1

Pompa ciepła powietrzna - gruntowa

Z gruntu różne rozwiązania
Popularność pomp ciepła wciąż rośnie. I nic w tym dziwnego, bo właściwie dobrana pompa zapewnia najtańsze w eksploatacji ogrzewanie, a także możliwość chłodzenia budynku. Do wyboru mamy przede wszystkim dwie technologie - pompy czerpiące ciepło z powietrza lub z gruntu. Różnica pomiędzy nimi jest zasadnicza, zarówno pod względem budowy instalacji, sposobu jej funkcjonowania oraz kosztów inwestycji. Czym powinniśmy się kierować, żeby dokonać dobrego wyboru?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Pompa ciepła - split czy monoblok, a może gruntowa?
Transformacja energetyczna w naszym kraju i w Europie przyspieszyła, a w świetle tegorocznych wydarzeń możemy spodziewać się wręcz rewolucji, której kierunkiem niewątpliwie będzie przejście z rosyjskiego gazu na rozproszone źródła odnawialne, a więc pompy ciepła ogrzewające nasze domy, budynki, zakłady przemysłowe w połączeniu z rekuperacją, magazynami energii i fotowoltaiką oraz autami elektrycznymi. Jeszcze rok temu mówiliśmy o tym w czasie przyszłym, podczas gdy teraz stało się to teraźniejszością. Coraz więcej domów jest ogrzewanych pompami ciepła. Wiedząc że niedługo każdy z nas będzie miał pompę ciepła, warto zastanowić się nad jej rodzajem.
Pompy ciepła EUROS ENERGY
Jaka jest główna różnica pomiędzy powietrzną a gruntową pompą ciepła? - Główną różnicą jest tzw. „dolne źródło ciepła”, czyli skąd pobieramy ciepło. W przypadku powietrznych jest to powietrze atmosferyczne o silnie wahającej się temperaturze. Natomiast w przypadku pompy gruntowej jest to ziemia o stabilnie spadającej temperaturze. Przy powietrzu, najniższa temperatura źródła występuje zawsze przy największym zapotrzebowaniu budynku na ciepło. W przypadku pompy gruntowej występuje ona pod koniec sezonu grzewczego, kiedy zapotrzebowanie jest mniejsze. Temperatura dolnego źródła jest istotna, ponieważ wpływa na to ile ciepła jesteśmy w stanie odebrać od dolnego źródła, i tym samym, ile ciepła dostarczymy do budynku, finalnie - jakie poniesiemy koszty.
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT