Gładzie gipsowe, czyli idealna ściana w kilku krokach
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2022
4-5 minut
Zapewniają mniejsze zużycie farby podczas malowania, sprawiają, że ściana wygląda nieskazitelnie przez długi czas, tworzą w pomieszczeniach dobry mikroklimat ‒ to tylko niektóre zalety gładzi gipsowych. Jaką gładź wybrać i jak najskuteczniej nałożyć ją na ścianę?
Dobrze dobrana
Zdecydowaliśmy się na gładź gipsową, ale w zderzeniu z zawartością sklepowej półki tak naprawdę nadal nie wiemy co wybrać. Mnogość z pozoru podobnych produktów może przyprawić o zawrót głowy. Jakie więc typy gładzi gipsowych możemy spotkać na rynku?
Gładź szpachlowa
Jest to typ gładzi, który idealnie sprawdza się podczas spoinowania płyt gipsowych, maskowania lekkich nierówności ściany lub ubytków. Może być ona stosowana zarówno na całe ściany, jak i punktowo. W jej składzie znajduje się gips syntetyczny lub naturalny. Wybierając między gładzią szpachlową na bazie gipsu naturalnego a syntetycznego, musimy zastanowić się jakiego efektu oczekujemy. Gips naturalny dłużej zasycha, ale daje piękne, idealnie białe wykończenie. Gips syntetyczny nie jest idealnie biały, ale za to jest odporniejszy na uszkodzenia.
Gładź typu finish
Typ masy o nieco rzadszej konsystencji. Jest to materiał, który należy nakładać na wcześniej przygotowane ściany jako ostatni etap przed malowa...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze