Ciepły dom
Planując kluczowe elementy konstrukcyjne domu - ściany zewnętrzne i stropy - trzeba brać pod uwagę różne parametry, takie jak wytrzymałość, zdolność do tłumienia hałasu czy ciepłochronność. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna w przypadku ścian, które muszą spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące termoizolacyjności. Ale to kwestia nie tylko przepisów, ale i komfortu mieszkania.
Nie da się wybudować energooszczędnego domu bez wzniesienia ciepłych ścian. To przez nie ucieka z budynku nawet 30% ciepła, co oznacza, że parametry termiczne przegród mają duży wpływ na koszty eksploatacyjne budynku. W przypadku stropów termoizolacyjność nie ma tak dużego znaczenia, jak wytrzymałość czy zdolność tłumienia hałasu, ale gdy przegroda ta dzieli pomieszczenia, w których występują duże różnice temperatury (stropodachy, konstrukcje oddzielające piwnicę lub poddasze nieużytkowe), również powinna skutecznie zatrzymywać ciepło.
Uzyskanie odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród zależy od kilku czynników - projektu budynku, wyboru technologii budowy, rodzaju zastosowanych materiałów i staranności podczas prac budowlanych.
Nowoczesny, energooszczędny dom ma najczęściej zwartą bryłę i jest przykryty dwuspadowym lub płaskim dachem. CZAMANINEK, KRISPOL
CIEPŁE PRZEGRODY
Nie jest przypadkiem, że tak wiele nowoczesnych, energooszczędnych domów, ma pr...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze