Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
Dom Polski 2023
Dom Polski 2023
Kup ten numer
Redaktor naczelny poleca

DOM POLSKI 2023 to kompleksowe opracowanie, zawierające opis wszystkich etapów budowy, od finansowania, poprzez budowę fundamentów, aż po wykańczanie i urządzanie. Na ponad 300 stronach podpowiadamy, jakie materiały i technologie zastosować, aby dom był energooszczędny i komfortowy w użytkowaniu.

Proces powstawania domu pokazujemy na przykładzie konkretnego projektu – VIGO III DCP229b pracowni Lipińscy Domy. To budynek o standardowej powierzchni ok. 125 m² (do tego garaż i kotłownia), wolnostojący, bez podpiwniczenia, z poddaszem użytkowym.

Dla projektu stworzyliśmy szczegółowe kosztorysy, które są bardzo istotnym elementem DOMU POLSKIEGO. Pozwalają oszacować koszty całej budowy, jak i poszczególnych etapów, czyli stanu surowego, instalacji i wykańczania.

Zapraszam do lektury,
Norbert Skupiński
Redaktor prowadzący

RozwińZwiń
Polecane produkty - stan surowy
SYSTEMOWY DOM - Kompleksowe systemy do zabudowy poddaszy marek ISOVER i RIGIPS Aby termoizolacja przyniosła oczekiwane korzyści, należy zadbać o odpowiedni dobór materiałów. Izolacja budynku za pomocą kompletnego zestawu produktów gwarantuje, że wszystkie komponenty są idealnie dobrane, a dom może skutecznie zatrzymywać ciepło. Marki ISOVER i RIGIPS w serwisie systemowydom.pl oferują kompleksowe systemy do zabudowy poddaszy zgodne z certyfikatem ognioodporności REI30.
SYSTEMOWY DOM - Kompleksowe systemy do zabudowy poddaszy marek ISOVER i RIGIPS
SYSTEMOWY DOM - Kompleksowe systemy do zabudowy poddaszy marek ISOVER i RIGIPS
Okna PCV bluENERGY ABAKUS Są ciepłe, trwałe i wytrzymałe, a do tego oferują szereg zabezpieczeń przed włamaniem. bluENERGY to ekskluzywna linia okien klasy Premium, które mogą stawać w szranki ze stolarką pasywną.
Okna PCV bluENERGY ABAKUS
Okna PCV bluENERGY ABAKUS
Nowoczesne i trwałe membrany dachowe CREATON CREATON oferuje gamę aż 9 modeli wysokiej jakości membran dachowych. Produkty zróżnicowane pod względem parametrów wraz z dedykowanymi akcesoriami - taśmami montażowymi oraz masami klejącymi umożliwiają wybór nowoczesnej warstwy wstępnego krycia perfekcyjne dopasowanej do każdego dachu, gwarantującej jego bezawaryjną eksploatację przez długie lata.
Nowoczesne i trwałe membrany dachowe CREATON
Nowoczesne i trwałe membrany dachowe CREATON
Brama PRIME Brama PRIME, czyli najwyższy standard bramy z oferty marki WIŚNIOWSKI, łączy to, co najlepsze: mocną konstrukcję z komfortem użytkownika, ponadczasowy design z jakością i innowacyjną technologię oraz trwałość z bezpieczeństwem klienta.
Brama PRIME
Brama PRIME
BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Firma Bauder opracowała innowacyjne płyty termoizolacyjne na dachy płaskie i pochyłe - odpowiednio BauderECO F i BauderECO S.
BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu
BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu
Profile okienne marki DECEUNINCK Grando to najbardziej tradycyjne oblicze serii Elegant, nowoczesnych i minimalistycznych profili z PVC. Jest rozwiązaniem, które z łatwością można dopasować do większości budynków z oknami o standardowym wyglądzie. Nadaje się idealnie do wymiany starej stolarki okiennej na nową, renowacji istniejących budynków o bardziej tradycyjnym wyglądzie, jak i nowych projektów, np. w stylu klasycznym lub wiejskim.
Profile okienne marki DECEUNINCK
Profile okienne marki DECEUNINCK
Domy szkieletowe - projekt na miarę Zakup własnych czterech kątów jest dla wielu z nas istotnym momentem w życiu. Mieszkając w mieście, najczęściej decydujemy się na kupno mieszkania. Zauważmy jednak, że w dobie galopującej inflacji i widocznych zwyżek cen na rynku nieruchomości, dobrą alternatywą może zostać dom szkieletowy.
Domy szkieletowe - projekt na miarę
Domy szkieletowe - projekt na miarę
Ściana w bieli - uniwersalna farba fasadowa marki SOLBET SOLBET Farba Silikonowa przeznaczona jest do dekoracyjno-ochronnego malowania elewacji budynków nowych i odnawianych.
Ściana w bieli - uniwersalna farba fasadowa marki SOLBET
Ściana w bieli - uniwersalna farba fasadowa marki SOLBET
Antywłamaniowe drzwi do domu marki GERDA Pasywne, antywłamaniowe drzwi zewnętrzne GERDA z serii THERMO PRIME, THERMO PREMIUM i OPTIMA stanowią znakomitą, szeroką ofertę produktów przeznaczonych dla klientów wymagających bezkompromisowej jakości. Dzięki swojej przemyślanej konstrukcji wyróżniają się znakomitymi parametrami użytkowymi. Jednocześnie szeroka paleta wzorów i wykończeń umożliwia dopasowanie drzwi GERDA do każdego domu.
Antywłamaniowe drzwi do domu marki GERDA
Antywłamaniowe drzwi do domu marki GERDA
Bramy garażowe w ofercie AKKA Segmentowe bramy garażowe to najpopularniejsze rozwiązanie na rynku. Mogą stanowić estetyczne i funkcjonalne wykończenie zarówno domu, jak i obiektu przemysłowego. Zróżnicowane wymiary umożliwiają dobór produktu idealnie dostosowanego do potrzeb. Co więcej, bramy te są dostępne w kilku wariantach (segmentowe z drzwiami, z napędem oraz drzwi garażowe dwuskrzydłowe).
Bramy garażowe w ofercie AKKA
Bramy garażowe w ofercie AKKA
Okno pionowe INNOVIEW Połączenia drewna i aluminium w produktach INNOVIEW to inżynieria jutra. Aluminiowa okładzina pozwala na odizolowanie drewnianego profilu okna od niekorzystnego wpływu czynników zewnętrznych. Natomiast naturalne drewno od wewnątrz zapewnia ciepły klimat pomieszczenia oraz estetyczny wygląd.
Okno pionowe INNOVIEW
Okno pionowe INNOVIEW
System zagospodarowania wody deszczowej LEMAR Odzyskiwanie wody deszczowej pozwala na znaczne ograniczenie wydatków związanych z dostawą wody i odprowadzaniem do kanalizacji. Aby było to możliwe konieczne jest wykonanie kompletnej konstrukcji, do której niezbędny będzie między innymi odpowiedni zbiornik oraz zbieracz wody deszczowej. Firma LEMAR oferuje wysokiej jakości zbieracze wody deszczowej, w których zastosowane zostały proste, funkcjonalne oraz oszczędne rozwiązania.
System zagospodarowania wody deszczowej LEMAR
System zagospodarowania wody deszczowej LEMAR
Nowość: system rynny ukrytej LINDAB Nowoczesne budynki wymagają nowoczesnych rozwiązań budowlanych, które pozwolą jeszcze lepiej podkreślić ich charakter. System rynny ukrytej Lindab idealnie wkomponowuje się w zwartą bryłę domów z dwuspadowym, bezokapowym dachem. Pozwala na bezpieczne ukrycie stalowych rur spustowych wewnątrz elewacji.
Nowość: system rynny ukrytej LINDAB
Nowość: system rynny ukrytej LINDAB
Okna FORMA i FORMA Viso W ofercie MS więcej niż OKNA warto zwrócić uwagę na linię okien FORMA. Ich konstrukcje powstają na bazie profili PVC firmy Deceuninck o szerokości 76 mm. Dostępne są dwie wersje: podstawowa FORMA oraz FORMA Viso ze zlicowanym układem skrzydła i ramy, co sprawia, że od zewnętrznej strony tworzą jedną płaszczyznę.
Okna FORMA i FORMA Viso
Okna FORMA i FORMA Viso
Brama garażowa SUPREME Segmentowa brama garażowa BSS Supreme została stworzona z najwyższej jakości materiałów, które gwarantują wysoką estetykę wykonania. Zastosowanie termicznych uszczelek z komorą na całym obwodzie bramy oraz podwójnej uszczelki na połączeniu między panelami sprawia, że brama jest energooszczędna.
Brama garażowa SUPREME
Brama garażowa SUPREME
Drzwi aluminiowe SOLANO 86 z panelem wsadowym Nowy system drzwi zewnętrznych SOLANO 86 to efekt udanej kooperacji konstruktorów KRISHOME z dostawcami systemów aluminiowych. Tworząc drzwi z panelem wsadowym bazowano na sprawdzonym systemie MB86 oraz najpopularniejszych wzorach drzwi SOLANO 90. W ten sposób powstał przystępny cenowo produkt o wysokich parametrach technicznych i modnym wyglądzie.
Drzwi aluminiowe SOLANO 86 z panelem wsadowym
Drzwi aluminiowe SOLANO 86 z panelem wsadowym
Drzwi tarasowe z płaskim progiem SIEGENIA ECO PASS Projektowanie bez barier oznacza tworzenie przestrzeni dostępnej dla każdego. Przykładem takiego rozwiązania jest próg SIEGENIA do drzwi tarasowych HS, który łączy efektywność energetyczną z komfortem, estetyką i dostępnością.
Drzwi tarasowe z płaskim progiem SIEGENIA ECO PASS
Drzwi tarasowe z płaskim progiem SIEGENIA ECO PASS
EKRAN IDEA 175 - dwustronna membrana wysokodyfuzyjna Ekran IDEA to produkt o niespotykanej dotąd paroprzepuszczalności, uzyskując jednocześnie optymalną gramaturę i wysokie parametry wytrzymałościowe. IDEA 175 ma symetryczny układ włóknin osłonowych, co zwiększa jego trwałość i umożliwia układanie membran dowolną stroną. Wszystko to sprawia, że Ekran IDEA 175 jest jedynym tak nowoczesnym produktem na rynku, który skutecznie łączy najważniejsze dla membran zalety.
EKRAN IDEA 175 - dwustronna membrana wysokodyfuzyjna
EKRAN IDEA 175 - dwustronna membrana wysokodyfuzyjna
Nowa generacja stropu teriva - TERIVA PANEL TERIVA PANEL polecamy tam, gdzie dotychczas stosowano stropy poprzedniej generacji typu Teriva lub w projekcie występuje strop monolityczny albo inne rozwiązania stropowe, których rozpiętość nie przekracza 8 metrów.
Nowa generacja stropu teriva - TERIVA PANEL
Nowa generacja stropu teriva - TERIVA PANEL
Żaluzje fasadowe SUNFAS Żaluzje fasadowe to nowoczesne i eleganckie osłony okienne lub drzwiowe mocowane na zewnątrz budynków.
Żaluzje fasadowe SUNFAS
Żaluzje fasadowe SUNFAS
Płyty styropianowe FASADA GRAFIT od ARBET Fasada GRAFIT to innowacyjny produkt o podwyższonych parametrach izolacyjności cieplnej. Kolor płyt styropianowych Fabryki Styropianu ARBET jest efektem dodania grafitu, zwiększającego absorpcję promieniowania cieplnego. W skrócie: w porównaniu z tradycyjnymi płytami Fasada GRAFIT izoluje po prostu lepiej.
Płyty styropianowe FASADA GRAFIT od ARBET
Płyty styropianowe FASADA GRAFIT od ARBET
Listwa do boniowania - PVC trójkątna BP11 HTS Firma Bella Plast wprowadziła kolejny produkt w postaci listwy PVC do boniowania w kształcie trójkątnej wnęki. Wyrób o nazwie BP11 HTS to typowa listwa do boniowania, która pozwala wykonać w kubaturze warstwy izolacyjnej ozdobny rowek - zwany powszechnie boniowaniem.
Listwa do boniowania - PVC trójkątna BP11 HTS
Listwa do boniowania - PVC trójkątna BP11 HTS
TIGRA - blachodachówka z charakterem Zeszłoroczną nowością firmy Blachy Pruszyński jest nowoczesna blachodachówka panelowa TIGRA. Jest ona wyjątkowa ze względu na swój oryginalny, nieoczywisty design, uzyskany głównie poprzez zastosowanie licznych przetłoczeń. Jako pierwsze rzucają się w oczy trapezowe kształty, oddzielające poszczególne, płaskie fragmenty panelu. Dzięki nim na połaci dachowej tworzy się charakterystyczny wzór „tabliczki czekolady”.
TIGRA - blachodachówka z charakterem
TIGRA - blachodachówka z charakterem
Komplet inteligentnej stolarki z aplikacją MYKRISPOL Aplikacja myKRISPOL to nowoczesne narzędzie do zarządzania stolarką KRISPOL z poziomu smartfona i budowania domowego centrum dowodzenia. W połączeniu z automatyką STARCUS aplikacja umożliwia projektowanie inteligentnego i bezpiecznego domu zintegrowanego ze światem IoT.
Komplet inteligentnej stolarki z aplikacją MYKRISPOL
Komplet inteligentnej stolarki z aplikacją MYKRISPOL
Konstrukcja dachu, pokrycia i rynny
Zwieńczenie domu Dach to zwieńczenie każdego budynku. Nie tylko chroni dom przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale jest też ważnym elementem architektonicznym. Planując ten element, trzeba podjęć szereg ważnych decyzji. Dach płaski czy spadzisty? Na jaką konstrukcję się zdecydować? Jak go wykończyć? Wreszcie - jak dopasować orynnowanie?
Zwieńczenie domu
Zwieńczenie domu
Dachówki cementowe CREATON w wersji DURATOP PRO Innowacyjna powłoka DURATOP PRO, zaprojektowana specjalnie dla dachówek cementowych CREATON, jest odpowiedzią na potrzeby wymagającego rynku nowoczesnych pokryć dachowych. Zastosowana technologia skutecznie chroni dach przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Niezależnie od tego, czy połać jest narażona na intensywne opady deszczu oraz śniegu, nagłe zmiany temperatury, silny wiatr czy mocne nasłonecznienie - każda taka próba kończy się zwycięsko dla dachówki z powłoką DURATOP PRO.
Dachówki cementowe CREATON w wersji DURATOP PRO
Dachówki cementowe CREATON w wersji DURATOP PRO
Ciepły i szczelny dom z produktami MARMA Rosnące koszty utrzymania domów znacząco obciążają budżety polskich rodzin. Mają na to wpływ przede wszystkim podwyżki cen energii, gazu oraz opału. Koszty te będą wymuszać na użytkownikach stosowanie oszczędności, począwszy od przysłowiowego przykręcania kurków, a kończąc na wykonaniu termoizolacji budynków. W pierwszym przypadku ceny nieznacznie się zmniejszą, ale przy tym spadnie komfort, mieszkając w zimnym budynku. Drugi przypadek będzie wymagał dodatkowych nakładów finansowych związanych z ociepleniem budynku, ale ten wydatek trzeba potraktować jako inwestycję w przyszłość, który szybko się zwróci.
Ciepły i szczelny dom z produktami MARMA
Ciepły i szczelny dom z produktami MARMA
Okna i parapety
Dobry widok Kupując okna do domu jednorodzinnego trzeba się liczyć z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych. Inwestycja ta będzie udana pod warunkiem, że dokładnie przeanalizujemy ofertę rynkową. Ale sam zakup odpowiedniej stolarki to nie wszystko - trzeba ją jeszcze fachowo zamontować.
Dobry widok
Dobry widok
Profile okienne ELEGANT - doskonałe parametry i elegancki wygląd dopasowany do projektu Elegant to minimalistyczne profile okienne i drzwiowe z PVC, które sprawdzają się zarówno w nowych projektach jak i renowacjach. Łączą znakomite parametry energooszczędności z ponadczasowym designem, a przy tym spełniają wysokie standardy jeśli chodzi o ekologię. Szeroki wybór skrzydeł i głębokości zabudowy pozwala dopasować okno do fasady w każdym stylu - od nowoczesnej po klasyczną.
Profile okienne ELEGANT - doskonałe parametry i elegancki wygląd dopasowany do projektu
Profile okienne ELEGANT - doskonałe parametry i elegancki wygląd dopasowany do projektu
Termomodernizacja z KRISPOL - od wyceny po dotację Inwestycje budowlane to nie tylko stawianie nowych budynków, ale także termomodernizowanie już istniejących. U źródeł tych działań leżą zarówno potrzeby związane ze zmianami klimatycznymi, jak i rosnące ceny energii cieplnej oraz deficyt surowców pozwalających na jej produkcję. Temat renowacji budynków wywołuje duże zainteresowanie społeczne. Wobec rosnących kosztów ogrzewania, niezależnie od źródła ciepła, skutecznym sposobem na ciepły dom i oszczędność energii jest wymiana okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej. Ostatecznie nie chodzi tu wyłącznie o koszty ogrzewania. Niezależnie od wieku, dla każdego z nas najważniejsze jest zdrowie, codzienny komfort życia i użytkowania domu, a także troska o przyszłe pokolenia. To inwestycja z Gwarancją spokoju.
Termomodernizacja z KRISPOL - od wyceny po dotację
Termomodernizacja z KRISPOL - od wyceny po dotację
Polecane produkty - instalacje
Sposób na gorące lata i mroźne zimy Ocieplanie klimatu stało się faktem - latem temperatury nawet w Polsce są niemal tropikalne. Warto pomyśleć o urządzeniu grzewczo-chłodzącym, które w Europie i Ameryce Północnej zaczyna swoją złotą erę. To klimakonwektor. Klimakonwektory VERANO utrzymują odpowiednią temperaturę w zimie, zaś w lecie są dobrą alternatywą dla klimatyzacji.
Sposób na gorące lata i mroźne zimy
Sposób na gorące lata i mroźne zimy
Metalowe szafki osłonowe pod automatykę Nowością od KUSMET są metalowe szafki osłonowe podtynkowe i natynkowe z przegrodą i miejscem na listwę sterujacą. Przeznaczone są do osłonięcia rozdzielacza, grupy mieszającej oraz sterownika rozdzielacza przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Metalowe szafki osłonowe pod automatykę
Metalowe szafki osłonowe pod automatykę
ECOSUN® - promienniki z własnym nadrukiem FENIX Polska Sp. z o.o. oferuje elektryczne promienniki szklane, na których możemy umieścić wybrane zdjęcie z naszej firmowej galerii lub zlecić nadruk z dowolnego zdjęcia. Wystarczy, że ma ono zalecaną rozdzielczość - wtedy możemy samodzielnie wykadrować zdjęcie do wymiarów promiennika (600 cm x 600 cm lub 1200 cm x 600 cm oraz 1200 cm x 800 cm) za pomocą aplikacji dostępnej na www.fenix-polska.pl.
ECOSUN® - promienniki z własnym nadrukiem
ECOSUN® - promienniki z własnym nadrukiem
Kocioł automatyczny na pellet CLASSICO BIO CLASSICO BIO to stalowy kocioł automatyczny wyposażony w samoczyszczący palnik pelletowy. Wymiennik kotła wykonany został z wysokiej jakości stali grubości 8 mm, a specjalnie zaprojektowana komora spalania zapewnia bardzo wysoką sprawność aż do 92%, co pozwala na dużą oszczędność paliwa.
Kocioł automatyczny na pellet CLASSICO BIO
Kocioł automatyczny na pellet CLASSICO BIO
System KAN-therm ultraPRESS Doskonale znany instalatorom i inwestorom system KAN-therm Press dostępny jest w odświeżonej odsłonie! System KAN-therm ultraPRESS, przeniósł sprawdzone rozwiązanie na nieznany dotąd poziom funkcjonalności i designu.
System KAN-therm ultraPRESS
System KAN-therm ultraPRESS
System wentylacyjny FLEXIVENT System rozprowadzenia powietrza w swoim domu możesz zbudować przy użyciu nowej gamy produktów FlexiVent firmy Vents Group. System ten składa się z karbowanych i giętkich rur wentylacyjnych oraz szerokiego asortymentu rozdzielaczy (ponad 20 modeli), skrzynek rozprężnych (4 modele) i szeregu akcesoriów. Modułowa budowa pozwala na szybki i wygodny montaż wszystkich elementów nawet w trakcie prac budowalnych.
System wentylacyjny FLEXIVENT
System wentylacyjny FLEXIVENT
BREVA - klimatyzator, który również grzeje Marka Beretta oferuje ścienny klimatyzator BREVA typu split o klasie efektywności energetycznej A++, z czynnikiem chłodniczym R32 przyjaznym środowisku. Klimatyzator BREVA służy zarówno do chłodzenia, jak i do ogrzewania (np. w okresach przejściowych).
BREVA - klimatyzator, który również grzeje
BREVA - klimatyzator, który również grzeje
Kotły elektryczne PV ready Nie da się ukryć zwiększonego zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi. Ich użytkownicy bardzo dużo uwagi poświęcają parametrom technicznym paneli, falowników, warunkom gwarancji, wyborowi ekip montażowych, czy samych sprzedawców. Gdy cały proces przebiegnie sprawnie i zaczynamy w końcu produkować swój prąd, okazuje się, że nie zawsze optymalnie możemy go wykorzystać.
Kotły elektryczne PV ready
Kotły elektryczne PV ready
Kanto Black VerdeLine - natrysk z deszczownią Elegancki zestaw natryskowy w modnej matowej czerni to wspaniała propozycja do niebanalnie zaaranżowanych łazienek.
Kanto Black VerdeLine - natrysk z deszczownią
Kanto Black VerdeLine - natrysk z deszczownią
Nowość - kompaktowe rekuperatory HRU-MinistAIR Firma Alnor Systemy Wentylacji dodała do swojej oferty central rekuperacyjnych nową serię kompaktowych rekuperatorów HRU-MinistAIR.
Nowość - kompaktowe rekuperatory HRU-MinistAIR
Nowość - kompaktowe rekuperatory HRU-MinistAIR
Pojedynczy biały panel szklany LIVOLO Praktycznie nieograniczone możliwości konfiguracji łączników i osprzętu LIVOLO Electric, zapewniają zaspokojenie najbardziej wysublimowanych oczekiwań względem funkcjonalności instalacji elektrycznej. System oferuje funkcjonalność, dalece przekraczającą proste włączanie i wyłączanie.
Pojedynczy biały panel szklany LIVOLO
Pojedynczy biały panel szklany LIVOLO
ARMACOMFORT® AB ALU PLUS - komfort akustyczny Jednym z najczęstszych powodów ograniczający komfort mieszkania i pracy w pomieszczeniach jest hałas. Dźwięki z rur kanalizacji sanitarnej i wewnętrznych rur odprowadzających wodę deszczową są odbierane jako jednoznacznie dokuczliwe. Hałas spadającej wody jest przekazywany poprzez niezabezpieczone rury na ściany i elementy sufitu, a stamtąd do sąsiadujących pomieszczeń. Dzięki ArmaComfort AB dostarczamy wysoce efektywne rozwiązanie akustyczne specjalnie opracowane do tego typu zastosowań.
ARMACOMFORT® AB ALU PLUS - komfort akustyczny
ARMACOMFORT® AB ALU PLUS - komfort akustyczny
Komfort cieplny w domu o każdej porze roku Nowa propozycja marki Purmo - klimakonwektor VIDO S2 nie tylko pozwoli nam szybko i skutecznie ogrzać wnętrze zimą, ale również przyjemnie ochłodzi nas w sezonie letnim. Vido S2 doskonale współpracuje m.in. z pompą ciepła (w przypadku funkcji chłodzenia - z pompą ciepła działającą w cyklu odwróconym), co przekłada się na energooszczędność tego rozwiązania i sprawia, że jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Dopuszcza różne opcje instalacji (w tym montaż sufitowy, naścienny i w ścianie), co daje dużą swobodę w projektowaniu wnętrza.
Komfort cieplny w domu o każdej porze roku
Komfort cieplny w domu o każdej porze roku
Rekuperatory KOMFOVENT DOMEKT z nową automatyką sterowania C8 Komfovent wypuścił na rynek pierwsze rekuperatory serii Domekt wyposażone w nową, autorską automatykę sterowania C8, opracowaną z myślą o budownictwie mieszkaniowym i małych domach jednorodzinnych (do ok. 120 m2), które cechują się unikalnymi potrzebami.
Rekuperatory KOMFOVENT DOMEKT z nową automatyką sterowania C8
Rekuperatory KOMFOVENT DOMEKT z nową automatyką sterowania C8
Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków EKO HOUSE Czy mieszkając na terenie bez możliwości przyłączenia do kanalizacji, jesteśmy skazani na zbiornik bezodpływowy? Oczywiście, że nie. Klasyczne szambo, generujące nieprzyjemne zapachy i duże koszty, możemy zastąpić bezwonną przydomową biologiczną oczyszczalnią ścieków od firmy Eko House.
Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków EKO HOUSE
Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków EKO HOUSE
Pompa ciepła M-THERMAL SPLIT M-Thermal II Generacji to zintegrowany system pompy ciepła powietrze/woda marki Midea, pozwalający na kompleksowe ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń, a także przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
Pompa ciepła M-THERMAL SPLIT
Pompa ciepła M-THERMAL SPLIT
Termostat do elektrycznego ogrzewania podłogowego NVENT RAYCHEM SENZ WIFI Nowy termostat Raychem SENZ WIFI łączy nowoczesne wzornictwo z uproszczoną obsługą ogrzewania podłogowego za pomocą innowacyjnego ekranu z możliwością dotykowego przewijania oraz funkcją Wi-Fi. Wykorzystanie przełomowych technologii pozwala na uzyskanie pełnej kontroli nad systemem w każdym momencie poprzez bezpłatną aplikację producenta instalowaną na smartfonie lub tablecie.
Termostat do elektrycznego ogrzewania podłogowego NVENT RAYCHEM SENZ WIFI
Termostat do elektrycznego ogrzewania podłogowego NVENT RAYCHEM SENZ WIFI
AIRMAX 3. GENERACJI - najwyższa wydajność i ponadczasowy design Airmax3 monoblokowa pompa ciepła do nowych i modernizowanych budynków. Łączy zaawansowaną technologię z ponadczasowym designem.
AIRMAX 3. GENERACJI - najwyższa wydajność i ponadczasowy design
AIRMAX 3. GENERACJI - najwyższa wydajność i ponadczasowy design
Inteligentna ochrona domu Systemy bezpieczeństwa realizujące funkcje automatyki budynkowej nie tylko wysyłają informacje w przypadku wykrycia zagrożenia, ale uruchamiają niezbędne procedury w celu uniknięcia lub zminimalizowania szkód. Z inteligentnym systemem alarmowym INTEGRA pod kontrolą możemy mieć m.in. całą instalację elektryczną i gazową, bramy i furtki czy też urządzenia nawadniające ogród.
Inteligentna ochrona domu
Inteligentna ochrona domu
Klimatyzatory Midea Breezeless Warmer Oszałamiający sukces klimatyzatorów ściennych Breezeless+ skłonił markę Midea do rozszerzenia oferty o system dedykowany do ogrzewania pomieszczeń. Nowe jednostki serii Breezeless Warmer to idealne rozwiązanie do pracy całorocznej jako jedyne źródło ogrzewania w obiekcie. Szeroki zakres pracy dla temperatur zewnętrznych -30 ~ +50˚C jest możliwy dzięki wyposażeniu agregatu w grzałkę tacy skroplin i karteru sprężarki oraz funkcję inteligentnego defrostu, zapewniając niezawodne działanie w skrajnie niskich temperaturach.
Klimatyzatory Midea Breezeless Warmer
Klimatyzatory Midea Breezeless Warmer
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Sposoby rozprowadzania ciepła Po wyborze systemu grzewczego trzeba zdecydować, jak rozprowadzać ciepło po budynku. Zarówno grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe, mają zalety i wady. Na szczęście można połączyć oba warianty, co daje liczne korzyści.
Sposoby rozprowadzania ciepła
Sposoby rozprowadzania ciepła
Propozycja ogrzewania podłogowego nVent RAYCHEM dla projektu VIGO III Założenia: Elektryczne ogrzewanie podłogowe jako dodatkowe (komfortowe) nie podstawowe.  Ogrzewanie podstawowe: w projekcie przewidziano ogrzewanie kotłem na gaz. Możliwa jest zmiana ogrzewania na pompę ciepła.  Na parterze ogrzewamy kuchnię (pomieszczenie 1.2 o powierzchni 7,63 m²) oraz łazienkę (pomieszczenie 1.6 o powierzchni 4,21 m²). Na poddaszu ogrzewamy łazienkę (pomieszczenie 2.4 o powierzchni 6,42 m²).  W każdym pomieszczeniu będzie dostępne 70% powierzchni do montażu systemu grzewczego nVent RAYCHEM Quicknet - po odjęciu zabudowy stałej.  W łazienkach, kuchni, kotłowni będą ułożone płytki ceramiczne, w pozostałych pomieszczeniach panele albo drewno.
Propozycja ogrzewania podłogowego nVent RAYCHEM dla projektu VIGO III
Propozycja ogrzewania podłogowego nVent RAYCHEM dla projektu VIGO III
Grzejniki do pomp ciepła X-FLAIR - proste, wydajne Dzięki znanej technologii x2 zasilania szeregowego grzejników płytowych oraz w pełni automatycznemu wspomaganiu wentylatorów nowy grzejnik x-flair zapewnia maksymalny komfort ogrzewania przy niskich temperaturach zasilania. Dzięki temu idealnie nadaje się do współpracy z nowoczesnymi źródłami ciepła - zarówno w przypadku modernizacji systemu ogrzewania, jak i w nowych budynkach. Szczególnie w istniejących budynkach umożliwia szybką i łatwą wymianę starych grzejników, jako praktyczną alternatywę dla ogrzewania podłogowego.
Grzejniki do pomp ciepła X-FLAIR - proste, wydajne
Grzejniki do pomp ciepła X-FLAIR - proste, wydajne
Jak przy montażu pompy ciepła w istniejącym budynku najefektywniej dostosować instalację grzewczą? Pompa ciepła i grzejniki - efektywne i ekonomiczne rozwiązanie Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej wymuszają na użytkownikach domów jednorodzinnych decyzję związaną z modernizacją i wymianą istniejących źródeł ogrzewania. Taka inwestycja może przynieść znaczne oszczędności, szczególnie jeśli inwestor zdecyduje się na pompę ciepła. Jednak w przypadku istniejących domów kosztem jest nie tylko sama wymiana, ale także instalacja odpowiedniego ogrzewania, która zapewni efektywność energetyczną i ekonomiczną całego przedsięwzięcia. Jest na to proste, skuteczne i co najważniejsze tanie rozwiązanie - wymiana i dopasowanie istniejących grzejników!
Jak przy montażu pompy ciepła w istniejącym budynku najefektywniej dostosować instalację grzewczą? Pompa ciepła i grzejniki - efektywne i ekonomiczne rozwiązanie
Jak przy montażu pompy ciepła w istniejącym budynku najefektywniej dostosować instalację grzewczą? Pompa ciepła i grzejniki - efektywne i ekonomiczne rozwiązanie
KUSMET - polski producent szafek i rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego Firma Kusmet oferuje rozdzielacze mosiężne do centralnego ogrzewania i ogrzewania podłogowego od 2 do 18 obwodów w gatunku CW 617N M (materiał atestowany i dopuszczony do kontaktu z wodą pitną). Wszystkie produkowane przez nas rozdzielacze mają atesty materiałowe, Państwowego Zakładu Higieny i Krajową Ocenę Techniczną.
KUSMET - polski producent szafek i rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego
KUSMET - polski producent szafek i rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego
Polecane produkty - wykańczanie
Płytki Stara Cegła Kafel na taras Wyłożenie tarasu zwykłą cegłą powoduje po niedługim czasie wiele problemów. Kruszenie się, tzw. lasowanie, sprawia że taras wygląda nieestetycznie i źle się po nim chodzi. Płytki produkowane przez ELKAMINO DOM znakomicie rozwiązują ten problem. Są odporne na warunki atmosferyczne, bardzo trwałe, mają znacznie mniejszą grubość i najważniejsze: wyglądają jak cegła, trudno uwierzyć że to nie jest zwyczajna stara cegła.
Płytki Stara Cegła Kafel na taras
Płytki Stara Cegła Kafel na taras
Kleje do tapet PRONICEL Gotowe kleje do tapet marki PRONICEL gwarantują trwałe i bardzo mocne wiązanie tapety i fototapety ze ścianą. Zapewniają profesjonalne przyklejanie tapet, którego nie są w stanie zagwarantować kleje proszkowe.
Kleje do tapet PRONICEL
Kleje do tapet PRONICEL
Kolekcja Next Step - wodoodporne podłogi hybrydowe Wodoodporne podłogi hybrydowe Next Step - to innowacyjne produkty, w których warstwa wierzchnia to dębowy fornir o grubości 1 mm. Wodoodporne podłogi hybrydowe mają wszystkie zalety podłóg drewnianych, dając dodatkową odporność.
Kolekcja Next Step - wodoodporne podłogi hybrydowe
Kolekcja Next Step - wodoodporne podłogi hybrydowe
NICA® - nowa kabina Kermi NICA® to nowa kabina w programie Kermi. Wszystkie rozwiązania wyposażone są w drzwi przesuwne z systemem Soft-Open-Close. Gwarantuje on płynną i delikatną pracę drzwi. NICA®, dzięki zredukowanemu do minimum wzornictwu uchwytów i profili, sprawia wrażenie czystego szkła.
NICA® - nowa kabina Kermi
NICA® - nowa kabina Kermi
Drzwi rozwierane ukryte marki Eclisse Trendem popularnym wśród inwestorów są tzw. drzwi rozwierane ukryte. Ich ideą jest „zatopienie” w ścianie i przyjęcie roli dyskretnego elementu wnętrza. Jednak ten niby niewidoczny detal wystroju wnętrza jest na tyle kulminacyjnym punktem aranżacji, że niezwykle ważne jest, aby były to drzwi bardzo dobrej jakości pod względem wszystkich elementów składowych kompletu: ościeżnicy, skrzydła drzwiowego oraz okuć.
Drzwi rozwierane ukryte marki Eclisse
Drzwi rozwierane ukryte marki Eclisse
Taras marzeń z płyt MAESTRO W bogatej ofercie płyt tarasowych Bruk-Bet pojawiła się nowa grupa produktowa Poleryt, do której należą płyty tarasowe z serii MAESTRO, REALIT i ARCHITECT.
Taras marzeń z płyt MAESTRO
Taras marzeń z płyt MAESTRO
Haczyk łazienkowy CADDY marki TIGER Coram wprowadził na rynek nowatorski podwójny haczyk na kabinę prysznicową. Caddy marki Tiger to bardzo sprytne rozwiązanie - jest uniwersalny, bo pasuje do standardowych paneli szklanych o grubości 6-8 mm. Szkło jest chronione silikonową powłoką, zaś stal nierdzewna, z której wykonany jest haczyk, gwarantuje ponadprzeciętną trwałość.
Haczyk łazienkowy CADDY marki TIGER
Haczyk łazienkowy CADDY marki TIGER
Siłownik do bram przesuwnych BULL5OM - najmocniejszy i najtrwalszy na rynku Najnowszy napęd BENINCA, BULL 5OM do bram przesuwnych do 500 kg wagi bramy, o sile ciągu 650 N jest najmocniejszym produktem dostępnym na polskim rynku. BULL5OM jest zmodyfikowaną wersją standardowego siłownika BULL5M, produkowanego od ponad 15 lat.
Siłownik do bram przesuwnych BULL5OM - najmocniejszy i najtrwalszy na rynku
Siłownik do bram przesuwnych BULL5OM - najmocniejszy i najtrwalszy na rynku
VARIANTE - nowy system ogrodzeń w ofercie BUDMAT Jest odpowiedzią na potrzebę szukających spójnych rozwiązań do swojego domu; spójnych zarówno kolorystycznie, jak i materiałowo. Takie jest Variante - dzięki unikatowej możliwości komponowania elementów od jednego producenta z gwarancją koloru, teraz dach, rynny, podsufitka i ogrodzenie mogą być spójne, co finalnie przekłada się na wysoką estetykę.
VARIANTE - nowy system ogrodzeń w ofercie BUDMAT
VARIANTE - nowy system ogrodzeń w ofercie BUDMAT
Dom Polski 2023
Dom Polski 2023
Spis treści
Kredyt hipoteczny
Kredyt, ale jaki?
Stan surowy - dylematy inwestora
Brickwood, czyli cegła z naszych marzeń Budowa aż miło! Na wirażu
Kosztorys stanu surowego
Wybudowanie stanu surowego
Polecane produkty - stan surowy
Komplet inteligentnej stolarki z aplikacją MYKRISPOL TIGRA - blachodachówka z charakterem Listwa do boniowania - PVC trójkątna BP11 HTS Płyty styropianowe FASADA GRAFIT od ARBET Żaluzje fasadowe SUNFAS Nowa generacja stropu teriva - TERIVA PANEL EKRAN IDEA 175 - dwustronna membrana wysokodyfuzyjna Drzwi tarasowe z płaskim progiem SIEGENIA ECO PASS Drzwi aluminiowe SOLANO 86 z panelem wsadowym Brama garażowa SUPREME Okna FORMA i FORMA Viso Nowość: system rynny ukrytej LINDAB System zagospodarowania wody deszczowej LEMAR Okno pionowe INNOVIEW Bramy garażowe w ofercie AKKA Antywłamaniowe drzwi do domu marki GERDA Ściana w bieli - uniwersalna farba fasadowa marki SOLBET Domy szkieletowe - projekt na miarę Profile okienne marki DECEUNINCK BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Brama PRIME Nowoczesne i trwałe membrany dachowe CREATON Okna PCV bluENERGY ABAKUS SYSTEMOWY DOM - Kompleksowe systemy do zabudowy poddaszy marek ISOVER i RIGIPS
Fundamenty
Oparcie dla budynku
Ściany
Z czego i ile warstw?
Elewacje
BELLA PLAST - listwy przyokienne dylatacyjne do systemów dociepleń Widoczne na pierwszy rzut oka
Stropy
Stropy panelowe - łatwy montaż, modułowość, niskie koszty Pod stopami
Termoizolacje
ARBET - prawdziwy styropian Styropian, wełna i co jeszcze?
Konstrukcja dachu, pokrycia i rynny
Ciepły i szczelny dom z produktami MARMA Dachówki cementowe CREATON w wersji DURATOP PRO Zwieńczenie domu
Ocieplenie poddasza
Ciepłe poddasze
Okna i parapety
Termomodernizacja z KRISPOL - od wyceny po dotację Profile okienne ELEGANT - doskonałe parametry i elegancki wygląd dopasowany do projektu Dobry widok
Okna dachowe
Widno na poddaszu
Osłony okienne
Szukasz oszczędności? Zainstaluj rolety zewnętrzne! Rolety, żaluzje czy markizy?
Drzwi zewnętrzne
Proszę wejść!
Bramy garażowe
Bezpieczny garaż
Instalacje - dylematy inwestora
Niedoceniany etap
Kosztorys instalacji
Wydatki na instalacje
Polecane produkty - instalacje
Klimatyzatory Midea Breezeless Warmer Inteligentna ochrona domu AIRMAX 3. GENERACJI - najwyższa wydajność i ponadczasowy design Termostat do elektrycznego ogrzewania podłogowego NVENT RAYCHEM SENZ WIFI Pompa ciepła M-THERMAL SPLIT Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków EKO HOUSE Rekuperatory KOMFOVENT DOMEKT z nową automatyką sterowania C8 Komfort cieplny w domu o każdej porze roku ARMACOMFORT® AB ALU PLUS - komfort akustyczny Pojedynczy biały panel szklany LIVOLO Nowość - kompaktowe rekuperatory HRU-MinistAIR Kanto Black VerdeLine - natrysk z deszczownią Kotły elektryczne PV ready BREVA - klimatyzator, który również grzeje System wentylacyjny FLEXIVENT System KAN-therm ultraPRESS Kocioł automatyczny na pellet CLASSICO BIO ECOSUN® - promienniki z własnym nadrukiem Metalowe szafki osłonowe pod automatykę Sposób na gorące lata i mroźne zimy
Wentylacja i klimatyzacja
Rekuperatory MINISTAIR do zabudowy Świeży podmuch
Kotły i podgrzewacze
Jak ogrzewać dom?
Pompy ciepła
Airmax 3. generacji - najwyższa wydajność i ponadczasowy design BOSMAN LED - zaawansowany dogrzewacz do instalacji c.o. i c.w.u. Darmowa energia
Przygotowanie c.w.u.
Ciepły prysznic
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
KUSMET - polski producent szafek i rozdzielaczy do ogrzewania podłogowego Jak przy montażu pompy ciepła w istniejącym budynku najefektywniej dostosować instalację grzewczą? Pompa ciepła i grzejniki - efektywne i ekonomiczne rozwiązanie Grzejniki do pomp ciepła X-FLAIR - proste, wydajne Propozycja ogrzewania podłogowego nVent RAYCHEM dla projektu VIGO III Sposoby rozprowadzania ciepła
Kolektory słoneczne
Ekologiczne źródło energii
Panele fotowoltaiczne
Prąd ze słońca
Sterowanie ogrzewaniem
Idealna temperatura
Woda w domu
Z wodociągu lub ze studni
Instalacja wodna
ultraPRESS, czyli innowacje w portfolio KAN Droga dla kranówki
Kanalizacja
Kilka sposobów na ścieki
Kominy i kominki
Ale dym!
Akustyka w instalacjach
Źródła hałasu
Zabezpieczenia antywłamaniowe
Ochrona domu i posesji
Instalacje elektryczne i osprzęt
Zadanie dla elektryka
Instalacja inteligentna
Dom myśli za nas
Odkurzacz centralny
Łatwe sprzątanie
Wykańczanie - dylematy inwestora
Jak wykończyć i zaaranżować wnętrza?
Kosztorys wykańczania
Prace wykończeniowe
Polecane produkty - wykańczanie
VARIANTE - nowy system ogrodzeń w ofercie BUDMAT Siłownik do bram przesuwnych BULL5OM - najmocniejszy i najtrwalszy na rynku Haczyk łazienkowy CADDY marki TIGER Taras marzeń z płyt MAESTRO Drzwi rozwierane ukryte marki Eclisse NICA® - nowa kabina Kermi Kolekcja Next Step - wodoodporne podłogi hybrydowe Kleje do tapet PRONICEL Płytki Stara Cegła Kafel na taras
Planowanie kuchni
Nie tylko gotowanie
Planowanie łazienki
W zależności od potrzeb
Ściany działowe
Pomiędzy pomieszczeniami
Ściany wewnętrzne
Efektowne przegrody
Podłogi i posadzki
To, co pod stopami
Schody
Biegi proste i łamane
Drzwi wewnętrzne
Wejście na różne sposoby
Ogrodzenia i bramy wjazdowe
Granice posesji
Nawierzchnie ogrodowe i tarasy
Piękne otoczenie domu
Mała architektura
Jak zaaranżować przestrzeń koło domu