Problemy związane z małą ilością wykwalifikowanych pracowników budowlanych, w tym również w zakresie prac ociepleniowych systemami ETICS wymuszają często na deweloperach oraz firmach podwykonawczych opóźnienia na budowach, a także skłaniają do podwyżek cen za usługi budowlane, czego konsekwencją są m.in. wzrosty cen mieszkań. Problem braku pracowników jest jednak o wiele bardziej złożony, a przyczyn tej sytuacji można szukać m.in. w likwidacji szkół zawodowych, a co za tym idzie, zmniejszenia zainteresowania tego typu kwalifikacjami. Innymi ważnymi czynnikami są też niskie zarobki w tej branży i związana z nimi coraz łatwiejsza emigracja. Deficyt w zawodzie spowodował, iż firmy budowlane poszukują przyszłych pracowników już na etapie studiów, ale też licznie zatrudniają „fachowców” z zagranicy, głównie wschodniej.
Omawiany problem zauważyła również firma LAKMA, polski producent chemii budowlanej, w tym systemów ETICS, która postanowiła dorzucić swoją cegiełkę w celu zniwelowania ewentualnych opóźnień, a wręcz przyspieszeniu prac ociepleniowych przy zachowaniu wymaganej jakości i estetyki. Antidotum na ograniczoną ilość fachowców może okazać się cienkowarstwowy tynk silikonowy TYNKSIL QS plus, który dzięki specjalnie opracowanej formulacji można w imponująco szybki sposób nakładać na ścianę, a następnie zacierać, uzyskując strukturę tzw. „baranka”.
Tynkowanie to co prawda ostatni etap prac ociepleniowych, ale często przysparzający najwięcej trudności. Aby jakość i estetyka końcowej wyprawy tynkarskiej była na odpowiednio wysokim poziomie, musi dojść do kilku zazębiających się czynników takich jak np. grubość i równość warstwy zbrojącej, odpowiednia pogoda zarówno podczas prac tynkarskich, jak i wysychania tynku, ale też jakość samego tynku i doświadczenie fachowca. Receptura tynku silikonowego...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
lub
Zaloguj się
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze