Górne warstwy
Praktyczna Szkoła Budowania - Stan Surowy 2023
17-22 minuty
Pokrycie dachowe musi być jednocześnie solidne i dobrze dopasowane do bryły budynku. Ważne też, by wyglądało estetycznie. Jaki materiał wybrać, aby dach służył i cieszył oko przez lata?
Obecnie dachy pokrywane są głównie dachówką ceramiczną i betonową, blachą płaską i profilowaną, a także materiałami bitumicznymi. Pokrycia naturalne - strzecha, łupek kamienny, gont drewniany - niegdyś powszechnie wykorzystywane, cieszą się mniejszym zainteresowaniem, bo dużo kosztują.
Jeżeli materiał wybieramy przed wybudowaniem domu - mogłoby się wydawać, że nic nas nie ogranicza. Warto jednak sprawdzić, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie narzuca koloru albo kształtu dachu (np. tego, że ma być dwuspadowy o kącie nachylenia 40-45°). Poza lokalnym prawem, możliwość zastosowania danego pokrycia może ograniczać jego waga, szczelność i sztywność. Wszak nie każdy materiał nadaje się na każdą więźbę.
KLUCZOWE PARAMETRY
Ze względu na wagę, pokrycia dzieli się na lekkie (bitumiczne, blachy - ich ciężar nie przekracza kilkunastu kg/m2) i ciężkie (dachówki oraz stosowane sporadycznie strzecha i łupek - kilkadziesiąt kg/m2). Więźba zaprojektowana pod blachę może okazać s...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze