Fasady wentylowane od podszewki: wyzwania, wymagania, rozwiązania
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2023
4-5 minut
Fasada wentylowana, jako alternatywa dla tradycyjnej ściany wykańczanej metodą lekką mokrą, zyskuje zwolenników. Pomimo niewątpliwych zalet, konstrukcja tego typu obarczona jest też jednak pewnymi ryzykami i wyzwaniami, zwłaszcza w kontekście izolacji termicznej. O czym warto pamiętać i na jakie technologie warto zwrócić uwagę, planując w naszym domu fasady wentylowane?
Podstawowym wyróżnikiem fasady wentylowanej jest pusta szczelina powietrzna pomiędzy okładziną elewacyjną, a warstwą ocieplenia. Taki układ konstrukcji umożliwia ochronę ściany zewnętrznej przed warunkami atmosferycznymi, ograniczenie przenikania wody deszczowej oraz sprawne odprowadzanie pary wodnej z wnętrz budynku, bez ryzyka akumulacji wilgoci w warstwie izolacyjnej.
Oprócz korzyści w postaci dobrych parametrów termicznych i akustycznych ścian, rosnąca popularność fasad wentylowanych wynika z ich elastyczności. Na takie rozwiązanie możemy się zdecydować zarówno stawiając dom murowany, jak i o konstrukcji żelbetowej czy szkieletowej. Co więcej, fasadę wentylowaną można montować na wszelkiego rodzaju podkonstrukcjach, co daje bardzo szerokie pole manewru, jeśli chodzi o wizualne wykończenie elewacji.
Wymagania termiczne dla fasady wentylowanej
Przy odpowiednio zaplanowanej i poprawnie wykonanej konstrukcji fasady wentylowanej obserwujemy nieduże odchylenia wilgotności i temperat...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze