Do powieszenia na ścianie
Nowoczesny grzejnik jest elementem niemal każdego pomieszczenia w budynku. Nie tylko przekazuje ciepło do otoczenia, ale też może stanowić jego oryginalną ozdobę. Najważniejsze jest, oczywiście, dobranie rodzaju, wielkości i mocy urządzenia oraz właściwe podłączenie do domowego systemu grzewczego. Podpowiadamy, na jakie informacje i parametry należy zwrócić uwagę przy zakupie najpopularniejszych grzejników stalowych i aluminiowych.
W polskich domach króluje ogrzewanie wodne, w którym grzejniki zasilane są przez kocioł albo pompę ciepła. Stanowią część centralnego systemu, złożonego ponadto z rur, pompy, rozdzielaczy, zaworów, regulatora temperatury.
Do wyboru jest kilkanaście rodzajów grzejników. W większości domów łączy się co najmniej kilka z nich, w pokojach montując tradycyjne kaloryfery ścienne, w korytarzach, kuchni wodną bądź elektryczną podłogówkę, a w łazience oprócz niej grzejnik drabinkowy. W przypadku planowania modnych obecnie bardzo dużych przeszkleń, często zakłada się w ich sąsiedztwie grzejniki kanałowe.
W większości pomieszczeń stosuje się ścienne grzejniki płytowe lub członowe, wytwarzane ze stali i aluminium. Najczęściej ze stali produkuje się wersje płytowe, z aluminium - członowe.
Na rynku można równie znaleźć członowe grzejniki z żeliwa, ale nie są one zbyt popularne.
W artykule tym skoncentrujemy się więc na najpowszechniej wybieranych kaloryferach ze stali i z aluminium, pokrótce pr...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze