SCHODY - Stopniowy rozwój
Wnętrza 2020
6-9 minut
Planując schody, możemy pofantazjować; dziś pozwala na to technologia i bogaty wachlarz materiałów. I choć czasem narzekamy na ich uciążliwość, to właśnie one - obok kominka, tarasu i ogrodu - najbardziej odróżniają dom od mieszkania, symbolizując luksus bycia „na swoim”.
Wprawdzie do budowy schodów musimy zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę, ale decyzję o tym, jaką rangę nadać temu wyrazistemu elementowi architektury, podejmujemy sami. Warto oczywiście skorzystać z porady zawodowego projektanta; architekci doceniają potencjał biegu schodowego, wykorzystując go w taki sposób, by był nie tylko funkcjonalnym elementem komunikacji, ale także ważnym motywem dekoracyjnym. Schody, które w czasach PRL chowały się wstydliwie w wąskich klatkach schodowych, dziś bywają śmiało eksponowane. Dzięki fantazji konstruktorów i możliwościom nowoczesnych technologii przybierają ciekawe, czasem niezwykłe formy, urzekają lekkością i finezją lub przeciwnie - imponują monumentalną solidnością. Mogą być „domowym dziełem sztuki” - rzeźbą w przestrzeni, która zadecyduje o jej charakterze.
Tym cechom powinny oczywiście towarzyszyć wygoda i bezpieczeństwo. Komfortowy bieg schodowy ma szerokość min. 100 cm; wysokość pojedynczego stopnia powinna mieścić się w przedziale 14-19 cm, a ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze