Łazienka dla osób starszych lub z niepełnosprawnością ruchową
4/2022
9-16 minut
Chciałabym wyremontować łazienkę w domu rodziców. Ponieważ nie są już młodzi i mają problemy z poruszaniem się (tata używa kul lub wózka inwalidzkiego), chciałabym jak najlepiej zadbać o ich wygodę i bezpieczeństwo. Do tej pory korzystali oni z wanny i wysokiego brodzika. Jak zaplanować i w co wyposażyć nowy prysznic? Jakie udogodnienia powinnam zastosować w całej łazience?
Trudności z poruszaniem się nie dotyczą jedynie osób starszych albo z niepełnosprawnością ruchową. Okresowo każdy z nas może tego doświadczyć. Rekonwalescencja po zabiegach operacyjnych czy nawet drobna kontuzja mogą znacznie ograniczyć sprawność. O bezpieczeństwo i wygodę korzystania z łazienki warto zatem zadbać nie tylko z myślą o jesieni życia, choć troska o seniorów na pewno jest tu najważniejsza.
Tym bardziej, że wypadki seniorów w ich mieszkaniach najczęściej zdarzają się właśnie w łazience. Ludzie starsi nierzadko mają trudności z utrzymaniem równowagi, np. na śliskiej posadzce. Słabnący wzrok nie pozwala na dostrzeżenie niebezpiecznych krawędzi, a zwyrodnienia stawów i słabe mięśnie wpływają na obniżenie wysokości, na jaką taka osoba może podnieść nogę. Wchodzenie i wychodzenie z wanny lub wysokiego brodzika dla starszej osoby bywa więc bardzo trudne, zaś w przypadku znacznej niepełnosprawności - wręcz niemożliwe.
Odpowiednie urządzenie łazienki dla seniora powinno sprzyja...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze