Jaka jest główna różnica pomiędzy powietrzną a gruntową pompą ciepła?
- Główną różnicą jest tzw. „dolne źródło ciepła”, czyli skąd pobieramy ciepło. W przypadku powietrznych jest to powietrze atmosferyczne o silnie wahającej się temperaturze. Natomiast w przypadku pompy gruntowej jest to ziemia o stabilnie spadającej temperaturze. Przy powietrzu, najniższa temperatura źródła występuje zawsze przy największym zapotrzebowaniu budynku na ciepło. W przypadku pompy gruntowej występuje ona pod koniec sezonu grzewczego, kiedy zapotrzebowanie jest mniejsze. Temperatura dolnego źródła jest istotna, ponieważ wpływa na to ile ciepła jesteśmy w stanie odebrać od dolnego źródła, i tym samym, ile ciepła dostarczymy do budynku, finalnie - jakie poniesiemy koszty.
Jakie są przybliżone koszty instalacji obu tych urządzeń?
- Koszt instalacji powietrznej pompy ciepła to około 40-50% kosztu gruntowej pompy ciepła. Dla tych pierwszych koszty dla domu jednorodzinnego ok. 140 m2 wahają się w zakresie 30- 60 tys. złotych, natomiast dla gruntowych 60- 120 tys. złotych.
Jakie są przybliżone koszty użytkowania tych urządzeń, którą pompę bardziej opłaca się zainstalować?
- Koszty użytkowania urządzenia zależą od wielu czynników - od powierzchni i standardu energetycznego budynku, poprzez rodzaj i stan instalacji odbiorczej, po oczekiwania przyzwyczajenia i styl życia mieszkańców. Dla takiego samego domu i rodziny koszt użytkowania pompy gruntowej zawsze jest niższy od kosztu pompy powietrznej o ok. 15-20%.
Jaką pompę ciepła poleciłby Pan 4-osobowej rodzinie planującej postawienie domu na obrzeżach miasta?
- Ze względu na wysokie koszty inwestycyjne dwa lata temu sam wybrałem powietrzną pompę ciepła. Jednakże teraz, mając na uwadze program „Moje ...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
Czytaj już od 1 zł
Poznaj ofertę
lub
Zaloguj się
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze