Ciepłe poddasze
Dom Polski 2023
9-16 minut
Większość domów w naszym kraju ma poddasze użytkowe. Tak jest również w przypadku budynku, którego kosztorys zamieściliśmy na początku tego wydania Domu Polskiego. Pomieszczenie to musi być odpowiednio zaizolowane - to kwestia nie tylko komfortu mieszkania, ale i bezpieczeństwa domowników. Jak przeprowadzić takie prace z użyciem wełny mineralnej?
Dach budynku musi być ocieplony, bo tą drogą ucieka nawet 25% domowego ciepła. Zgodnie z prawem, współczynnik przenikania ciepła U dachu musi być nawet niższy (im mniejsza jego wartość, tym przegroda lepiej chroni przed ucieczką ciepła) niż w przypadku ścian. Obecnie jego maksymalna wartość to 0,15 W/(m²·K).
Jako izolator na poddaszach najchętniej wykorzystywana jest wełna mineralna. Dlaczego akurat ten materiał?
ZALETY WEŁNY
Wełna wytwarzana jest z naturalnych surowców. Występuje w dwóch odmianach. Skalna produkowana jest z bazaltu podczas wytapiania w temperaturze ponad 1400°C, natomiast szklana - z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej, wytapianych w temperaturze około 1000°C. Dodatkowo w procesie produkcji dodawane są inne surowce, takie jak dolomit, wapień czy gabro. Pod wpływem wysokiej temperatury powstają bardzo cienkie włókna, które nasyca się substancją hydrofobizującą, czyli zmniejszającą nasiąkliwość. Na ostatnim etapie produkcji stosuje się specjalne lepiszcze, a wełn...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze