Konstrukcja stropów oraz technologia ich wykonania zależy od kilku czynników. Projektant konstrukcji biorąc pod uwagę takie parametry jak geometria pola stropowego, otwory w stropie, rozpiętość oraz obciążenia (np. od ścian i słupków dachowych) decyduje, które rozwiązanie będzie spełniało wymagania. Stropy żelbetowe ze względu na dużą pracochłonność związaną z ułożeniem szalunków, dużej liczby podpór montażowych, zbrojenia, betonowania i na końcu zdemontowania wszystkich szalunków i podpór należą do jednych z najbardziej pracochłonnych i najdroższych rozwiązań jeżeli chodzi o stropy. W większości przypadków stropy żelbetowe można przeprojektować na stropy prefabrykowane. Przykładem takiego rozwiązania mogą być stropy gęstożebrowe Rector, które za sprawą ręcznego, szybkiego montażu i wytrzymałych belek sprężonych coraz częściej goszczą na budowach. Mniejsze zużycie betonu, stali oraz brak szalunków generują dodatkowe oszczędności.
Zmiana nieistotna
Zmiana technologii wykonania stropów należy do zmian nieistotnych, więc nie wymaga złożenia projektu zamiennego do urzędu. Należy jednak pamiętać, że decyzję taką może podjąć osoba z uprawnieniami budowlanymi, która jest w stanie ocenić możliwość takiej zamiany. W praktyce zmiany może dokonać projektant budynku lub kierownik budowy. W przypadku stropów sprężonych to projektanci Rector najczęściej w porozumieniu z projektantem budynku ustalają i dobierają najlepsze rozwiązanie.
Informacje niezbędne do przeprojektowania stropu
Projektowane obciążenia - w budynkach mieszkalnych przyjmuje się 150 kg/m2, ale coraz częściej wartość ta jest na poziomie 200 kg/m2 i wyższym.
Warstwy wykończeniowe - w projektach katalogowych zawierają warstwę posadzki betonowej gr. 4 cm. Coraz częściej na poddaszach montowane jest ogrzewanie podłogowe i warstwa betonu wynosi nawet 8 cm. Taka zmiana oznacza dodatkowe 100 kg/m2.
Wysokość stropu - stropy Rector występują w wyso...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
lub
Zaloguj się
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze