Z gruntu różne rozwiązania
Popularność pomp ciepła wciąż rośnie. I nic w tym dziwnego, bo właściwie dobrana pompa zapewnia najtańsze w eksploatacji ogrzewanie, a także możliwość chłodzenia budynku. Do wyboru mamy przede wszystkim dwie technologie - pompy czerpiące ciepło z powietrza lub z gruntu. Różnica pomiędzy nimi jest zasadnicza, zarówno pod względem budowy instalacji, sposobu jej funkcjonowania oraz kosztów inwestycji. Czym powinniśmy się kierować, żeby dokonać dobrego wyboru?
Najważniejsze, żebyśmy pojęli samą zasadę działania systemu grzewczego z pompą ciepła. Bez tego trudno będzie nam zrozumieć, dlaczego urządzenia powietrzne i gruntowe tak bardzo się różnią. Bowiem chociaż ogólny schemat budowy wszystkich pomp ciepła jest taki sam, to wybór pomiędzy urządzeniem powietrznym i gruntowym oznacza konieczność zupełnie innego wykonania dużej części instalacji (po stronie tzw. źródła dolnego), odmienną charakterystykę pracy, szczególnie w najchłodniejszych miesiącach roku itd.
Dlatego musimy poznać podstawową charakterystykę różnych wariantów systemów z pompami ciepła i wiedzieć, jakie są ich mocne i słabe strony.
JAK DZIAŁA SYSTEM GRZEWCZY Z POMPĄ CIEPŁA?
Chociaż tak samo jak kocioł, pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, to tak naprawdę nie jest ona źródłem ciepła. Bowiem kocioł wytwarza ciepło z pobieranego paliwa lub energii elektrycznej. Pompa zaś jedynie przenosi je z otoczenia domu do jego wnętrza. Właśnie to, skąd dokładnie pobierane będzie to c...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze