Sprężysta izolacja
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2023
9-16 minut
Wełna mineralna jest bardzo popularnym materiałem izolacyjnym w naszym kraju. Zdecydowanie dominuje przy ocieplaniu poddaszy i ścian szkieletowych. Jednak występuje również w odmianach przeznaczonych do ścian zewnętrznych, podłóg pływających i wielu innych.
Pod ogólną nazwą wełny mineralnej kryją się dwie duże grupy włóknistych materiałów izolacyjnych, otrzymywanych z zupełnie innych surowców.
Szklaną uzyskuje się z piasku kwarcowego lub stłuczki szklanej. Skalną zaś ze skał bazaltowych z niewielką domieszką żużlu. Za to metoda produkcji w obu przypadkach jest dość podobna - po rozgrzaniu do bardzo wysokiej temperatury surowiec topi się i można z niego uzyskać bardzo cienkie włókna. Następnie włókna nasyca się substancją hydrofobizującą, czyli zmniejszającą nasiąkliwość. Następnie formuje się maty lub płyty, sklejając włókna specjalnym lepiszczem.
Jako wypełnienie ścianek działowych można zastosować zarówno wełnę szklaną, jak i skalną. ROCKWOOL
RÓŻNE CECHY
Wełna szklana i skalna mają praktycznie te same właściwości termoizolacyjne, ale różnią się wieloma innymi cechami. Szklana ma znacznie mniejszą gęstość (jest lżejsza przy tej samej objętości). Jest też bardziej elastyczna. Dzięki temu łatwiej wypełnić nią przestrze...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze