Wiele powodów, żeby budować inaczej
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2022
9-16 minut
Około 90% domów jednorodzinnych w Polsce wciąż powstaje w tradycyjnej technologii murowanej. Jednak taki stan nie będzie trwał wiecznie, tym bardziej, że inne metody budowania często o wiele lepiej odpowiadają dzisiejszym potrzebom. Największą barierą w ich upowszechnieniu jest w gruncie rzeczy brak wiedzy o ich istnieniu wśród przeciętnych inwestorów. Bo zalet im nie brakuje.
Jest wiele powodów, dla których decydujemy się na inny sposób budowy, niż tradycyjne murowanie. Motywacją może być szybkość wznoszenia domu, jego wyjątkowo dobra izolacyjność cieplna, ale równie dobrze niepowtarzalny styl.
Bo alternatywne metody budowania to tak naprawdę bardzo różne technologie. Rzecz w tym, żeby wybrać najodpowiedniejszą względem naszych oczekiwań.
ZALETY TECHNOLOGII ALTERNATYWNYCH
Szybkość budowy. Typowy dom powstaje przez co najmniej dwa sezony, a często trwa to o wiele dłużej. Do prefabrykowanego możemy zaś wprowadzić się nawet w kilka tygodni po rozpoczęciu prac. Szczególnie dla tych, którzy wynajmują od kogoś mieszkanie, albo dla odmiany sprzedają własne, żeby sfinansować budowę, czas ma kluczowe znaczenie.
Błyskawiczne tempo w wielu alternatywnych technologiach wynika zaś z faktu, że większość prac zostaje przeniesiona z placu budowy do fabryki. Mogą tam powstawać nawet całe, niemal gotowe ściany.
Porządek i organizacja. Ograniczenie ilości prac realizow...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze