Komfort i bezpieczeństwo
Ponieważ montaż niektórych modeli osłon wymaga wcześniejszego przygotowania otworu okiennego, wyposażenie takie najlepiej przewidzieć na etapie projektowania domu. Ci, którzy nie zdecydowali się na nie odpowiednio wcześnie nie muszą się jednak martwić - producenci oferują wyroby przeznaczone do instalacji w użytkowanych budynkach, sterowane ręcznie lub elektronicznie.
Choć najpopularniejszym rozwiązaniem są osłony okienne montowane w pomieszczeniach, ich zewnętrzne odpowiedniki wykazują znacznie większą skuteczność, bo zatrzymują promieniowanie słoneczne już poza domem. Wśród nich największym powodzeniem cieszą się rolety, ale dość często montowane są także żaluzje, markizorolety i refleksole.
Zewnętrzne osłony mogą stanowić uzupełnienie zarówno okien fasadowych (pionowych), jak i dachowych (połaciowych). Zacieniania bezwzględnie wymagają bardzo duże przeszklenia tarasowe od południowej strony budynku (z uwagi na znaczne rozmiary wpada przez nie duża ilość światła). Oprócz tego, okna połaciowe na poddaszu - z racji umiejscowienia w skośnej płaszczyźnie dachu, na którą w sezonie letnim przez cały dzień pada bezpośrednie światło, mogą prowadzić do przegrzewania się wnętrz. Pamiętajmy, że do przeszkleń dachowych stosuje się nieco inne modele akcesoriów, niż do fasadowych. Zarówno jedne, jak i drugie można obsługiwać manualnie bądź automatycznie.
In...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze