Oparcie budynku

Tradycyjne ławy czy płyta fundamentowa? To najważniejszy dylemat, jaki trzeba rozstrzygnąć wybierając sposób posadowienia domu. W obu przypadkach oparcie budynku należy fachowo zaizolować, aby chronić go przed wilgocią i zimnem. Na etapie planowania fundamentów warto też zdecydować o wyposażeniu budynku w gruntowy wymiennik ciepła.

Dom jednorodzinny może być oparty na ławie fundamentowej albo płycie. Pierwszy wariant jest świetnie znany ekipom budowlanym i nieco tańszy, ale możliwy do realizacji tylko wtedy, gdy grunt na działce jest stabilny i nośny (zwarte skały, żwir, piasek itd.). Gdy warunki gruntowe są trudne, zalecane jest wykonanie płyty fundamentowej. Ta technologia jest też szybsza w realizacji.

Niezależnie od wybranego sposobu, pod fundamentem można zainstalować gruntowy wymiennik ciepła, który zwiększa efektywność energetyczną wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Rodzaj betonu, stali, średnica prętów zbrojeniowych, ich rozmieszczenie i wytyczne dotyczące ich połączeń określone są w projekcie fundamentów. J. WERNER
Rodzaj betonu, stali, średnica prętów zbrojeniowych, ich rozmieszczenie i wytyczne dotyczące ich połączeń określone
...