Na gładko
Praktyczna Szkoła Budowania - Wykańczanie 2022
4-5 minut
W przeciwieństwie do malowania, wyrównywanie ścian czy sufitów zleca się z reguły fachowcom. Prace te wymagają bowiem dużej wprawy. Warto jednak wiedzieć, czym różnią się gładzie i szpachle, które wykorzystuje się do takich robót. Istotny jest nie tylko ich skład, ale również sposób nakładania, czas wiązania, temperatura stosowania oraz wydajność.
Gładź to cieniutka, bo zaledwie 1-3 mm warstwa wyrównująca otynkowaną powierzchnię. Ściana nią pokryta jest bardzo gładka, dlatego stosuje się ją szczególnie na tynki o chropowatej powierzchni. Gładzie bywają też powszechnie używane do renowacji starych, ale niezbyt zniszczonych tynków. Maskują wówczas drobne odpryski, mikropęknięcia i nierówności.
Błyskawiczna masa szpachlowa zdecydowanie przyspiesza prace remontowo-budowlane ma idealną konsystencję do napraw, wygładzania jastrychów czy modelowania spadków. WEBER (SAINT-GOBAIN)
GŁADZIE GIPSOWE
Są jednymi z najbardziej popularnych gładzi, gdyż bardzo łatwo się je nanosi. Długo można korygować ich powierzchnię, co bardzo cenią sobie wykonawcy.
Niestety, po ułożeniu wymagają przeważnie przeszlifowania powierzchni, a to kończy się zapyleniem pomieszczeń. Od pewnego czasu są dostępne w naszym kraju gładzie, które można układać bez potrzeby szlifowania. Wymagają jednak pewnej ręki i dużo cierpliwości podczas ostateczneg...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze