Podłogówka na prąd
Vademecum Domu Energooszczędnego 2024
9-16 minut
Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie jest tak popularne, jak jego wersja wodna. Ma jednak kilka bardzo istotnych zalet. Przede wszystkim jego budowa jest bardzo prosta, dlatego można je wykonać nawet w pojedynczych pomieszczeniach lub w remontowanym budynku, zaś zakres niezbędnych prac nie będzie duży.
Ciepło wytworzone przez kocioł lub inne źródło można rozprowadzić po domu na dwa sposoby - przez grzejniki lub ogrzewanie płaszczyznowe. Pierwszy z nich ma jednak pewne wady - nie zapewnia we wnętrzach optymalnego komfortu cieplnego oraz utrudnia aranżowanie pomieszczeń (grzejniki montuje się z reguły na ścianach). Takich problemów nie ma w przypadku ogrzewania płaszczyznowego, dlatego nie dziwi, że decyduje się na nie coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych.
Ogrzewanie płaszczyznowe można wykonać w jednym z trzech wariantów - ściennym, sufitowym lub podłogowym. Każdy z nich może być wodny lub elektryczny. Dwa pierwsze nie cieszą się u nas zbyt dużą popularnością. Najbardziej rozpowszechnione jest ogrzewanie wodne, w którym woda, podgrzana przez kocioł lub pompę ciepła, trafia do systemu rur ułożonych w warstwie podłogi. Ze względu na skomplikowany montaż, ten rodzaj ogrzewania należy jednak przewidzieć już podczas projektowania domu.
Dlatego w tym artykule zajmiemy się podłog...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze