Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Kompleksowa realizacja inwestycji budowlanych z firmą poldom
POLDOM Sp. z o.o. świadczy usługi w zakresie generalnego wykonawstwa dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich deweloperów, oferując kompleksową realizację inwestycji budowlanych (domy jednorodzinne, małe i średnie osiedla). Celem firmy jest ciągły rozwój oraz podążanie za trendami: zrównoważonym, energooszczędnym i ekologicznymi budownictwem.
TOP BUILDER 2022 za zestaw wyrobów z kasetonów ściennych
Prestiżowa nagroda miesięcznika Builder trafiła ponownie do firmy Blachy Pruszyński. Statuetka przyznana została za stalowe systemy kasetonów do zastosowania jako okładziny ścienne.
Bezpieczna promocja od NOVOFERM - postaw na bezpieczeństwo
Novoferm rozpoczął właśnie wiosenną akcję sprzedaży specjalnej pod hasłem BEZPIECZNA PROMOCJA. Producent bram garażowych, drzwi i napędów tym razem skupił się na bezpieczeństwie.
ISOVER nagrodzony złotym godłem programu Konsumencki Lider Jakości 2022
W 11. edycji ogólnopolskiego programu Konsumencki Lider Jakości, ISOVER po raz kolejny potwierdził swoją silną pozycję rynkową. Konsumenci jednoznacznie przyznali ISOVER pierwsze miejsce w kategorii „Systemy Dociepleń”, tym samym marka otrzymała złote godło programu już jedenasty rok z rzędu. Jak wynika z konsumenckiego badania opinii, ISOVER nieustannie cieszy się zaufaniem klientów, a produkty marki spełniają wysokie wymagania konsumentów, kojarząc się im z wysoką jakością i energooszczędnością.

Projekty domów

Dom w malinówkach 14
Projekt Dom w malinówkach 14 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w kosaćcach 2 (N)
Projekt Dom w kosaćcach 2 (N) pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
HomeKONCEPT 97
Projekt HomeKONCEPT 97 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Trogir
Projekt Trogir (DCP406) pracowni Lipińscy Domy
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Siła klasyki
Elżbieta i Roman zbudowali dom 20 lat temu i starają się, żeby jego piętrowa symetryczna bryła wciąż wyglądała atrakcyjnie. Pewne elementy architektoniczne niedawno poddali remontowi oraz wzbogacili istniejący zestaw instalacji o nowe, np. założyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Man icon Lilianna Jampolska
Z efektowną bezobsługową elewacją
Kasia i Kamil nie zrezygnowali z technologii murów trójwarstwowych, zaplanowanej w gotowym projekcie, ani z wykończenia elewacji cegłą klinkierową i płytami włókno-cementowymi, choć są kosztowne. W budynku wykorzystali też inne materiały o wysokiej jakości. Wszystko po to, żeby dom był ciepły i długo nie był potrzebny jego poważny remont.
Man icon Lilianna Jampolska
Agnieszka i Dawid - Czytelnicy Budujemy Dom, odpływ liniowy zamontowali w 2019 r.
Łazienka małżeńska na piętrze: 10,44 m2. Prysznic - nieodgrodzony, posadzka i ściany wykończone gresem. Odpływ liniowy: w posadzce, wykonany ze stali nierdzewnej typu AISI 304; niski - głębokość montażu 55 mm. Rynienka 12 mm, maskownica 15 mm, syfon obrotowy 360°, o przepustowości 27 l/min. W komplecie również - nóżki, mankiet Dry-fix, koszyk, hak do wyjmowania maskownicy. Gwarancja 10 lat.
Man icon Lilianna Jampolska
Zuza i Jarek - Członkowie Klubu Budujących Dom, odpływ punktowy założyli w 2019 r.
Łazienka przy master bedroom: powierzchnia 5 m2. Prysznic - o wymiarach 1 x 1 m, odgrodzony kabiną z hartowanego szkła z powłoką samoczyszczącą. Posadzka i ściany - z płyt gresu. Ogrzewanie podłogowe (oprócz kabiny prysznicowej). Odpływ punktowy: z tworzywa sztucznego, kratka w kształcie kwadratu 11 x 11 cm, z wklejonym kaflem. Syfon - przepływ wody 54 l/min, wyjmowany (wysokość zamknięcia wodnego 50 mm), klasa K3.
Man icon Lilianna Jampolska
Gosia i Anastazja - Czytelniczki Budujemy Dom, ścienny odpływ liniowy założyły w 2020 r.
Łazienka seniorki: pow. 8,5 m2. Podczas remontu zlikwidowano wannę, założono ścienny odpływ liniowy, strefę prysznicową typu walk-in odgrodzono taflą szkła hartowanego z powłoką samoczyszczącą się. Posadzkę i ściany wykończono płytami gresu. Odpływ liniowy: ścienny. Syfon - przepływ wody 39 l/min. Maskownica - o wymiarach 35 x 5 cm, z wklejoną płytką gresu.
Man icon Lilianna Jampolska
Monika - Członkini Klubu Budujących Dom, odpływ liniowy zamontowała w 2017 r.
Łazienka rodzinna: powierzchnia (z pralnią) 16 m2. Prysznic - o wymiarach 1,25 x 1,45 m, obudowany ścianami, wejście przez szklane drzwi. Posadzka i ściany - z płyt gresu. Dwukierunkowy spadek na posadzce o nachyleniu 2,5%. Odpływ liniowy: posadzkowy. Syfon - przepływ wody 59 l/min. Maskownica - wymiary 80 x 9 cm, wykonana ze szczotkowanej stali nierdzewnej, z perforowanym wzorem.
Man icon Lilianna Jampolska
Decyzja na lata
Producenci pokryć dachowych oferują wiele materiałów, różniących się parametrami użytkowymi, sposobem montażu i ceną. Wybór nie jest więc prosty, a sprawy nie ułatwia to, że decyzja o wykończeniu dachu ma dalekosiężne skutki - niektóre pokrycia mogą służyć wiele dekad, więc bywa, że kupuje się je tylko raz w życiu. Ale trwałość wykończenia zależy nie tylko od jego specyfiki, ale również od fachowego ułożenia.
Man icon Norbert Skupiński
Płaski czy spadzisty?
Tytułowy dylemat to nie jedyna kwestia, jaką trzeba rozstrzygnąć planując konstrukcję dachu. Jeżeli zdecydujemy się na dwu- lub wielospadowy, a takie są obecnie najpopularniejsze, musimy też określić, jak wykonana będzie więźba dachowa. Od tego z kolei zależy, w jaki sposób będzie można zaaranżować poddasze.
Man icon Norbert Skupiński
Fotowoltaika dobrze skompletowana
Tym razem omówimy pokrótce podstawowe elementy, które muszą się znaleźć w każdym systemie PV. Więcej uwagi poświęcimy zaś temu, co służy magazynowaniu energii lub ciepła oraz systemom zarządzania wytworzoną energią. Bowiem to właśnie na takie dodatkowe składniki wreszcie można otrzymać dotację w ramach kolejnej edycji programu Mój Prąd. Niektóre jego zasady są dobre, inne wręcz absurdalne.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Ciepły dom
Planując kluczowe elementy konstrukcyjne domu - ściany zewnętrzne i stropy - trzeba brać pod uwagę różne parametry, takie jak wytrzymałość, zdolność do tłumienia hałasu czy ciepłochronność. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna w przypadku ścian, które muszą spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące termoizolacyjności. Ale to kwestia nie tylko przepisów, ale i komfortu mieszkania.
Man icon Norbert Skupiński
Styropian, wełna i cała reszta
Współczesny dom ma być energooszczędny, co w naszym klimacie oznacza konieczność zatrzymania w jego wnętrzu wytworzonego ciepła. Umożliwiają to materiały ociepleniowe - styropian, wełna skalna i szklana, piany i płyty poliuretanowe, keramzyt. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na budowach domów jednorodzinnych w zasadzie się nie pojawiały (te najpopularniejsze weszły do powszechnego użycia w drugiej połowie XX w.), dziś są absolutnie kluczowym materiałem budowlanym. Równie ważnym jak pustaki na ściany, czy pokrycie dachowe. I równie kosztownym.
Man icon Janusz Werner
Najpopularniejsze źródło ciepła
Ceny paliw i energii rosną ostatnio w oszałamiającym tempie. Ponadto od kilku miesięcy niemal normą stały się problemy z dostępnością urządzeń grzewczych u dystrybutorów. Czym się więc kierować wybierając sposób ogrzewania, żeby później nie żałować podjętej decyzji? Jakie czynniki koniecznie musimy przy tym uwzględnić?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Instalacja fotowoltaiczna do ogrzania domu. To możliwe.
Pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jest rozwiązaniem nie tylko ekologicznym, ale również ekonomicznym. Instalacje fotowoltaiczne stały się popularnym rozwiązaniem, a widok paneli PV na dachach domów jednorodzinnych, budynków biurowych i instytucji publicznych nikogo nie dziwi. Warto podkreślić, że fotowoltaika w połączeniu z innymi rozwiązaniami może z powodzeniem ogrzać dom.
Z gruntu różne rozwiązania
Popularność pomp ciepła wciąż rośnie. I nic w tym dziwnego, bo właściwie dobrana pompa zapewnia najtańsze w eksploatacji ogrzewanie, a także możliwość chłodzenia budynku. Do wyboru mamy przede wszystkim dwie technologie - pompy czerpiące ciepło z powietrza lub z gruntu. Różnica pomiędzy nimi jest zasadnicza, zarówno pod względem budowy instalacji, sposobu jej funkcjonowania oraz kosztów inwestycji. Czym powinniśmy się kierować, żeby dokonać dobrego wyboru?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Pompa ciepła - split czy monoblok, a może gruntowa?
Transformacja energetyczna w naszym kraju i w Europie przyspieszyła, a w świetle tegorocznych wydarzeń możemy spodziewać się wręcz rewolucji, której kierunkiem niewątpliwie będzie przejście z rosyjskiego gazu na rozproszone źródła odnawialne, a więc pompy ciepła ogrzewające nasze domy, budynki, zakłady przemysłowe w połączeniu z rekuperacją, magazynami energii i fotowoltaiką oraz autami elektrycznymi. Jeszcze rok temu mówiliśmy o tym w czasie przyszłym, podczas gdy teraz stało się to teraźniejszością. Coraz więcej domów jest ogrzewanych pompami ciepła. Wiedząc że niedługo każdy z nas będzie miał pompę ciepła, warto zastanowić się nad jej rodzajem.
Pompy ciepła EUROS ENERGY
Jaka jest główna różnica pomiędzy powietrzną a gruntową pompą ciepła? - Główną różnicą jest tzw. „dolne źródło ciepła”, czyli skąd pobieramy ciepło. W przypadku powietrznych jest to powietrze atmosferyczne o silnie wahającej się temperaturze. Natomiast w przypadku pompy gruntowej jest to ziemia o stabilnie spadającej temperaturze. Przy powietrzu, najniższa temperatura źródła występuje zawsze przy największym zapotrzebowaniu budynku na ciepło. W przypadku pompy gruntowej występuje ona pod koniec sezonu grzewczego, kiedy zapotrzebowanie jest mniejsze. Temperatura dolnego źródła jest istotna, ponieważ wpływa na to ile ciepła jesteśmy w stanie odebrać od dolnego źródła, i tym samym, ile ciepła dostarczymy do budynku, finalnie - jakie poniesiemy koszty.
Alarm w smart domu
Instalacje alarmowe to w nowych budynkach już w zasadzie standard. Teraz inwestorzy przyzwyczajeni do otaczających nas z każdej strony nowinek technicznych, chcą mieć domy inteligentne. Co łączy te dwie kwestie? Smart dom na wiele sposobów dba o bezpieczeństwo domowników. Zaś instalacja alarmowa i jej centrala mogą stać się bazą, na której go zbudujemy.
Man icon Janusz Werner
Ochrona domu obdarzonego inteligencją - automatyka w systemie alarmowym INTEGRA
Z systemem alarmowym, który realizuje funkcje automatyki budynkowej, ochronę domu i przebywających w nich osób możemy wzmocnić rozwiązaniami smart - odpowiednio zaprogramowany podejmie realne działania, które zapobiegną stratom lub chociażby je ograniczą.
Ściana ze szkłem
Zakup okien to decyzja podejmowana raz na kilkadziesiąt lat. Nie można jej bagatelizować i odkładać na ostatni moment. Szczególnie że oferta rynkowa jest duża, a ceny wysokie. Warto przyjrzeć się temu, co znajdziemy u renomowanych producentów, których zapytajmy o Deklarację Właściwości Użytkowych. Dowiemy się z niej, jakie są najważniejsze parametry wytypowanych przez nas modeli.
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Nowy system podnoszono-przesuwny PORTAL HS slim
Pomieszczenia, które otwierają się na otaczającą naturę i wpuszczają dużo dziennego światła, to miejsca, w których czujemy się naprawdę dobrze. Właśnie dlatego powstał PORTAL HS slim - rozwiązanie do dużych konstrukcji podnoszono-przesuwnych wykonanych z bardzo wąskich profili. Ich szerokość wynosi zaledwie 58 mm, co zwiększa powierzchnię przeszklenia i zaciera granicę pomiędzy wnętrzem, a jego otoczeniem. Na tym właśnie polega design, który sprzyja zdrowemu życiu.
Niezbędne w każdym domu
Są nieodzownym elementem każdego domu. Nawet takiego, w którym królują otwarte przestrzenie. Drzwi konieczne są bowiem w toalecie, łazience, gabinecie, sypialni i w pokojach dzieci oraz w spiżarni, kotłowni i pralni. Do budynku średniej wielkości, należy kupić około dziesięć skrzydeł z ościeżnicami, wyposażyć je w klamki i tam, gdzie jest taka potrzeba, w tuleje wentylacyjne albo podcięcia. Dobrze jest sposób otwierania drzwi dopasować do funkcji i wielkości wnętrza, a wygląd do jego stylu.
Man icon Joanna Dąbrowska
Niewidoczne i skuteczne
Coraz więcej osób przystępujących do budowy domu rozważa montaż systemu centralnego odkurzania. Jest to bowiem instalacja podnosząca wartość nieruchomości i znacznie ułatwiająca sprzątanie. Producenci nieustannie podążają za potrzebami inwestorów i oferują nowoczesne jednostki centralne oraz rozmaite akcesoria, dzięki którym odkurzanie staje się jeszcze skuteczniejsze.
Man icon Małgorzata Kolmus
Podłogówka na prąd
Mało kto, po wyjściu z gorącej kąpieli, lubi stawać bosą stopą na zimnej posadzce. Dlatego przy okazji remontu łazienki wielu inwestorów decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Zwykle elektryczne, bo w remontowanym budynku łatwiej założyć takie, niż wodne. W domach solidnie ocieplonych, z instalacją fotowoltaiczną, elektryczna podłogówka może być również głównym źródłem ciepła.
Man icon Janusz Werner
Remontujesz łazienkę? Nie zapomnij o ogrzewaniu podłogowym!
Remontując dostępną przestrzeń najczęściej napotykamy wiele ograniczeń. Nie mamy swobody projektowania i często okazuje się, że nie wszystko możemy urządzić tak jakbyśmy tego chcieli. Nie musimy jednak rezygnować z komfortu cieplnego - wystarczy wybrać odpowiedni produkt.
Brama wjazdowa tylko z napędem
Wyposażona w napęd brama ogrodzeniowa zapewnia wygodny i bezpieczny wjazd na posesję. Automatykę można zamontować od razu lub dopiero po jakimś czasie, co pozwoli rozłożyć koszty. Ważne, aby dobierając napęd mieć na uwadze szerokość skrzydła, jego ciężar oraz to, jak często będziemy korzystać z bramy. Ważne są też różnego rodzaju funkcje dodatkowe takiego zestawu, podnoszące komfort użytkowania.
Man icon Tomasz Wojciuk
Lepsza jakość powietrza
To, czym oddychamy, wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie i samopoczucie. Dyskomfort podczas pylenia traw i drzew odczuwają szczególnie alergicy i astmatycy, a zanieczyszczenia spowodowane smogiem dokuczają wszystkim w trakcie każdego sezonu grzewczego. Nie mamy zbyt dużego wpływu na powietrze zewnętrzne, lecz to w domu możemy oczyścić - z pyłków, kurzu i innych alergenów oraz nawilżyć do optymalnego poziomu wilgotności.
Man icon Joanna Dąbrowska
Ocieplona i z napędem
Aby brama garażowa była sprawna przez długi czas, trzeba ją regularnie serwisować, zwłaszcza jeżeli działa z napędem. Drobne usterki można na bieżąco naprawiać, lecz jeśli nie udaje się zachować komfortu korzystania z niej - należy ją wymienić. Przy tej okazji zaleca się dobranie modelu lepiej ocieplonego, otwieranego w wygodniejszy sposób i, oprócz fabrycznej automatyki, wyposażonego w udogodnienia podnoszące bezpieczeństwo obsługi i ochronę przed włamaniem.
Man icon Joanna Dąbrowska
Ładne i solidne
Materiał, typ oraz wymiar drzwi wejściowych to parametry określane już w projekcie domu. Stanowi to znaczne ułatwienie dla inwestora (modyfikowanie wytycznych przygotowanych przez architekta nie jest wskazane). Pozostaje mu jednak wybór konkretnego modelu, a producenci oferują wiele wariantów. Pewne jest, że na skrzydłach zewnętrznych, zwłaszcza antywłamaniowych, nie warto oszczędzać.
Man icon Małgorzata Kolmus
Nowoczesne drzwi wejściowe
Nowoczesne drzwi wejściowe łączą trzy funkcje: antywłamaniową, użytkową i estetyczną. Mogą też być obsługiwane za pomocą jednego palca, a nawet zdalnie. Jakie elementy to umożliwiają?
Linus® Smart Lock od Yale zadba o Twój dom podczas urlopu
Dla wielu z nas, sezon urlopowy właśnie się zaczął. Jest to przede wszystkim czas wypoczynku, który jednocześnie wiąże się z dodatkowymi przygotowaniami. Oprócz spakowania walizek, musimy przecież zadbać o kwestię bezpieczeństwa i organizacji domowej pod naszą nieobecność.
Stylowo wokół posesji
Ogrodzenie pełni kilka funkcji. Przede wszystkim wyznacza granice posesji, ponadto może być barierą dla intruzów, czasem też dla hałasu. Nie można również zapomnieć, że nadaje posesji charakter, stanowiąc niejednokrotnie element ozdobny. Dlatego przy wyborze wariantu ogrodzenia trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jego parametry użytkowe, ale i walory estetyczne.
Man icon Norbert Skupiński
Który wariant wybierasz?
Elewacje przede wszystkim chronią ściany przed negatywnym wpływem warunków zewnętrznych oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. W dużej mierze wpływają także na estetykę budynków. Materiały, które możemy na nie zastosować różnią się właściwościami i wyglądem. Mają również inne wymagania co do montażu oraz podłoża.
Man icon Małgorzata Kolmus
Do powieszenia na ścianie
Nowoczesny grzejnik jest elementem niemal każdego pomieszczenia w budynku. Nie tylko przekazuje ciepło do otoczenia, ale też może stanowić jego oryginalną ozdobę. Najważniejsze jest, oczywiście, dobranie rodzaju, wielkości i mocy urządzenia oraz właściwe podłączenie do domowego systemu grzewczego. Podpowiadamy, na jakie informacje i parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie najpopularniejszych grzejników stalowych i aluminiowych.
Man icon Joanna Dąbrowska
Nie tylko kable
Trudno w ogóle wyobrazić sobie dom nie tylko bez prądu, ale i rozbudowanej instalacji elektrycznej. O jej możliwościach, funkcjonalności i estetyce w znacznej mierze decyduje to, jaki widoczny osprzęt wybierzemy.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Nowoczesny, z basenem
W ogrodzie Natalii i Michała wyprofilowano ziemne tarasy, wykorzystując różnicę wysokości wynoszącą około 1,5 m między częścią frontową i tylną. Na najwyższym poziomie zbudowano dom, na średnim basen pod chmurką, na najniższym zagospodarowano teren wokół stawu.
Man icon Lilianna Jampolska
Trakty wokół domu
Zadbane otoczenie domu to nie tylko równo przystrzyżony trawnik, piękne rabaty kwiatowe i bujna roślinność. Aby wygodnie poruszać się po ogrodzie i bez problemów dojeżdżać autem do garażu trzeba zaplanować utwardzone alejki i podjazd. Można je wykonać na kilka sposobów, różniących się nakładami pracy i środków.
Man icon Norbert Skupiński
Systemy poziomowania płytek
PYTANIE CZYTELNIKA: Kończę budowę domu. Jedną z rzeczy do wykonania jest ułożenie płytek w kuchni, łazienkach, kotłowni. Zastanawiam się, czy nie spróbować tego zrobić samodzielnie. Wprawdzie nie mam doświadczenia tego rodzaju, ale poradziłem sobie z wieloma pracami budowlanymi i instalacyjnymi. Czy zastosowanie któregoś z systemów do poziomowania płytek rzeczywiście istotnie ułatwiłoby mi zadanie? Może w jakimś stopniu zrekompensowałoby brak doświadczenia? Czy takie systemy faktycznie istotnie się różnią?
Man icon Jarosław Antkiewicz
Oświetlenie zewnętrzne
PYTANIE CZYTELNIKA: Czy kupowanie lamp solarnych do oświetlenia ogrodu to dobry pomysł?
Man icon Janusz Werner
Bezpieczeństwo pożarowe na poddaszu
PYTANIE CZYTELNIKA: W jaki sposób zabezpieczyć poddasze przed zagrożeniami pożarowymi?
Man icon Janusz Werner
System rur elektroinstalacyjnych INGREMIO HFFR - najwyższe bezpieczeństwo przesyłania mediów
Każdy pożar należy traktować jako potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników budynku, a także możliwą przyczynę utraty mienia i ryzyko wysokich kosztów. Istnieją jednak produkty stosowane przy tworzeniu instalacji, których parametry zapewniają większe bezpieczeństwo dla ludzi i obiektów - np. rury elektroinstalacyjne Ingremio z oznaczeniem HFFR. Poznaj je dzięki poniższemu artykułowi.
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT