Widoczne na dachu
Vademecum Domu Energooszczędnego 2024
23-28 minut
Dla większości ludzi dach to przede wszystkim jego pokrycie - dachówka, blacha itp. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to właśnie pokrycie rzuca się w oczy. Jednak atrakcyjny wygląd to tylko jedna z niezbędnych cech. Jakie są pozostałe wymagania i na ile spełniają je poszczególne materiały?
Pokrycia dachowe dzielą się na lekkie i ciężkie. Dlaczego ten podział jest tak ważny? O ile te pierwsze można układać na wszystkich więźbach, to materiały ciężkie należy stosować tylko na odpowiednio wytrzymałych konstrukcjach. Więźby projektuje się bowiem indywidualnie i mają one rożną nośność. Oblicza ją konstruktor, biorąc pod uwagę właśnie ciężar pokrycia, ale też obciążenie śniegiem, parciem wiatru czy ciężarem poruszającego się po dachu człowieka. Zastosowanie zbyt ciężkiego materiału wykończeniowego może skutkować nadmiernym ugięciem i uszkodzeniem konstrukcji dachowej.
A materiały dachowe znacznie różnią się wagą. W przypadku pokryć lekkich, takich jak materiały blaszane i bitumiczne, nie przekracza ona 15 kg/m2. Pokrycia ciężkie ważą nawet kilkukrotnie więcej. Ciężar łupka kamiennego to 30- 40 kg/m2, strzechy - 40-80, dachówek cementowych - 40-60, a dachówek ceramicznych 40-90.
Należy wspomnieć, że wytrzymałość więźby dachowej to nie jedyny element, ktory bierze się pod uwag...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze