Szereg problemów
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2023
17-22 minuty
Wilgoć to częsty problem w nieprawidłowo zaizolowanych albo w słabo wentylowanych domach. Jak sobie z nią radzić i jak jej zapobiegać?
Wilgoć w domu stwarza szereg problemów. Jest groźna dla zdrowia, bo w zawilgoconych wnętrzach powstają grzyby, które mogą powodować nie tylko alergie skórne i oddechowe, ale również inicjować nowotwory, m.in. wątroby i ośrodkowego układu nerwowego. Badania dowodzą, że przebywanie w zawilgoconych lub zagrzybionych domach aż o 40% zwiększa ryzyko zachorowania na astmę. Ale wilgoć źle też wpływa na stan techniczny budynku. Przykładowo pod jej wpływem może zniszczyć się tynk albo drewniane elementy dachu, co może skutkować nawet jego zawaleniem.
SKALA PROBLEMU
Ocenia się, że grzyby pleśniowe występują w co czwartym polskim domu, bez względu na jego wiek. Zagrzybione są zwykle pomieszczenia mokre: łazienki, toalety, kuchnie, także piwnice czy werandy (choć te przeważnie z innych powodów). Nadmiar wilgoci może pochodzić z zewnątrz (woda leje się przez nieszczelny dach), ale równie dobrze jej źródło da się znaleźć wewnątrz domu. No bo ile pary wytwarzamy w czasie kąpieli? Mnóstwo. Normaln...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze