Oparcie dla budynku
Dom Polski 2023
23-28 minut
Od tego, czy fundamenty są prawidłowo wykonane, zależy bezpieczeństwo całej budowli. Dlatego ich zaprojektowanie i budowa wymagają szczególnej staranności. Kluczowe jest to, by oparcie dla budynku było dostosowane do obciążeń i do warunków gruntowych.
trwałe. Trzeba pamiętać, że narażone są na oddziaływanie niekorzystnych czynników, takich jak wilgoć z wód gruntowych i opadowych, niska temperatura oraz niestabilność podłoża - jeśli warunki gruntowe są trudne.
Podczas wyboru projektu domu trzeba się zdecydować na jedną z opcji posadowienia budynku - tradycyjne ławy fundamentowe i ściany, albo płytę fundamentową. Warianty te różnią się sposobem i czasem wykonania, a także nakładami finansowymi.
JAKIE WARUNKI GRUNTOWE?
Sposób fundamentowania zawsze trzeba dopasować w zależności od tego, jak stabilne i nośne jest podłoże. Dużo łatwiej budować na zwartych skałach, żwirach i piaskach, niż na podłożach niestabilnych, o bardzo słabej nośności. Przykładowo, grunty nasypowe czy torf albo w ogóle nie nadają się pod budowę, albo wymagają specjalnych sposobów posadowienia. Dlatego w razie wątpliwości co do nośności gruntu, należy zlecić jego przebadanie.
Z powyższych względów, fundamenty zawsze projektuje się indywidualnie. Nawet wybierają...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze