Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Inteligentny zamek TEDEE POWERED BY GERDA
Zdalnie obsługiwany zamek tedee powered by Gerda to krok w przyszłość, dzięki której również znacząco podniesiesz bezpieczeństwo swoje i pozostałych domowników. Możemy zapomnieć o pęku kluczy, które zawsze gubiły się na dnie torebki lub plecaka. Dzięki aplikacji do zdalnego sterowania zamkiem w każdej chwili i z każdego miejsca sprawdzimy, czy drzwi wejściowe do domu są zamknięte, a w razie konieczności możemy również zamknąć je, przebywając np. na wakacjach.
Inspirujący kolor VERY PERI króluje w FAKRO
Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Wpływa na samopoczucie, poprawia nastrój oraz dostarcza emocji i siły. Instytut Pantone kolor very peri ogłosił kolorem roku 2022 - odważny, łączący intensywne barwy niebieskie z fioletowymi i czerwonymi akcentami.
TIGRA - blachodachówka z charakterem
Blachy Pruszyński rusza z kolejną nowością - tym razem to nowoczesna blachodachówka panelowa TIGRA. Jest ona wyjątkowa ze względu na oryginalny, nieoczywisty design, uzyskany głównie poprzez zastosowanie licznych przetłoczeń. Jako pierwsze rzucają się w oczy trapezowe kształty, oddzielające poszczególne, płaskie fragmenty panelu. Dzięki nim na połaci dachowej tworzy się charakterystyczny wzór „tabliczki czekolady”. Tego typu ułożenie daje nam poczucie integralności i uporządkowania dachu.
Innowacyjna membrana QUATTRO LONGLIFE EXTRA marki CREATON
Termozgrzewalna membrana QUATTRO Longlife 360 Extra marki CREATON wykonana w nowoczesnej technologii z tworzyw poliestrowych (PES) i termopoliuretanowych (TPU) zapewnia niezwykłą szczelność i długotrwałą ochronę dachu. Ten innowacyjny produkt o ponadprzeciętnych parametrach użytkowych, wyznacza nowy standard w zakresie najodporniejszych membran na rynku.

Projekty domów

HomeKONCEPT 95 A
Projekt HomeKONCEPT 95 A pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w lulo
Projekt Dom w lulo pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom pod brzoskwinią (G2E)
Projekt Dom pod brzoskwinią (G2E) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Na jednej kondygnacji
Początkowo Magda i Daniel zamierzali wznieść piętrowy dom z nowoczesną bryłą i płaskim dachem, według projektu przygotowanego na zamówienie. Plany radykalnie zmienili po wizycie w parterowym „kanadyjczyku” przyjaciół, bo stało się dla nich jasne, że jednak wolą mieszkać na jednej kondygnacji i na mniejszej powierzchni.
Man icon Lilianna Jampolska
Jak modernistyczna willa z XX wieku
Anna i Piotr nie dopuścili do sprzedaży domu rodziców, z powodu jego znakomitej lokalizacji i kompletnego uzbrojenia w media. Po wyremontowaniu i rozbudowaniu jest stylowy.
Man icon Lilianna Jampolska
Z jednej lub z kilku warstw
Około 90% budynków jednorodzinnych ma murowane ściany zewnętrzne - jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Resztę wykonuje się między innymi w technologii szkieletowej, prefabrykowanej, z bali. Czytelnicy, z którymi rozmawialiśmy, opowiedzieli o wyborze technologii i materiałów.
Man icon Lilianna Jampolska
Anna i Paweł - Czytelnicy Budujemy Dom, ściany stawiali w 2018 r.
Dom: murowany, dwukondygnacyjny z garażem w bryle; powierzchnia 225,8 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe. Warstwa nośna - z bloczków silikatowych o grubości 24 cm (Silka). Warstwa ocieplenia - z grafitowego styropianu o grubości 20 cm. Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej tynk silikonowy i okładzina z modrzewia syberyjskiego; od strony wnętrz maszynowy tynk gipsowy.
Man icon Lilianna Jampolska
Robert - Członek Klubu Budujących Dom, ściany stawiał w 2012 r.
Dom: parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia 180 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe; wysokość ścian parteru 2,85 m, poddasza 2,50 m, wieńca 0,24 m. Warstwa nośna wzniesiona z bloczków betonu komórkowego o wymiarach 24 × 24 × 59,9 cm (Solbet). Warstwa ocieplenia ze styropianu o grubości 20 cm (białego, na północnej ścianie grafitowego). Wykończenie ścian - od strony zewnętrznej tynk silikonowy; od strony wnętrz tynk gipsowy (twardy) i farba.
Man icon Lilianna Jampolska
Monika i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, ściany stawiali w 2018 r.
Dom: parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 160 m2. Ściany zewnętrzne: murowane, dwuwarstwowe, o grubości 44 cm. Warstwa konstrukcyjna - z poryzowanych pustaków ceramicznych 24 cm. Warstwa ocieplenia - z grafitowego styropianu o grubości 20 cm. Wysokość ścian na parterze 2,75 m. Wykończenie - na zewnątrz tynk silikonowy; wewnątrz tynk cementowo-wapienny.
Man icon Lilianna Jampolska
Nie tylko deski i panele
Jeżeli wystrój w salonie (i przestrzeni dziennej) jest tradycyjny, to zwykle kładzie się posadzkę z desek podłogowych, parkietu, płyt kamiennych lub gresowych. Natomiast jeśli jest to styl nowoczesny, często sięga się po panele, polerowany beton, barwione żywice. Kilkoro Rozmówców opowiedziało o swoich zastosowanych rozwiązaniach.
Man icon Lilianna Jampolska
Monika - Członkini Klubu Budujących Dom, posadzkę układała w 2018 r.
Posadzka: z płyt szkliwionego gresu (model Setim Honey), imitujących deski podłogowe o wymiarach 17,5 × 60 cm. Fugi szerokości 2 mm. Podkład: izolacja przeciwwilgociowa z folii, warstwa styropianu grubości 15 cm, pod rurami podłogówki warstwa specjalnego styropianu z folią (2 cm), nad nimi jastrych z betonu grubości 5 cm.
Man icon Lilianna Jampolska
Agnieszka i Rafał - Członkowie Klubu Budujących Dom, posadzkę układali w 2019 r.
Posadzka: z betonu posadzkowego zacieranego na ostro. Podkład na parterze: na piasku, izolacji przeciwwilgociowej (z folii) i warstwie termoizolacji ze styropianu (o łącznej grubości 10 cm), ułożono wodne ogrzewanie podłogowe, następnie wylano docelową posadzkę.
Man icon Lilianna Jampolska
Ania - Czytelniczka Budujemy Dom, posadzkę układała w 2019 r.
Posadzka: z trójwarstwowej deski podłogowej przemysłowo zaimpregnowanej olejowoskiem, grubość warstwy dekoracyjnej z dębu 4,5 mm, kolor Classic Vulcano; produkt polski. Podkład: z wodnym ogrzewaniem podłogowym (pod nim termoizolacja ze styropianu o grubości 20-25 cm), anhydrytowy.
Man icon Lilianna Jampolska
Komfortowe poddasze
Zdecydowana większość polskich inwestorów wybiera domy z użytkowym poddaszem. Tę przestrzeń można komfortowo użytkować pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, poddasze musi mieć odpowiednią wysokość. Po drugie, zimą powinno być na nim ciepło, a latem chłodno. Po trzecie, do pomieszczeń pod dachem trzeba doprowadzić światło, co ułatwią okna połaciowe.
Man icon Janusz Werner
Ultima Energy - po prostu lepsza. Dlaczego warto zdecydować się na okna dachowe?
Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości - światło dzienne wpływa korzystnie na cykl dobowy, redukuje stres, wpływa na koncentrację, a nawet na kondycję wzroku. Jest więc jedną z podstaw zdrowej egzystencji, dlatego warto zadbać o to, aby pomieszczenia były maksymalnie doświetlone. W ten sposób jednocześnie będziemy rzadziej korzystać ze światła sztucznego, co obniży rachunki za prąd.
Aluthermo® - skuteczny sposób na docieplenie Twojego poddasza
Izolacja poddasza jest bardzo ważną inwestycją, na której zależy każdemu właścicielowi domu. Mówi się, że przez nieocieplony dach, możemy tracić nawet 40% ciepła z wnętrza budynku. Wiąże się to z powstawaniem dużych mostków termicznych, a co za tym idzie z większymi opłatami za rachunki. Właśnie dlatego, warto pomyśleć o skutecznym dociepleniu poddasza, poprzez obniżenie zużycia energii w naszym domu.
Ocieplenie poddasza - czyli jak skutecznie zminimalizować straty ciepła w domu?
Ubiegły rok roku przyniósł ogromne zmiany dla inwestorów planujących budowę domu. W życie weszły nowe przepisy prawa budowlanego, które narzucają restrykcyjne normy związane ze zużyciem energii w budynkach. Mimo, iż na rynku od lat pojawiają się nowe technologie pozwalające na ograniczenie strat ciepła w domu, obecnie staje się to absolutnym „must have” dla inwestorów planujących budowę. Warto pamiętać, że dobry kocioł, pompa ciepła i instalacja grzewcza w domu to dopiero początek. Znacznie bardziej istotne są miejsca takie jak fundamenty, ściany, okna i drzwi lub poddasze przez które ciepło może uciekać z domu.
Naprawdę duże zmiany w fotowoltaice
Od 1 kwietnia zmienia się system rozliczania za prąd oddawany do sieci. To zupełnie nowe zasady, w ramach tzw. systemu Net-billingu, zamiast dotychczasowego Net-meteringu (opustów). Ponadto od 15 kwietnia rusza nabór wniosków o dopłaty w ramach czwartej już edycji programu Mój Prąd. Tym razem zmienia się nie tylko wysokość dotacji - do 20.500 zł zamiast dotychczasowych 3000 zł - ale także jej zakres. Jaką więc instalację warto zrobić, żeby jak najlepiej wykorzystać nowe zasady? Czy tym, którzy już mają własną mikroelektrownię opłaci się przejście na nowy system?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Falownik i akumulator, czyli współpraca, która się opłaca
Masz instalację fotowoltaiczną, a w przypadku awarii sieci, nie możesz z niej skorzystać? Teraz to już przeszłość, ponieważ z pomocą przychodzi hybrydowy falownik GEN24 Plus z funkcją zasilania rezerwowego.
Instalacja fotowoltaiczna do ogrzania domu. To możliwe. Sprawdź najlepsze rozwiązanie
Odnawialne Źródła Energii są dziś zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej, ponieważ jest to zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne rozwiązanie. Instalacja fotowoltaiczna stała się obecnie czymś tak powszechnym, że coraz większa liczba osób zastanawia się nad montażem paneli PV. Warto podkreślić, że fotowoltaika w połączeniu z innymi rozwiązaniami może z powodzeniem ogrzać dom.
Energooszczędnie, czyli z niskimi rachunkami
W dzisiejszych czasach, gdy ceny paliw i energii szaleją, szczególnie warto przypomnieć sobie powiedzenie, że najtańsza jest zawsze ta energia, której w ogóle nie zużywamy. Tak więc, skoro niemal w każdym domu największą część kosztów jego utrzymania stanowią rachunki za ogrzewanie, to tym bardziej warto zadbać o to, żeby było ono jak najbardziej energooszczędne.
Man icon Jarosław Antkiewicz
John Guest Speedfit - prostota i uniwersalność
Firma RWC jest światowym liderem w produkcji rur i złączy wtykowych. Wzbogacona o doświadczenie firmy John Guest od ponad 60 lat dostarcza niezawodne systemy hydrauliczne i grzewcze.
Komfortowe ogrzewanie domu z kondensacyjnymi kotłami gazowymi SAS
Oferta firmy SAS poszerzyła się o kolejne produkty. Są to gazowe kotły kondensacyjne CONDENS oraz CONDENS PLUS. Odpowiednio dobrane do zapotrzebowania energetycznego kotły gazowe sprawdzą się zarówno w nowych jak i modernizowanych budynkach.
Kolektory słoneczne HEWALEX - przegląd oferty Wiosna 2022
Utrzymanie komfortu cieplnego w naszych domach pochłania ponad 80% (GUS, 2014) naszych energetycznych potrzeb. Znaczną część tej energii efektywnie i najtaniej dostarczą nam kolektory słoneczne. W aktualnej ofercie firmy HEWALEX znajdziemy popularne zestawy do przygotowania ciepłej wody użytkowej serii Komfort i Komfort Plus z zasobnikami o pojemności od 200 do 500 litrów.
Przeszklenia w ścianach i w dachu
Wyposażenie domu w okna to spory wydatek. Przy średniej wielkości budynku, trzeba na to przeznaczyć minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych. W zależności od rodzaju zastosowanych profili, systemów tarasowych i dachowych oraz automatyki - suma ta może przekroczyć nawet sto tysięcy. Aby wydatek był optymalny, warto inwestycję dobrze przemyśleć i poznać wszelkie niuanse, związanie nie tylko z wyborem modeli, ale też ich montażem i użytkowaniem.
Man icon Joanna Dąbrowska
Z której strony okna?
Podstawowy podział osłon okiennych związany jest z miejscem ich montażu - wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz. Ponadto do okien fasadowych przeznaczone są inne produkty niż do dachowych. Wybierając osłony warto też zwrócić uwagę na sposób sterowania, bo ma on duży wpływ na komfort użytkowania.
Man icon Norbert Skupiński
Dach ładny i szczelny
Na etapie budowy stanu surowego wybór pokrycia dachowego jest jednym z przyjemniejszych zadań - w końcu wybieramy materiał nie tylko ze względu na jego funkcję, ale także na urodę. W rodzajach, kształtach i kolorach materiałów na dachy strome można przebierać do woli. Razem z nimi kupujemy rozmaite akcesoria: obróbki, elementy wentylacyjne, stopnie i ławy kominiarskie, płotki przeciwśnieżne… Z dachem płaskim jest inaczej - to czego nie widać, nie musi być ładne, wystarczy że jest szczelne.
Man icon Janusz Werner
Droga deszczówki
Orynnowanie wydaje się mało znaczącym elementem na dachu, ale pełni istotną rolę. Umożliwia odprowadzanie wody deszczowej, która spływa z połaci. Bez systemu rynnowego elewacja bardzo szybko uległaby uszkodzeniu, a wnętrze domu mogłoby się zawilgocić.
Man icon Norbert Skupiński
Odpowiednio do potrzeb
Zarówno odpływy liniowe, jak i punktowe, dostępne są w wielu wariantach. Ich asortyment jest szeroki, więc można je dopasować praktycznie do każdej łazienki. Umożliwiają aranżację bezprogowego prysznica (bez brodzika), który jest dużym udogodnieniem dla osób o mniejszej sprawności oraz dla dzieci.
Man icon Małgorzata Kolmus
Bariera na drodze intruzów
Solidne ogrodzenie to pierwsza bariera na drodze włamywaczy chcących dostać się do domu. Jednak nie ma co się łudzić, że dzięki zbudowaniu nawet wysokiego muru, uda dam się uchronić przed atakiem. Dlatego na obwodzie posesji i wokół domu warto rozmieścić elementy instalacji alarmowej.
Man icon Norbert Skupiński
Tej wiosny, zainwestuj w inteligentną ochronę swojego domu
Wiosna to czas porządków i zmian. Porządkujemy w tym okresie swoje życie, dom i zaczynamy koncentrować się na wielu obszarach, które możemy ulepszyć. Podczas wiosennych porządków, łatwo zapomnieć o kwestii bezpieczeństwa. Dzięki ofercie inteligentnych kamer od Yale, Twój dom i ogród będą bezpieczne, a przy tym przygotowane na wyjazdy w nadchodzących, ciepłych miesiącach.
Nie czekaj na złodzieja w domu - ochrona całej posesji z systemem alarmowym SATEL
Włamanie to nie tylko straty finansowe. Skradzione rzeczy można kupić ponownie, a uszkodzenia powstałe po odwiedzinach nieproszonych gości naprawić, jednakże bezcennego poczucia bezpieczeństwa nie da się odbudować w mgnieniu oka. Właśnie dlatego decydując się na system alarmowy powinniśmy zabezpieczyć nie tylko budynek, ale przede wszystkim posesję wraz z jej ogrodzeniem.
Oparcie budynku
Tradycyjne ławy czy płyta fundamentowa? To najważniejszy dylemat, jaki trzeba rozstrzygnąć wybierając sposób posadowienia domu. W obu przypadkach oparcie budynku należy fachowo zaizolować, aby chronić go przed wilgocią i zimnem. Na etapie planowania fundamentów warto też zdecydować o wyposażeniu budynku w gruntowy wymiennik ciepła.
Man icon Norbert Skupiński
Pustaki z porami
Na polskim rynku materiałów murowych królują dwa produkty: białe bloczki z betonu komórkowego i czerwone pustaki z ceramiki. Tym razem zajmiemy się tymi drugimi. Jak wygląda ceramiczny pustak, wie większość z nas, ale tylko niektórzy zdają sobie sprawę z tego, że ceramika występuje w dwóch rodzajach. Jako tradycyjna i poryzowana.
Man icon Janusz Werner
Energooszczędność i bezpieczeństwo
Drzwi wejściowe do domu muszą nie tylko dobrze izolować cieplnie i akustycznie, ale przede wszystkim być szczelne, trwałe i odporne na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych. Modele oznaczone klasą odporności na włamanie dodatkowo zapewniają bezpieczeństwo.
Man icon Joanna Dąbrowska
W komplecie z napędem
W każdym garażu niezbędna jest szczelna, solidna i - w większości przypadków - ocieplona brama. Na początku trzeba zdecydować, jaki sposób otwierania będzie dla nas najwygodniejszy i od razu zamówić wybrany model z automatyką, ułatwiającą korzystanie z garażu. Potem konieczny jest fachowy montaż i regularny serwis.
Man icon Joanna Dąbrowska
Dobra woda prosto z kranu
Woda z wodociągów spełnia normy i nadaje się do bezpośredniego spożycia. Jednak zdecydowana większość Polaków obawia się pić ją prosto z kranu. Żeby wyeliminować obawy i poprawić jej parametry, można zainstalować filtry podzlewowe. Smaczną i zdrową wodę będziemy mieć w ten sposób dużo taniej, niż butelkowaną.
Man icon Janusz Werner
Potrzebna jak powietrze
Do niedawna w polskich domach jednorodzinnych wentylacja inna niż grawitacyjna była ewenementem. Obecnie coraz bardziej ustępuje ona miejsca wentylacji z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła. Co tak naprawdę różni te systemy, jakie warunki trzeba spełnić, żeby były skuteczne oraz na co trzeba zwracać uwagę, jeżeli chcemy kupić rekuperator?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Ażurowe lub pełne
W zależności od wielkości działki oraz wybranych materiałów, na solidne ogrodzenie trzeba przeznaczyć minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych. To niemała suma, wydawana na ogół już na finiszu budowy domu, kiedy to budżet bardzo ciężko spiąć. W większości przypadków to przedostania pozycja, przed zagospodarowaniem ogrodu. Oto jakie możliwości oferują producenci.
Man icon Joanna Dąbrowska
Luz i wygoda w kuchni
Aby kuchenne szafki i szuflady pracowały lekko, precyzyjnie, a przestrzeń w nich była dobrze zagospodarowana, muszą zostać wyposażone w odpowiednie okucia i systemy. Na rynku jest sporo tego typu rozwiązań oferowanych przez różnych producentów. Warto sięgać po te sprawdzone, ponieważ gwarantują one nie tylko komfort użytkowania, ale i niezawodność.
Man icon Tomasz Wojciuk
Top-Stays SQ - nowa generacja systemów otwierania górnych szafek kuchennych
Coraz częściej stosowaną alternatywą dla tradycyjnego, zawiasowego otwierania górnych szafek kuchennych stają się podnośniki, za pomocą których fronty unoszone są do góry. Jest to sposób bardzo praktyczny, gdyż zastępuje nie tylko jeden otwierany front, ale z reguły dwoje drzwiczek frontowych.
Wnętrza jak nowe
Zakres remontu ścian wewnętrznych w dużej mierze zależy od tego, jak są wykończone i w jakim są stanie. Jeżeli dysponujemy odpowiednim budżetem, prace możemy zlecić fachowcom. Gdy mamy czas, roboty możemy przeprowadzić we własnym zakresie. Same dobre chęci, oczywiście, nie wystarczą, dlatego warto skorzystać z kilku porad, dzięki którym remont będzie łatwiejszy, zaś po jego zakończeniu wnętrza będą wyglądały jak nowe.
Man icon Norbert Skupiński
Relaks na świeżym powietrzu
Taras z estetycznym, odpowiednio zaplanowanym zadaszeniem umożliwia domownikom spędzanie czasu na świeżym powietrzu nawet przy niesprzyjającej aurze - podczas opadów oraz kiedy mocno praży słońce. Podpowiadamy zatem z czego dobudować taką osłonę.
Man icon Małgorzata Kolmus
Od tynku do blachy
Moda dotyczy wszystkich dziedzin życia, również dekorowania elewacji domu. Klasycznie wykańcza się je tynkiem w jasnym pastelowym kolorze, choć obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na ciemne odcienie grafitu, a nawet czerni. Jako urozmaicenie wykorzystuje się okładziny z drewna, klinkieru, betonu, tworzyw sztucznych oraz blachy - takiej, jaką stosuje się na dachu.
Man icon Joanna Dąbrowska
Nowy design BELLA PLAST w dociepleniach
System dociepleń budynków - ETICS (ang. external thermal insulation composite system) popularnie nazywany metoda „lekka - mokra” - z wykorzystaniem okładzin termicznych typu styropian i wełna mineralna to najpowszechniejsza i wciąż pod względem ekonomicznym - najbardziej atrakcyjna metoda ocieplania ścian zewnętrznych budynków.
Ulubione miejsce wypoczynku
W słoneczne dni taras jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku, zabawy i pracy. Przebywa się na nim na pewno przyjemniej, gdy jest wykonany estetycznie i solidnie. Przedstawiamy kilka sposobów, jak fachowo wybudować taras na gruncie.
Man icon Norbert Skupiński
Wiosna i lato na tarasie to słoneczne poranki z kubkiem gorącej kawy, ciepłe popołudnia, czy wieczory spędzone z przyjaciółmi.
Pamiętajmy, taras to nasz drugi salon, miejsce, gdzie możemy poczuć się sobą, żyć swoim życiem bez zgiełku, w otoczeniu zieleni. Sprawdźmy, o czym warto pamiętać, aranżując taras. Jest jeszcze chwila, aby się nad tym zastanowić, a wraz z projektantem, przemyśleć koncepcję. Dobrze zaplanowana przestrzeń i odpowiednio dobrana zieleń, pozwolą Ci w pełni cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Jeśli stworzymy odpowiednie warunki, to nawet preferowana ostatnio praca zdalna, może być przyjemna i efektywna.
Czas na pompę ciepła!
Pompy ciepła to największy przebój rynku urządzeń grzewczych w ostatnim czasie. Ich sprzedaż z roku na rok niemal się podwaja. Oferta zaś szybko rośnie, przy czym w największym stopniu dotyczy to urządzeń typu powietrze/woda. To one dominują w naszym tegorocznym zestawieniu. Na co więc trzeba zwrócić uwagę, jeżeli będziemy chcieli kupić pompę ciepła?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Innowacyjne rozwiązania pomp ciepła Euros Energy
Rynek pomp ciepła rośnie z roku na rok, szczególnie w zakresie technologii powietrznych pomp ciepła. Biorąc pod uwagę jak wygląda sytuacja z gazem będzie on rósł jeszcze szybciej, szczególnie w sektorze budynków wielorodzinnych i przemyśle.
Nowości w ofercie pomp ciepła Daikin Altherma
Firma Daikin z powodzeniem, od kilkudziesięciu lat mocno rozwija się w zakresie urządzeń grzewczych, szczególnie pomp ciepła. Pompy ciepła Daikin Altherma zyskują coraz większą popularność wśród instalatorów oraz inwestorów. W 2022 roku do portfolio Daikin Altherma dołączyły nowe, innowacyjne urządzenia na czynnik R32.
Przygotuj się na lato!
Lody, lody dla ochłody! To zdanie z dzieciństwa wciąż mi chodzi po głowie. Lody dla ochłody oczywiście się sprawdzą, ale w domu latem lepszy będzie klimatyzator! Wiosna to dobry czas, żeby rozeznać się w rynkowej ofercie i wybrać coś dla siebie. I ze spokojem czekać na upały.
Man icon Janusz Werner
Jak oszczędny i cichy może być klimatyzator? I od czego to zależy?
Podstawową funkcją każdego klimatyzatora jest chłodzenie. Jednak naprawdę dobre urządzenia oferują znacznie więcej - zużywają niewiele energii, są ciche, skutecznie oczyszczają powietrze we wnętrzach, mogą też je ogrzewać. A to wszystko stanowi tylko część możliwości klimatyzatorów Etherea.
Technologia przyszłości dostępna już dziś
Klimatyzacja to instalacja, która skutecznie schłodzi dom w upalne lato. Dlatego już teraz warto pomyśleć o wyborze klimatyzatora i jego montażu, by zapewnić sobie i swoim bliskim maksymalny komfort. Na co prócz wydajności, warto zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzatora?
Czas na wiosenne porządki
Podczas wiosennych porządków w ogrodzie pracy jest sporo, więc warto ją sobie ułatwić, używając odpowiednich narzędzi. Przy ich wyborze niezbędne jest porównanie parametrów technicznych oraz uwzględnienie wielkości terenu i własnych możliwości fizycznych - wielkość i ciężar poszczególnych sprzętów bywają bowiem bardzo różne.
Man icon Małgorzata Kolmus
Pełen gry słońca i cienia
Jednym z powodów zakupienia tej nieruchomości przez Izę i Tima był gotowy ogród, urządzony wśród starych sosen. Potraktowali go jako bonus, wiedząc o tym, jak długo rosną drzewa i krzewy. Wspólnie z architekt krajobrazu, Małgorzatą Ciesielską-Stefańczyk, starannie go zmodernizowali i wykreowali jeszcze bardziej wysublimowaną leśną aranżację.
Man icon Lilianna Jampolska
Łazienka dla osób starszych lub z niepełnosprawnością ruchową
Chciałabym wyremontować łazienkę w domu rodziców. Ponieważ nie są już młodzi i mają problemy z poruszaniem się (tata używa kul lub wózka inwalidzkiego), chciałabym jak najlepiej zadbać o ich wygodę i bezpieczeństwo. Do tej pory korzystali oni z wanny i wysokiego brodzika. Jak zaplanować i w co wyposażyć nowy prysznic? Jakie udogodnienia powinnam zastosować w całej łazience?
Strop szybki w budowie i odporny na błędy wykonawców
Na razie jestem wraz z architektem na wczesnym etapie projektowania. Na pewno dom będzie wąski (prawdopodobnie 7 m), z racji bardzo wąskiej i długiej działki. Chcę mieć pełne piętro i zupełnie nieużytkowy niski strych, bo skosy w pokojach wydają mi się bez sensu przy tak małej szerokości. Mam przy tym wątpliwości, jakie stropy najlepiej wybrać. Architekt wstępnie zaproponował żelbetowe, bo jak powiedział takie robi najczęściej. Ale sam przyznał, że tu, przy niewielkiej rozpiętości i prostej bryle strop może być właściwie dowolny. Ja z kolei chciałbym, żeby budowa postępowała maksymalnie szybko, a także żeby ograniczyć do absolutnego minimum możliwość popełnienia błędów przez wykonawców. Ideałem byłoby uwinięcie się ze wszystkim w ciągu roku. Zaś z tego co się zorientowałem to właśnie strop żelbetowy jest najbardziej pracochłonny i wymaga zrobienia dość skomplikowanego zbrojenia. Z kolei do Terivy też nie mam przekonania i wydaje mi się, że jej wykonanie też zajmie sporo czasu. Czy względem nich mam jakąś dobrą alternatywę? Czy może jednak lepiej poświęcić więcej czasu i zrobić strop wylewany?
Wylewki podłogowe anhydrytowe
Planuję w całym domu ogrzewanie podłogowe, naczytałam się na temat wylewek i sama nie wiem. Wiele przemawia za anhydrytem - lepiej otula rurki, dobrze się poziomuje, zdania są jednak podzielone. Co radzicie?
Efektywny duet na podłogi, czyli izolacja i wylewka od CEMEX
Efektywny duet - izolacja i wylewka to kompleksowe rozwiązanie na podłogi od CEMEX. Pianobeton INSULARIS PIANO i wylewka SUPAFLO to oszczędność w eksploatacji, doskonałe efekty rozwiązania pakietowego i wysoka jakość produktów.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT