Dom myśli za nas
Dom Polski 2023
9-16 minut
Dom inteligentny to budynek, w którym urządzenia i instalacje połączone są w jeden spójnie zarządzany system. Przy zastosowaniu wielu rodzajów detektorów, pozwala on na zautomatyzowanie i optymalizację ich pracy, które w tradycyjnym domu obsługiwane byłyby manualnie. Jakie korzyści daje instalacja inteligentna?
Instalacje inteligentne bywają też nazywane automatyką budynkową lub systemami zarządzania budynkiem. O tyle dobrze oddaje to istotę sprawy, że tu nie chodzi o zautomatyzowane sterowanie jednym urządzeniem lecz równoczesny nadzór nad wieloma z nich. I takie dobieranie ustawień, żeby nie tylko sobie nie przeszkadzały, ale działały w sposób optymalny. Jeżeli np. pomieszczenie przegrzewa się w skutek intensywnego nasłonecznienia, nasz system najpierw spróbuje opuścić rolety lub rozwinąć markizy. A dopiero, jeżeli to nie wystarczy, uruchomi klimatyzację. Istotną cechą jest to, że funkcje systemu można programować i zmieniać w razie potrzeby. Dzięki niemu zyskujemy nie tylko wygodę ale również oszczędności energii (nawet rzędu 30%) i lepszy mikroklimat we wnętrzach.
OD CZEGO ZACZĄĆ?
Aby cieszyć się z możliwości, jakie daje instalacja inteligentna, trzeba najpierw wykonać jej projekt. Podstawą jest zapewnienie zasilania elektrycznego, bo przecież żaden siłownik czy silnik napędu nie zadz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze