1

Pompa ciepła powietrzna - gruntowa

Pompy ciepła EUROS ENERGY
Jaka jest główna różnica pomiędzy powietrzną a gruntową pompą ciepła? - Główną różnicą jest tzw. „dolne źródło ciepła”, czyli skąd pobieramy ciepło. W przypadku powietrznych jest to powietrze atmosferyczne o silnie wahającej się temperaturze. Natomiast w przypadku pompy gruntowej jest to ziemia o stabilnie spadającej temperaturze. Przy powietrzu, najniższa temperatura źródła występuje zawsze przy największym zapotrzebowaniu budynku na ciepło. W przypadku pompy gruntowej występuje ona pod koniec sezonu grzewczego, kiedy zapotrzebowanie jest mniejsze. Temperatura dolnego źródła jest istotna, ponieważ wpływa na to ile ciepła jesteśmy w stanie odebrać od dolnego źródła, i tym samym, ile ciepła dostarczymy do budynku, finalnie - jakie poniesiemy koszty.
Pompa ciepła - split czy monoblok, a może gruntowa?
Transformacja energetyczna w naszym kraju i w Europie przyspieszyła, a w świetle tegorocznych wydarzeń możemy spodziewać się wręcz rewolucji, której kierunkiem niewątpliwie będzie przejście z rosyjskiego gazu na rozproszone źródła odnawialne, a więc pompy ciepła ogrzewające nasze domy, budynki, zakłady przemysłowe w połączeniu z rekuperacją, magazynami energii i fotowoltaiką oraz autami elektrycznymi. Jeszcze rok temu mówiliśmy o tym w czasie przyszłym, podczas gdy teraz stało się to teraźniejszością. Coraz więcej domów jest ogrzewanych pompami ciepła. Wiedząc że niedługo każdy z nas będzie miał pompę ciepła, warto zastanowić się nad jej rodzajem.
Z gruntu różne rozwiązania
Popularność pomp ciepła wciąż rośnie. I nic w tym dziwnego, bo właściwie dobrana pompa zapewnia najtańsze w eksploatacji ogrzewanie, a także możliwość chłodzenia budynku. Do wyboru mamy przede wszystkim dwie technologie - pompy czerpiące ciepło z powietrza lub z gruntu. Różnica pomiędzy nimi jest zasadnicza, zarówno pod względem budowy instalacji, sposobu jej funkcjonowania oraz kosztów inwestycji. Czym powinniśmy się kierować, żeby dokonać dobrego wyboru?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT