Pompa w systemie
Vademecum Domu Energooszczędnego 2024
29-37 minut
Traktować pompę ciepła jak prosty zamiennik kotła, to najgorsze, co można zrobić. To urządzenie o bardzo specyficznych wymaganiach i musi pracować w odpowiednio skonfigurowanym systemie grzewczym oraz koniecznie w domu o umiarkowanych stratach ciepła. Te warunki mogą być trudne do spełnienia w starych budynkach. Natomiast nie będzie z tym kłopotu w domach energooszczędnych.
Pompy ciepła to specyficzne urządzenia. Zasilamy je prądem i używamy ich do ogrzewania, ale technicznie najbliżej im do klimatyzatorów i lodówek, niż do jakichkolwiek kotłów. Tak naprawdę klimatyzatory i lodówki pod względem technicznym są po prostu szczególnego rodzaju pompami ciepła, w których użyteczną dla nas funkcję pełni chłodząca, a nie grzejąca część obiegu.
Jednak o tym, że granica pomiędzy pompami ciepła i klimatyzatorami jest umowna bardzo szybko przekonamy się, analizując ofertę rynkową. Znakomita większość pomp typu powietrze/woda oferuje także możliwość chłodzenia. Natomiast klimatyzatory - czyli faktycznie pompy ciepła działające w systemie powietrze/powietrze - mają również tryb ogrzewania pomieszczeń.
Nie piszemy o tym bez powodu. Chodzi o podkreślenie faktu, że pompy ciepła są czymś zupełnie innym od tradycyjnych urządzeń grzewczych. Dlatego trzeba je dobierać, a potem eksploatować według innych zasad niż kotły. Próba zastępowania kotła pompą na zasadzie 1:1, np. sz...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze