacyjnymi i tarasami.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT