Z czego i ile warstw?
Dom Polski 2023
23-28 minut
Rola ścian zewnętrznych jest nie do przecenienia. Nie tylko osłaniają wnętrze domu, ale stanowią też oparcie stropu i dachu budynku. Planując ten element trzeba zdecydować przede wszystkim o wyborze materiału i liczbie warstw, z jakiej składać się będą przegrody.
W naszym kraju budynki jednorodzinne wykonywane są przeważnie w technologii murowanej - szacuje się, że w ten sposób powstaje ok. 90% domów. Ich ściany wznosi się najczęściej z elementów drobnowymiarowych z trzech grup materiałowych: ceramiki, betonu komórkowego i silikatów. Wszystkie te materiały są łatwo dostępne i dobrze znane wykonawcom. Odpowiednio użyte, zapewniają ścianom parametry zgodne z normami budowlanymi. Rzadziej stosowane są technologie niemurowane - domy szkieletowe z drewna, z bali, z prefabrykatów. Pozwalają wznieść dom szybciej, ale problemem może być znalezieniem odpowiedniej ekipy specjalizującej się w takich pracach.
WYTRZYMAŁE, TRWAŁE, CIEPŁE...
Planując ściany domu warto wiedzieć, jakie są ich najważniejsze właściwości. Ze względu na konieczność przenoszenia różnych obciążeń (strop, dach, ciężar własny, parcie wiatru), kluczowa jest ich wytrzymałość. Wszystkie wspomniane wyżej materiały znoszą powstające obciążenia. Budulce o większej wytrzymałośc...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze