To, co pod stopami
Dom Polski 2023
17-22 minuty
Podłoga może pełnić różne funkcje. Na gruncie, oprócz przenoszenia obciążeń, musi skutecznie chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci z gruntu. Z kolei ta umiejscowiona między kondygnacjami powinna przede wszystkim tłumić hałas. Dlatego sposób jej wykonania zależy od tego, w jakiej części budynku się znajduje.
Podłoga przede wszystkim chroni przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci z gruntu, zapewnia również niezbędną wytrzymałość na obciążenia pozostałymi elementami budynku, takimi jak np. ściany działowe. Ponadto tłumi hałas rozprzestrzeniający się pomiędzy kondygnacjami i - po wykończeniu - stanowi efektowną dekorację wnętrz.
Rodzaj i poszczególne warstwy podłogi zawsze trzeba dostosować do następujących warunków:
miejsca w budynku - podłoga na gruncie lub na stropie między kondygnacjami;
materiału konstrukcyjnego - stropy drewniane, żelbetowe lub ceramiczno-żelbetowe;
instalacji układanych w podłodze - ogrzewanie podłogowe, rury c.o., wodociągowe i kanalizacyjne oraz odkurzania centralnego;
przeznaczenia pomieszczenia - innego wykończenia wymaga podłoga w garażu, kuchni, łazience czy w pralni, a innego w sypialni czy pokoju małego dziecka.
NA GRUNCIE
Układ warstw jest inny w domu z piwnicą i w budynku niepodpiwniczonym. To drugie rozwiązanie jest obecnie powszechniejsze ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze