Co wyróżnia stropy gęstożebrowe sprężone?
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2022
4-5 minut
Stropy gęstożebrowe swoją popularność zyskały za sprawą szybkiego i prostego montażu. Dodatkowo prefabrykowane elementy zmniejszają zużycie betonu i stali na budowie oraz pozwalają mocno ograniczyć zapotrzebowanie na szalunki, podpory montażowe i deskowanie, co w efekcie końcowym daje duże oszczędności. Przyjrzyjmy się co wniosła technologia sprężania betonu i co sprawiło, że stropy te cenione są zarówno przez projektantów jak i wykonawców.
Duża wytrzymałość
Technologia sprężonego betonu pozwala wykonywać stropy o większych rozpiętościach, mniejszej grubości (już od 16 cm) lub większej nośności. Beton klasy C50/60 oraz wytrzymała stal 2060 MPa pozwalają uzyskać prefabrykat o wysokich parametrach wytrzymałościowych, co w połączeniu z nadbetonem klasy C25/30 daje duże możliwości konstrukcyjne.
Duże rozpiętości
Możliwość produkowania belek o długości do 10 m pozwala na wykonanie stropów o dużych rozpiętościach. W zależności od zastosowanego wypełnienia i grubości nadbetonu stropy osiągają wysokość od 16 co 34 cm.
Mniej podpór montażowych
Duża sztywność belki sprawia, że podczas montażu używa się niewielkiej ilości podpór. Belki do 2 m nie wymagają podporowania, do 5 m stosuje się 1 podporę, a powyżej 5 m jedynie maks. 2 pasma podpór. Na życzenie inwestora można przygotować strop, który nawet przy rozpiętość ok. 5 m nie będzie potrzebował podparcia w trakcie montażu.
Brak żeber rozdzielczych
Siatka stalowa stosowana ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze