Na inny sposób
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2023
9-16 minut
Dom szkieletowy, z kształtek styropianowych, z bali, a może prefabrykowany? Alternatywne technologie budowlane nie są tak rozpowszechnione jak murowane, co nie znaczy, że pozbawione są zalet.
Szacuje się, że aż 90% domów w naszym kraju powstaje w technologii murowanej. Jest ona najbardziej rozpowszechniona - zarówno wśród inwestorów, jak i wykonawców. A wiadomo, że ludzie są najbardziej przekonani do tego, co najlepiej znają.
Warto jednak zapoznać się także z mniej popularnymi - przynajmniej w Polsce - sposobami budowy. Może się bowiem okazać, że dzięki ich zastosowaniu dom powstanie szybciej niż w tradycyjnej technologii, budynek będzie spełniał wyśrubowane normy energooszczędności, a budżet takiej inwestycji wcale nie osiągnie niebotycznych kwot.
KANADYJCZYK, CZYLI DOM SZKIELETOWY
Najpopularniejszą alternatywą domów murowanych są budynki szkieletowe. Nazwa bierze się stąd, że ich konstrukcję nośną stanowią drewniane (rzadziej stalowe) słupy, rozstawione co 40-60 cm. Mają niewielki przekrój, np. 5 × 15 cm. Inne elementy budynku są zmienne - ściany mogą mieć różną grubość i wykończenie, nie ma też jednej zasady, według której konstruowane są stropy i podłogi. Domy szki...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze