Parkiety taflowe
Wnętrza 2020
4-5 minut
Historia podłóg drewnianych ma swoje korzenie w starożytności i jest ściśle związana z historią i rozwojem europejskiej architektury. Po drewno jako materiał sięgano często i chętnie z uwagi na jego właściwości estetyczne i użytkowe. Im dalej na północ Europy, tym bardziej ceniono właściwości termiczne i izolacyjne drewna, doceniając jednocześnie jego niepowtarzalne piękno.
Pierwsze podłogi drewniane były wykonywane z desek z ciosanego drewna i stosowano je dla podkreślenia pozycji społecznej użytkownika. W średniowieczu i w Europie renesansowej zmienił się kształt elementów podłogowych, które uzyskały formę prostych desek o różnych wymiarach i można było je układać w nieskomplikowane wzory. Z tego okresu pochodzą pierwsze wzory nazywane „jodełką”.
W okresie baroku, obok znanej także współcześnie prostej jodełki oraz układu chevron (jodełki francuskiej), powstały podłogi bardzo ozdobne i luksusowe, dostępne tylko dla wybranej, wąskiej grupy społecznej - dla rodów królewskich i arystokracji. Były to parkiety taflowe o konstrukcji litej i warstwowej, bordiury okalające pomieszczenia oraz bogato zdobione rozety układane w centralnej części sal.
Parkiety taflowe formowane były w kwadraty lub prostokąty i wykonywane były z wielu gatunków drewna, z przewagą drewna dębowego. W związku z potrzebą dalszego wzbogacenia wzornictwa parkietu stosowano metody intar...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze