Wentylacja bez strat
Vademecum Domu Energooszczędnego 2024
17-22 minuty
W większości polskich domów wymianę powietrza zapewnia tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Czy może raczej próbuje ją zapewnić, gdyż z jej skutecznością bywa bardzo różnie. Natomiast w domach energooszczędnych praktycznie standardem jest użycie rekuperatora, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Wentylacja z rekuperatorem to mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła. Proces ten zachodzi w centrali wentylacyjnej wyposażonej w wymiennik ciepła (tj. właściwy rekuperator), w którym powietrze dostarczane do domu ogrzewa się od usuwanego.
Taki sposób wymiany powietrza ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala znacząco ograniczyć straty ciepła. Szacuje się, że najczęściej stosowana w polskich domach wentylacja grawitacyjna odpowiada nawet za 30% takich strat. W domach energooszczędnych, z bardzo dobrze ocieplanymi ścianami, są one jeszcze większe. Dlatego rekuperator jest nieodzownym elementem domu energooszczędnego.
Ponadto można w pełni kontrolować intensywność wentylacji i działa ona niezależnie od zmian warunków atmosferycznych. Co istotne, w wentylacji z rekuperatorem można dodatkowo filtrować powietrze zewnętrzne, co z pewnością docenią alergicy. Istotnym argumentem za wyposażeniem domu w rekuperator jest też to, że może on współpracować z gruntowym wymiennik...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze