Styropian, wełna i co jeszcze?
Dom Polski 2023
23-28 minut
Większość materiałów stosowanych do wzniesienia przegród w budynku charakteryzuje się dużą wytrzymałością, ale nie najwyższą ciepłochronnością. Zazwyczaj niezbędne jest więc zastosowanie warstwy izolacji, która będzie stanowiła barierę dla ciepła uciekającego z budynku. Przy wyborze materiału ociepleniowego trzeba pamiętać, że ma swoją specyfikę i sprawdza się najlepiej w nieco odmiennych warunkach.
Energooszczędność to zdecydowanie temat numer jeden w budownictwie. Nic dziwnego, ceny energii rosną, dlatego wielu inwestorów szuka możliwości, jak obniżyć rachunki np. za ogrzewanie. W odpowiedzi na te potrzeby producenci oferują nowoczesne systemy grzewcze, ale one same nie rozwiążą problemów. Dom musi być odpowiednio zaizolowany, aby ciepło nie uciekało na zewnątrz.
WAŻNE WSPÓŁCZYNNIKI
Na początku rozważań o specyfice różnych materiałów termoizolacyjnych, warto wyjaśnić kilka terminów, które związane są z tą tematyką.
Jednym z najważniejszych jest współczynnik przewodności cieplnej (λ), który dotyczy własności termoizolacyjnych poszczególnych materiałów. Jego jednostką jest W/(m·K). Do ocieplania przegród budowlanych wykorzystuje się materiały słabo przewodzące ciepło - najlepiej nadają się do tego te, których przewodność cieplna jest znikoma i nie przekracza 0,04.
Kolejny istotny parametr to współczynnik przenikalności cieplnej (U). Opisuje on właściwości termoizolacyjne kon...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze