Biegi proste i łamane
Praktyczna Szkoła Budowania - Wykańczanie 2022
17-22 minuty
W naszym kraju większość domów to budynki z poddaszem użytkowym. Ich niezbędnym elementem są schody, które można wykonać z różnych materiałów - żelbetu, drewna czy metalu. Wybór budulca, to tylko jedna z decyzji, jaką trzeba podjąć podczas budowy. Inne kluczowe dylematy dotyczą określenia ich położenia, kształtu i sposobu wykończenia.
W przypadku nowych budynków, dokumentacja dotycząca schodów zawarta jest w projekcie i zgodnie z nim należy je wykonać. Czasem jednak inwestorzy decydują się na zmianę ich lokalizacji bądź kształtu. Trzeba o tym zdecydować najpóźniej na etapie stanu surowego, konsultując przewidywane modyfikacje z projektantem. Unikniemy dzięki temu kłopotliwych przeróbek, gdy dom będzie już stał.
Konieczność zmiany biegu istniejących schodów lub ich wybudowanie w użytkowanym już domu może pojawić się przy okazji modernizacji czy rozbudowy. Najczęściej dotyczy to adaptacji poddasza na cele mieszkalne, kiedy to musimy je „wcisnąć” w niższą kondygnację. Przy przebudowie nie zawsze udaje się zaprojektować wygodne pełnowymiarowe schody, gdyż zajmują one sporo miejsca, a istniejące przegrody ograniczają możliwości ich stawiania. Ergonomiczne schody mają bowiem nachylenie nie większe niż 30-35° i szerokość przynajmniej 80-90 cm, zajmowana przez nie powierzchnia wyniesie ok. 4 m². O wygodnych schodach może...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze