Panoramiczne i tarasowe
Szerokie okna, zajmujące większą część ścian sąsiadujących z tarasem, to obecnie standard nowoczesnego budownictwa. Ale nie tylko wyjście do ogrodu wyposaża się w duże przeszklenia, coraz więcej inwestorów wybiera ten sposób wykonania nawet całych ścian szczytowych, obejmujących parter i poddasze. Wielkoformatowe okna mogą być nieotwierane, rozwierane lub zawierać jeden z kilku systemów przesuwnych. Najwygodniejszy na etapie eksploatacji będzie wariant wyposażony w automatykę sterowaną pilotem, smartfonem.
Moda na przeszklone fragmenty ścian nie przemija, bo takie okna są efektowne, zacierają granicę pomiędzy domem a ogrodem i zapewniają panoramiczny widok przez cały rok. Przy planowaniu dużych przeszkleń w budynku, warto dokładnie przemyśleć kwestie dotyczące ich rozmieszczenia i funkcjonalności. Większość inwestorów wybiera duże drzwi prowadzące na taras. Niektórzy decydują się na niskie, ale bardzo szerokie okna, wypełniające całą przestrzeń między blatem a szafkami w kuchni lub wysokie przeszklenia (sięgające posadzki) również w łazienkach, gabinecie, sypialni lub pokoju dzieci. Tam, gdzie jest łatwy dostęp, można zastosować wersje nieotwierane (fiksy), zwłaszcza w odmianie panoramicznej.
Wielkoformatowe przeszklenia produkowane są z profili z rozmaitych materiałów ze skrzydłami stałymi, rozwieranymi albo przesuwanymi. W przypadku tych ostatnich wersji, najistotniejszy jest wybór systemu służącego do ich otwierania. Takie wyjście na taras zwykle dzieli się na kilka segmentów. Nowo...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze