Darmowa energia
Dom Polski 2023
17-22 minuty
Pompy ciepła cieszą się ostatnio dużą popularnością. W dobie rosnących kosztów energii właściciele domów szukają rozwiązań, które pozwolą ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Umożliwiają to właśnie urządzenia bazujące na darmowej energii zgromadzonej w gruncie, wodzie lub powietrzu.
Pompa ciepła właściwie nie jest źródłem ciepła lecz jedynie jego swoistym przekaźnikiem. Bowiem w przeciwieństwie do kotła lub pieca sama nie wytwarza ciepła. Za to pobiera je z otoczenia, przekształca na użyteczną dla nas postać i przekazuje do instalacji grzewczej budynku, np. ogrzewania podłogowego lub grzejników. Mamy tu więc nieuniknioną zależność od tzw. źródła dolnego czyli elementu otoczenia, z którego czerpiemy ciepło. Może to być grunt, woda lub powietrze. Od ich temperatury, oraz oczywiście wielkości instalacji po stronie źródła dolnego, zależy ilość ciepła trafiającego do domu. Po prostu nie będzie go, jeżeli źródło dolne okaże się niewydolne. Dlatego rodzaj źródła dolnego ma kluczowe znaczenie.
ZASADA DZIAŁANIA
Chociaż sposób działania pompy ciepła wielu osobom wydaje się z początku sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem to w jej funkcjonowaniu nie ma niczego niezwykłego. Wykorzystane zostają jedynie proste zjawiska fizyczne związane ze sprężaniem i rozprężaniem gazów. Co wię...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze