1
Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Nowości

4 nowe kolory okien Sokółka Okna i Drzwi
Sokółka Okna i Drzwi stawia na nowoczesną kolorystykę zgodnie ze światowymi trendami w architekturze. W związku z tym w palecie wybarwień drewna sosnowego oraz dębowego można znaleźć, aż 4 nowe kolory CLEAR, CREAM, ROCK oraz OYSTER.
Bramy garażowe ISO 70 PREMIUM PLUS - gwarancja energooszczędności
ISO 70 Premium Plus to energooszczędna brama marki Novoferm - producenta bram, drzwi i napędów. Została stworzona z myślą o doskonałej izolacji termicznej, która zagwarantuje najwyższy stopień szczelności.
Ciepłe listwy podparapetowe STX
Nowe, ciepłe listwy podparapetowe STX umożliwiają jeszcze łatwiejszy, a przy tym szczelny i ciepły montaż okien PVC. Wykonane z wytrzymałego tworzywa wypełnionego twardą pianką poliuretanową o zamkniętych komorach, stanowią nie tylko podporę, ale i dodatkową izolację termiczną. Dedykowana uszczelka zapewnia szczelność połączenia. Można je piętrować, a także łączyć z ciepłym parapetem.
Ciepły montaż drzwi zewnętrznych
Błędy popełnione podczas instalacji drzwi zewnętrznych mogą skutkować dużymi stratami ciepła w budynku. Dzięki zastosowaniu pianki do montażu stolarki drzwiowej Soudafoam Doors firmy Soudal w połączeniu z taśmami paroizolacyjnymi z systemu SWS zadbamy o wysoki komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń.

Eksperci

Co wybrać - ocieplenie przegrody zewnętrznej metodą ETICS czy tzw. fasady wentylowanej?
Podstawową rolą elewacji jest ochrona cieplna przy jednoczesnym zabezpieczeniu budynku przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ale jest to także walor estetyczny nadający atrakcyjny wygląd i niepowtarzalny charakter danemu obiektowi. Budownictwo jest zatem świetną przestrzenią do poszukiwania, doboru oraz realizacji nowatorskich rozwiązań również w tej kwestii.
Dlaczego warto inwestować w energooszczędną i nowoczesną stolarkę okienną i drzwiową?
Kryzys energetyczny w Europie stał się faktem, możemy spodziewać się problemów z dostawami energii, a surowce grzewcze, niezależnie od technologii, osiągają rekordowe ceny. Możemy śmiało powiedzieć, że sytuacja ta rodzi ogromne wyzwania dla branży budowlanej. Konieczność podnoszenia standardów termoizolacyjnych budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej jest bezdyskusyjna.
Jakie są zalety materiałów ceramicznych do budowy ścian?
Ceramika to jeden z najbardziej popularnych i najstarszych materiałów budowlanych. Jednym z wielu zakładów wytwarzających materiały ceramiczne, jednocześnie wiodącym producentem w północno-wschodniej Polsce jest Ceramika Budowlana Lewkowo sp. z o. o., która swą działalność prowadzi już 50 lat.
Jakie są zalety stropów gęstożebrowych?
Duża popularność stropów gęstożebrowych wynika przede wszystkim z prostego i szybkiego montażu. Niewielka waga prefabrykatów ułatwia ręczny montaż bez użycia dźwigu a elastyczność systemu pozwala na wprowadzania niewielkich zmian w trakcie montażu.
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Kluczowe decyzje przed budową

Przed rozpoczęciem prac
Przed rozpoczęciem budowy domu każdy inwestor musi rozstrzygnąć kilka dylematów. Decyzje nie są proste, ponieważ od wyboru odpowiedniej działki, projektu i wykonawcy zależy nie tylko powodzenie inwestycji, ale także późniejszy komfort mieszkania.
Czas na konkrety
Gdy wybierzemy działkę i projekt domu, możemy przystąpić do konkretów, czyli do określenia, jak zostaną wykonane poszczególne elementy budynku. Fundamenty, ściany, stropy i dach można zrobić na różne sposoby. Warto zorientować się, czym charakteryzują się rozmaite technologie, bo decyzje będą miały duży wpływ na późniejszy komfort mieszkania.
Dopasowany do obciążeń
Fundament to oparcie każdego budynku i jego najbardziej obciążona część. Aby skutecznie pełnił swoją rolę, musi być dopasowany do przewidywanych obciążeń. Obliczając jego parametry, pod uwagę bierze się wielkość budynku, szczególnie liczbę kondygnacji, technologię budowy i rodzaj użytych materiałów. Duże znaczenie mają też warunki gruntowe na działce.
Betonowe bloczki elewacyjne TOM
Nowoczesne trendy budowy domów mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej koncentrują się wokół optymalnego wykorzystania właściwości materiałów używanych do ich wznoszenia. Umożliwia to znaczącą redukcję kosztów eksploatacji. Doskonałym przykładem jest ściana trójwarstwowa zbudowana przy zastosowaniu materiałów ceramicznych i/lub betonowych. Ten rodzaj konstrukcji już od kilkudziesięciu lat jest w Europie jedną z najpopularniejszych metod wznoszenia ścian zewnętrznych.
Ceramiczne materiały ścienne
Wyroby ceramiczne firmowane znakiem CB Lewkowo to wyroby odpowiadające normom europejskim, posiadające powszechnie uznawane certyfikaty jakości umożliwiające swobodę architektonicznego kształtowania obiektów budowlanych. Obiekty powstające z lewkowskich cegieł i pustaków to budowle ekologiczne, trwałe, sprawdzone przez lata w różnych warunkach klimatycznych. Cegła to również znakomite tworzywo wykorzystywane przez projektantów w kreowaniu form architektonicznych, które bardzo dobrze wkomponowują się w krajobraz. Rozszerzony w ostatnim czasie asortyment naszych wyrobów umożliwia realizację niemalże całych budynków. Wszystko to pozwala aby z rozwiązań CB Lewkowo mogli korzystać zarówno odbiorcy indywidualni jak i instytucjonalni. Ceramika Budowlana Lewkowo jest największym i najlepszym zakładem produkującym wyroby ceramiczne w północno-wschodnim regionie Polski.
Drobnowymiarowe elementy betonowe i keramzytowe, stropy gęstożebrowe
Firma Uciechowski jest spółką działającą na polskim rynku od początku lat 80. - dzięki wieloletniemu doświadczeniu oferuje wyroby najwyższej klasy, co potwierdzają liczne certyfikaty jakości.
Keramzyt-Beton System - renomowany producent betonu
Keramzyt-Beton System to solidny kontrahent, który może poszczycić się ogromnym doświadczeniem oraz wieloma realizacjami. Specjalnością firmy jest produkcja betonu, dzięki dużej wiedzy klienci otrzymują najwyższej jakości produkt. Beton jest niezbędny na każdym placu budowy. Może być wykorzystywany zarówno w budownictwie mieszkalnym, jak i w budynkach użyteczności publicznej oraz przemysłowych.
Pod stopami
Zadaniem stropu jest oddzielanie kondygnacji oraz przenoszenie obciążeń. Ta pozioma przegroda powinna być więc wytrzymała, ciepłochronna i skutecznie tłumiąca hałas. Dobrze przy tym, jeśli strop jest łatwy w montażu. Jak pogodzić te wymagania?
Zamiana stropu żelbetowego na prefabrykowany RECTOR
Konstrukcja stropów oraz technologia ich wykonania zależy od kilku czynników. Projektant konstrukcji biorąc pod uwagę takie parametry jak geometria pola stropowego, otwory w stropie, rozpiętość oraz obciążenia (np. od ścian i słupków dachowych) decyduje, które rozwiązanie będzie spełniało wymagania. Stropy żelbetowe ze względu na dużą pracochłonność związaną z ułożeniem szalunków, dużej liczby podpór montażowych, zbrojenia, betonowania i na końcu zdemontowania wszystkich szalunków i podpór należą do jednych z najbardziej pracochłonnych i najdroższych rozwiązań jeżeli chodzi o stropy. W większości przypadków stropy żelbetowe można przeprojektować na stropy prefabrykowane. Przykładem takiego rozwiązania mogą być stropy gęstożebrowe Rector, które za sprawą ręcznego, szybkiego montażu i wytrzymałych belek sprężonych coraz częściej goszczą na budowach. Mniejsze zużycie betonu, stali oraz brak szalunków generują dodatkowe oszczędności.
Drewniane domy GEORGE
Czy wiesz że… mieszkanie w domu drewnianym korzystnie wpływa na zdrowie? Zdolność tego materiału do samoregulacji wilgotności, wewnątrz pomieszczenia sprawia, że w domach drewnianych panuje korzystny mikroklimat, który wpływa zarówno na samopoczucie jak i zdrowie mieszkańców.
Energooszczędne i pasywne budownictwo to obecnie jeden z głównych trendów w budownictwie
Technologia budowy domu niewątpliwie ma wpływ zarówno na sam proces budowy jak i na korzyści wynikające z zastosowania najlepszych rozwiązań. Zmienny i trudny rynek, stale rosnące ceny energii, brak dostępności surowców coraz częściej kieruje zainteresowanie inwestorów na alternatywne sposoby budowy i wykorzystanie kompletnych rozwiązań systemowych. Jak zatem zbudować dom szybko, ekologicznie ale i ekonomicznie? Poszukując najlepszych rozwiązań warto przyjrzeć się polskiej technologii, która od ponad 30 lat gromadzi klientów na całym świecie.
Na inny sposób
Dom szkieletowy, z kształtek styropianowych, z bali, a może prefabrykowany? Alternatywne technologie budowlane nie są tak rozpowszechnione jak murowane, co nie znaczy, że pozbawione są zalet.
Cisza warunkiem komfortu
Cisza w domu jest tak samo potrzebna jak odpowiednia temperatura, światło czy świeże powietrze. W hałasie nie wypoczniemy, a domownicy będą sobie wzajemnie przeszkadzać. Na szczęście świadomość tego, jak ważny jest komfort akustyczny, rośnie wśród inwestorów i projektantów.
Schöck Sconnex® - redukcja mostków termicznych w ścianach i słupach
Ochrona klimatu i zrównoważony rozwój zyskują na znaczeniu także w branży budowlanej, co skutkuje rosnącymi wymaganiami wobec izolacji budynków. Strategia na rzecz neutralności klimatycznej Polski do roku 2050 stawia na zrównoważone budownictwo, a jej centralnym elementem jest ograniczenie strat energii w budynkach. W szczególności uwaga kierowana jest na mostki termiczne, które stanowią ostatnią możliwość znacznej optymalizacji bilansu energetycznego budynku.
BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu
Od ponad 40 lat ekonomiczne termoizolacyjne elementy nakrokwiowe firmy Bauder potwierdziły swoją wartość miliony razy. W przypadku stosowania tej metody termoizolacja stanowi jednolitą powłokę na całej połaci dachowej. Konstrukcja dachu znajduje się wówczas pod termoizolacją, a więc w ciepłym i suchym obszarze. Lekkie i poręczne elementy termoizolacyjne z połączeniem na pióro i wpust dookoła płyt są wytrzymałe na ściskanie i można po nich chodzić. W jednym cyklu roboczym możliwe jest zamontowanie termoizolacji i drugiej warstwy odprowadzającej wodę.
Ciepłe przegrody
Ściany, dachy i podłogi domu wymagają ocieplenia. Bez styropianu, wełny mineralnej czy pianki poliuretanowej ciepło uciekałoby z budynku. Materiały izolacyjne różnią się właściwościami, dlatego należy je wybierać bardzo rozważnie.
Dylatacyjne listwy przyokienne do systemów dociepleń
Firma Bella Plast od ponad 25 lat jest liderem w produkcji listew i profili wykończeniowych do systemów dociepleń. Zastosowanie listew przyokiennych dylatacyjnych Bella Plast skutecznie wzmacnia (zespala) zakończenie tynku przy oknach, przedłużając żywotność elewacji w tym najbardziej narażonym na uszkodzenia mechaniczne i termiczne obszarze warstwy dociepleniowej.
Fasady wentylowane od podszewki: wyzwania, wymagania, rozwiązania
Fasada wentylowana, jako alternatywa dla tradycyjnej ściany wykańczanej metodą lekką mokrą, zyskuje zwolenników. Pomimo niewątpliwych zalet, konstrukcja tego typu obarczona jest też jednak pewnymi ryzykami i wyzwaniami, zwłaszcza w kontekście izolacji termicznej. O czym warto pamiętać i na jakie technologie warto zwrócić uwagę, planując w naszym domu fasady wentylowane?
Biały i szary
Styropian to materiał stosowany właściwie na każdym placu budowy. Wykorzystywany jest do ocieplania podłóg, ścian i dachów. Można wybrać produkt biały, który jest tańszy, albo szary, za który zapłacimy więcej, ale zyskamy wyrób o lepszej izolacyjności cieplnej. Trzeba jednak pamiętać, że te parametry to nie jedyne cechy, na jakie należy zwracać uwagę przy wyborze.
Ocieplenie domu to mniejsze rachunki, więcej wygody i Twoja troska o środowisko!
Styropian to najczęściej wybierany sposób na termoizolację i modernizację budynku. Można nim ocieplić wszystkie elementy domu, od fundamentów i podłóg, poprzez ściany zewnętrzne, poddasze i dach. Jednak aby ocieplenie było skuteczne, ważne jest zatrudnienie profesjonalnej ekipy oraz zastosowanie wysokiej jakości materiałów. Oto kilka ważnych kwestii związanych z kupnem i doborem styropianu.
Prototyp projektu Shigeru Ban zbudowany z Prawdziwego Styropianu
Czy producent styropianu może przysłużyć się sprawie większej niż budownictwo? Dzięki współpracy polskiego producenta styropianu, grupy młodych entuzjastów oraz światowej sławy architekta powstał dom, który pomoże ofiarom wojen i katastrof.
Aktualne Warunki Techniczne - wybierz najcieplejszy produkt
Najpopularniejszym tradycyjnym materiałem izolacyjnym do dachów skośnych jest wełna mineralna. Mineralna wełna szklana climowool to jeden z najbardziej ekologicznych produktów dostępnych na rynku. Dzięki procesowi produkcyjnemu wykorzystującemu wyłącznie naturalne surowce mamy gwarancję, że dom został ocieplony produktem przyjaznym dla środowiska i mieszkańców, a jego jakość i wysoki parametr termoizolacyjny zagwarantują nie tylko cieplejszy dom zimą, ale i chłodniejszy latem.
Bezpieczne poddasze z ISOVER i RIGIPS: niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k
Zamiana strychu czy nieużytkowego poddasza w dodatkową, atrakcyjną przestrzeń mieszkalną lub budowa nowego domu ze skośnym dachem, gdzie poddasze z założenia służy do mieszkania - to korzyści na długie lata eksploatacji. Jednak zabudowując i urządzając poddasze warto wziąć pod uwagę także korzyści, które w pewnych sytuacjach docenimy dosłownie w okamgnieniu, na przestrzeni minut, które mogą zdecydować o naszej dalszej przyszłości.
Sprężysta izolacja
Wełna mineralna jest bardzo popularnym materiałem izolacyjnym w naszym kraju. Zdecydowanie dominuje przy ocieplaniu poddaszy i ścian szkieletowych. Jednak występuje również w odmianach przeznaczonych do ścian zewnętrznych, podłóg pływających i wielu innych.
Termomodernizacja z zastosowaniem wełny szklanej
W dobie inflacji i kryzysu gospodarczego poszukiwanie dodatkowych oszczędności stało się wręcz standardem. W niektórych sytuacjach ich znalezienie wiąże się jednak z koniecznością zainwestowania lub wykonania różnego rodzaju prac budowlanych. Tak właśnie wygląda kwestia obniżenia kosztów eksploatacyjnych za ogrzewanie domu. Czy odnawialne źródła energii są jedynym rozwiązaniem? Z pomocą przychodzi także nowoczesna termomodernizacja.
SikaSeal®-121 Roof Seal, czyli uszczelniacz dekarski nowej generacji!
Kluczowym elementem dla prawidłowego funkcjonowania budynku jest szczelność dachu. Jeśli nie chcemy, by w wyniku obfitych opadów deszczu czy zalegania śniegu woda zaczęła przedostawać się do wnętrza obiektu, należy dobrze uszczelnić miejsca połaci szczególnie narażone na działanie wody, jak styki obróbek blacharskich z kominami, ścianami attykowymi czy okolice okien dachowych. O doświadczeniach z zakresu uszczelniania dachów zapytaliśmy producenta chemii budowlanej firmę Sika Poland oraz producenta pokryć dachowych firmę Blachotrapez.
Skuteczne zabezpieczenie budynku przed wilgocią
Zabezpieczenie budynku przed wilgocią jest jednym z priorytetowych działań, do których należy podejść z wielką starannością na etapie budowy domu. Wykonana niewłaściwie izolacja fundamentów w efekcie może prowadzić do powolnego niszczenia elementów konstrukcyjnych budynku. Skutki zaniedbań w tym zakresie mogą być katastrofalne.
Szereg problemów
Wilgoć to częsty problem w nieprawidłowo zaizolowanych albo w słabo wentylowanych domach. Jak sobie z nią radzić i jak jej zapobiegać?
Jakość, długowieczność i oszczędność - pojawiła się nowa generacja membran dachowych
W 2023 roku do sprzedaży weszła nowa generacja membran dachowych, charakteryzująca się niespotykaną do tej pory żywotnością i jakością potwierdzoną przez ETA. Firma Dörken, dzięki przeprowadzeniu pogłębionych badań, odkryła nowy czynnik wpływający na starzenie się materiałów i opracowała innowacyjne produkty odpowiadające na ten problem. Dzięki temu stosując membranę można oszczędzić jeszcze więcej niż dotychczas.
Kompleksowe wykonanie obiektów z drewna klejonego wraz z obudową ścian i poszyciem dachu
Drewno klejone warstwowo posiada wiele cech, które czynią je idealnym materiałem do budowy różnego typu konstrukcji. Jest bardzo wytrzymałe, plastyczne, daje się łatwo kształtować, jest dobrym izolatorem i materiałem ognioodpornym.
Pod pokryciem
Wybór kształtu i konstrukcji dachu ma duży wpływ zarówno na wygląd domu, jak i na swobodę aranżowania powierzchni na najwyższej kondygnacji.
Simpson Strong-Tie Etanco - połączenie gigantów
Na polskim i europejskim rynku budowlanym firma Simpson Strong-Tie jest znana z produkcji najwyższej jakości stalowych złączy ciesielskich. Firma Etanco natomiast to wiodący w Europie producent i dostawca rozwiązań dla przegród zewnętrznych budynków. Obie firmy mają długoletnie doświadczenie i olbrzymi potencjał w zakresie wsparcia szeroko pojętego budownictwa, dostarczając inteligentne rozwiązania, które umożliwiają wznoszenie konstrukcji na najwyższym poziomie technicznych.
Blach-Pol - postaw na nowoczesne wzornictwo pokryć dachowych!
Ofertę firmy wyróżnia bogata gama innowacyjnych wzorów, ale najważniejsza jest tutaj jakość, czyli trwałość wytwarzanych produktów zapewniająca komfort życia na długie lata. Zebrane przez Blach-Pol doświadczenie, uwagi oraz opinie klientów, pozwoliły stworzyć produkty o unikalnych zaletach, które zaspokajają potrzeby najbardziej wymagających klientów, jednocześnie czyniąc firmę prekursorem nowoczesnego wzornictwa pokryć dachowych.
Co na dach? - ekspert Florian Centrum podpowiada
Zastanawiasz się, jakie pokrycie dachu sprawdzi się najlepiej? To ważna decyzja, którą warto podjąć już na etapie tworzenia projektu budynku. Od rodzaju materiału zależy bowiem stopień termoizolacyjności obiektu i odporności na czynniki atmosferyczne. Do krycia dachów dwuspadowych typowych zwykle można zastosować różnego typu materiały. Jeśli natomiast ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana, bo na przykład kąt nachylenia jest nietypowy, wybór może być ograniczony. Jakie pokrycie dachu wybrać?
Cztery sposoby na tańszą budowę ekologicznego domu
Budowa ekologicznego domu to marzenie wielu inwestorów indywidualnych. Świadomość ekologiczna Polaków jest coraz większa i mieszkanie w domu, który nie szkodzi środowisku, a przy tym jest tani w utrzymaniu, przestaje być luksusem zarezerwowanym dla nielicznych.
Dlaczego warto wybrać gonty bitumiczne KATEPAL?
STEMA Sp. z o.o. jest firmą z wieloletnią tradycją i marką doskonałego produktu, od 1990 roku jesteśmy obecni na rynku budowlanym. Strategią firmy STEMA jest świadczenie usług na poziomie pozwalającym spełniać oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów przy jednoczesnym zagwarantowaniu najwyższej jakości oferowanych towarów oraz stosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technicznych i technologicznych. Zapewniamy inwestorom fachowe porady i doradztwo. Swoje działania opieramy na zdobytym przez lata doświadczeniu, wiedzy i kompetencji wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Staranny dobór produktów do obrotu handlowego pod kątem najwyższej jakości sprzyja satysfakcji i zadowoleniu wszystkich klientów firmy nie tylko w momencie zakupu, ale i w przyszłości.
Czy deszczem można zarządzać?
Niedobory wody i coraz częstsze deszcze nawalne sprawiają, że coraz większego znaczenia nabierają efektywne systemy zagospodarowania wód opadowych. Podstawowym elementem tych systemów są rynny: wydajne, trwałe, szczelne, bezpieczne i odpowiednio głębokie. Praktycznym rozwiązaniem, ułatwiającym zarządzanie wodami opadowymi w domach, jest łapacz deszczu - bezobsługowa nakładka na rynny pozwalająca na efektywne gromadzenie deszczówki.
Grupa Cellfast - producent systemów rynnowych i podsufitek
Czołowy polski producent systemów rynnowych i podsufitek, węży, akcesorów ogrodowych, oparty w 100% na polskim kapitale. Jest zdecydowanym liderem na rynku krajowym i liczącym się eksporterem do wielu krajów Europy i świata. Grupa Cellfast dysponuje powierzchnią produkcyjną przekraczającą 75 000 m2, na którą składają się cztery zakłady produkcyjne, ulokowane w Stalowej Woli i Krośnie. Obecnie w skład Grupy wchodzą także podmioty dystrybucyjne w Rosji i na Ukrainie.
Niezawodne systemy rynnowe Budmat
Bezpieczny dom wymaga nie tylko trwałego dachu, ale i skutecznego systemu odprowadzania wody. Dwa rodzaje systemów rynnowych: Flamingo i Proaqua oferuje jeden z największych producentów firma Budmat. Oba gwarantują skuteczne zabezpieczenie całej konstrukcji budynku przed nasiąkaniem. Czym się różnią i który z nich wybrać? To już zależy od dachu i indywidualnego wyboru inwestora.
Niezbędne na każdym dachu
Orynnowanie umożliwia odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na zwieńczeniu budynku. Rynny są niezbędne, bo bez nich elewacja bardzo szybko uległaby uszkodzeniu. Zawilgocić mogłoby się też wnętrze domu.
AWISlide - drzwi tarasowe od AWILUX zapewniające światło, ciepło i wygodę
AWISlide to nowa generacja aluminiowych drzwi podnoszono-przesuwnych od AWILUX o doskonałych parametrach technicznych. System gwarantuje możliwość stworzenia dużych, niczym nieograniczonych przeszkleń ze stabilną aluminiową konstrukcją. Pomimo skrzydeł imponujących wymiarów, system jest bardzo prosty w obsłudze. Nowość w ofercie AWILUX to wyjątkowo estetyczne i nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia więcej światła i wysoki komfort termiczny. System drzwi podnoszono- -przesuwnych AWISlide zaprojektowano z myślą o jasnych i rozświetlonych wnętrzach. Przeszklenie może stanowić nawet 90% tego rozwiązania, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej sztywności i odporności konstrukcji.
Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać
Ocieplenie budynku zwykle wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej warstwy na ścianach. Sprawia ona, że okno znajduje się w swoistym wgłębieniu elewacji i wpuszcza mniej światła do wewnątrz. Efekt potęguje podwójna komora okna, która również wpływa na obniżenie współczynnika przepuszczalności światła. Tymczasem ciepłe pomieszczenia wcale nie muszą być ciemne. Wystarczy zastosować odpowiednie szkło.
Design, komfort i ekologia - multifunkcyjne szkło dla budownictwa
Nowoczesne szkło jest coraz chętniej wykorzystywane we współczesnej architekturze. Projektanci i inwestorzy sięgają po nie z uwagi na różnorodność zastosowań, doskonałe parametry i wyjątkową funkcjonalność. Nic w tym dziwnego. Innowacyjne rozwiązania szklane są trwałe i bezpieczne. Rozjaśniają wnętrza, otwierają je na uroki otoczenia, chronią przed hałasem, zimnem czy nadmiernym ciepłem, stają na straży prywatności - a wszystko to przy jednoczesnym poszanowaniu planety. Zanim zdecydujemy się na użycie szkła w naszych aranżacjach, musimy odpowiednio dobrać jego funkcję do specyfiki danej przestrzeni i naszych wymagań. W tym celu warto zapoznać się z produktami Saint-Gobain Glass - wiodącego dostawcy najwyższej jakości rozwiązań szklanych, tworzonych w odpowiedzi na wysokie oczekiwania klientów w zakresie komfortu życia i piękna architektury. Oferta marki obejmuje szeroki asortyment nowoczesnego szkła bazowego, do okien, wnętrz oraz na fasady.
Dobry widok
Oferowane w sprzedaży okna znacząco różnią się parametrami technicznymi, wyglądem i ceną. Dlatego zanim wybierzemy konkretnego dostawcę okien, poprośmy o wyceny w kilku punktach i porównajmy ceny, parametry oraz wyposażenie zaproponowanych modeli. Nie zapominajmy też o parapetach, które są ważnym uzupełnieniem stolarki.
Energooszczędny montaż okien
Trójwarstwowy montaż okien, określany także jako „ciepły montaż”powoli staje się standardem w energooszczędnym budownictwie w Polsce. Jest to jeden z kluczowych elementów strategii firmy Soudal, która jako pierwsza wprowadziła na rynek technologię szczelnego montażu stolarki otworowej - Soudal Window System i przez ostatnie lata prowadziła szeroko zakrojoną kampanię propagującą to rozwiązanie wśród profesjonalistów i inwestorów indywidualnych. Eksperci Soudal poszli jednak o krok dalej, proponując SoudaFrame SWI (Soudal Window Installation) - system do ciepłego montażu okien w warstwie termoizolacji, certyfikowany przez prestiżowy Passive House Institute.
Z użyciem taśm
Do montażu okien powinno się zatrudnić doświadczoną ekipę poleconą przez producenta stolarki. Warto sprawdzić, czy fachowcy specjalizują się w tzw. warstwowym montażu okien, który pozwala ograniczyć mostki termiczne i w efekcie zmniejszyć koszty ogrzewania, poprawić mikroklimat pomieszczeń, a także zapobiegać powstawaniu wokół okien wykwitów pleśni.
Ciepło i czas to zaoszczędzone pieniądze. Ciepły i szybki montaż okien dachowych Keylite pozwala na dodatkowe oszczędności
Rosnące koszty materiałów budowlanych jak i kosztów wykonawstwa wymusza od inwestorów innego spojrzenia na sposoby ograniczenia kosztów na etapie budowy jaki i późniejszej eksploatacji. Ostatnie podwyżki cen gazu i energii dobitnie uwypukliły potrzebę odpowiedniego wyboru i dopasowania materiałów do ograniczenia przyszłych kosztów eksploatacji. Innowacje, które firma Keylite RW Polska już od dawna wprowadza w swoich produktach typu Futuretherm™ i Flick Fit™ wychodzą naprzeciw tym potrzebom. Zintegrowany z oknem kołnierz termoizolujący nie tylko dociepla, ale też pozwala na oszczędność bez konieczności zamawiania dodatkowych akcesoriów ocieplających, a unikatowy sposób montażu daje oszczędności w czasie, a co za tym idzie w kosztach prowadzonej inwestycji.
Czym wyróżniają się okna dachowe do domu energooszczędnego?
Szeroko rozumiana energooszczędność powoli staje się budowlanym standardem, a inwestorom zależy na świadomym wyborze rozwiązań pomagających zmniejszać straty ciepła z budynku i ograniczać rachunki za ogrzewanie. Okna dachowe, ze względu na trudne warunki eksploatacyjne, są traktowane wyjątkowo restrykcyjnie. Ich budowa i parametry muszą być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.
Jak zapewnić sobie komfort wizualny na poddaszu?
Wnętrza pod skosami mogą mieć niepowtarzalny klimat i zapewnić komfort mieszkańcom, jeśli tylko zadbamy o to, aby były odpowiednio doświetlone. Duże znaczenie ma również otwarcie domowych przestrzeni na widoki za oknem i zapewnienie sobie kontaktu wizualnego z zewnętrznym otoczeniem. Dostępne rozwiązania pozwalają na ciekawe aranżacje i dopasowanie ich do typu pomieszczeń.
Więcej światła
W większości nowo budowanych domów montowane są okna w połaci dachu. Mają one uniwersalne zastosowanie, a oferta sprzedażowa jest dziś bardzo bogata. Producenci okien oferują też dopasowane do nich akcesoria, dające ochronę przed słońcem czy owadami.
Design i jakość. Aluminiowe drzwi zewnętrzne firmy Hörmann
Czy szukając drzwi wejściowych do domu, musimy wybierać pomiędzy ich bardzo dobrymi parametrami technicznymi a designerskim wyglądem? Marka Hörmann udowadnia, że tego typu kompromisy należą do przeszłości.
Jak wybrać zawiasy do drzwi zewnętrznych?
Zawiasy do drzwi to niezbędny element, który sprawia, że drzwi działają i spełniają swoją funkcję. Ważne, aby okucia do drzwi były najwyższej jakości, co przełoży się na długość i jakość użytkowania. Zawiasy do drzwi zewnętrznych powinny być najwyższej klasy użytkowej. Ten parametr świadczy o tym, że są odporne na odkształcenia, uszkodzenia mechaniczne, oraz wpływ czynników środowiska. Zawiasy do drzwi zewnętrznych muszą wykazywać wysoki poziom trwałości i bezpieczeństwa przeciwwłamaniowego. Parametry ważne przy wyborze zawisów to m.in.: zastosowany system profilu, (w tym materiał wykonania PCV, aluminium, szkło,) przeznaczenie do użytku publicznego lub prywatnego, drzwi z samozamykaczem lub bez, gabaryty skrzydła drzwiowego.
Solidne wrota
Drzwi wejściowe to jeden z najczęściej oglądanych i eksploatowanych elementów budynku, który dodatkowo musi dawać ochronę przed zimnem, hałasem, włamywaczami. Oferta producentów jest bogata, lecz wybór odpowiedniego modelu bywa trudny. Pewne jest, że na skrzydłach zewnętrznych nie warto oszczędzać.
Jakie skrzydła?
Producenci drzwi wewnętrznych prześcigają się w projektowaniu coraz to nowszych modeli. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, dokładnie sprecyzujmy wymagania. Czasem potrzebne są skrzydła dobrze izolujące akustycznie, innym razem - doświetlające wnętrza. Pamiętajmy, że powinny współgrać z wystrojem domu, tym bardziej, że widoczne są z co najmniej dwóch pomieszczeń.
Do góry czy na bok?
Najważniejszą cechą, którą różnią się bramy garażowe, jest sposób otwierania. Inne cechy, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze, to termoizolacyjność, rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych i komfort użytkowania.
Jaką bramę garażową wybrać - rolowaną czy segmentową?
Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest głównie od wielkości garażu, a ten parametr ma wpływ na rozmiar i rodzaj bramy. Na rynku znajdziemy bardzo dużą ofertę tego typu produktów, spełniających różne kryteria zarówno jakościowe, jak i zarówno z zakresu bezpieczeństwa, termoizolacji, sposobu otwierania oraz cen. Po lekturze naszego artykułu dowiecie się, która brama garażowa jest lepsza: rolowana czy segmentowa - bowiem te dwa rodzaje są najpopularniejszym wyborem większości klientów.
Najszybsza, bezpieczna i nowoczesna automatyka do bram BENINCA
Od kilku lat brama automatyczna stała się standardem w nowoczesnym budownictwie. Praktycznie każdy nowy posiadacz domu zaopatruje swoją bramę w napęd.
Oferta Nice Polska na przestrzeni lat
Polski oddział Nice jest jednym z pierwszych międzynarodowych oddziałów włoskiej firmy Nice Group - silnej międzynarodowej grupy posiadającej obecnie 24 oddziały na całym świecie. Od 1996 roku, z dystrybutora podstawowych rozwiązań do automatyzacji bram i rolet, Nice Polska stał się dostawcą kompleksowych systemów automatyki dla domu i przemysłu.
Nowoczesne i perfekcyjne zarządzanie światłem i cieniem dzięki osłonom przeciwsłonecznym WAREMA
Firma Tomasz Jasieński, to działający na rynku polskim od 30 lat stabilny partner ekskluzywnej niemieckiej marki Warema, światowego lidera w dziedzinie innowacyjnych technik osłonowych. Projektujemy i dopasowujemy rozwiązania osłonowe oraz systemy sterowania, odpowiadające potrzebom Klientów ceniących materiały najwyższej jakości, unikalny design i nowoczesną technologię.
Nowoczesne, atrakcyjne i trwałe - takie są produkty firmy DRUTEX
DRUTEX - jeden z liderów europejskiego rynku stolarki okienno-drzwiowej - ma bardzo bogatą ofertę produktów. To okna i drzwi z PVC, drewna oraz aluminium, a także systemy tarasowe, ogrody zimowe czy rolety i żaluzje fasadowe.
Osłony przeciwsłoneczne ANWIS
Firma ANWIS jest wiodącym producentem pełnej gamy osłon przeciwsłonecznych, które dostarczane są do Klientów z ponad 40 krajów na całym świecie. Produkty ANWIS wyróżnia dbałość o funkcjonalność i wzornictwo, stosowanie najnowszych materiałów, a także realizacją projektów pod indywidualne zamówienie.
Rolety i co jeszcze?
W sprzedaży jest kilka typów osłon okiennych przeznaczonych do okien fasadowych. Najpopularniejsze są rolety, które najskuteczniej chronią przed przegrzewaniem się wnętrz, ale pełnią też inne funkcje. Do wyboru są ponadto żaluzje, markizy i okiennice. Czym się od siebie różnią i na co zwracać uwagę przy wyborze?
Cień na poddaszu
Kolejne upalne lata sprawiają, że wzrasta zainteresowanie osłonami przeciwsłonecznymi. Warto o nich pomyśleć zwłaszcza na poddaszu, gdzie w słoneczne dni czasami trudno wytrzymać bez zasłoniętych okien.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT