Ciepło czy jasno? Z odpowiednimi oknami nie musisz wybierać
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2023
4-5 minut
Ocieplenie budynku zwykle wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowej warstwy na ścianach. Sprawia ona, że okno znajduje się w swoistym wgłębieniu elewacji i wpuszcza mniej światła do wewnątrz. Efekt potęguje podwójna komora okna, która również wpływa na obniżenie współczynnika przepuszczalności światła. Tymczasem ciepłe pomieszczenia wcale nie muszą być ciemne. Wystarczy zastosować odpowiednie szkło.
Ciepło wynikające z normy
Stosowanie się do przepisów prawa budowlanego oraz szeregu norm gwarantuje efekt w postaci bezpiecznego i ciepłego domu. Nowoczesne budownictwo dąży do tego, by niwelować utratę ciepła, najbardziej jak to tylko możliwe. Stosowane powszechnie rozwiązania polegają zwykle na dodawaniu kolejnych warstw, których zadaniem jest ocieplenie budynku lub zwiększenie izolacyjności termicznej. O ile można na tym polegać w przypadku ścian, o tyle z oknami trzeba szukać innych rozwiązań.
Od stycznia 2021 r. współczynnik przenikania ciepła dla okien został zaostrzony do poziomu 0,9 W/(m2K). Pojedyncza szyba nie spełnia tej normy, dlatego producenci okien stosują niskoemisyjne szyby zespolone. To nic innego jak szkło zbudowane z kilku warstw. Możliwość ich indywidualnego doboru sprawia, że można osiągnąć przeróżne wyniki. W tym celu stosuje się również podwójne komory, specjalne powłoki na szkle czy tzw. ciepłe ramki, które wraz z ramą okienną najwyższej jakości pozwalają ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze