Świeże powietrze
Wentylacja to wymiana powietrza - zużytego i zanieczyszczonego - na świeże. Ponadto konieczne jest dostarczanie go do spalania w kotłach, kominkach i piecach. Dlatego, niezależnie od jej rodzaju, musi być przede wszystkim skuteczna. To nie tylko kwestia komfortu, ale i bezpieczeństwa.
Działanie każdego rodzaju wentylacji opiera się na tych samych podstawowych zasadach. Ponadto wspólne są określone w przepisach wymogi określające intensywność wymiany powietrza, oraz to skąd je trzeba usuwać i gdzie dostarczać świeże.
Oczywiście, nie sposób oczekiwać, że amator, który buduje lub remontuje dom stanie się w tych sprawach ekspertem. Jednak naprawdę warto poznać pewne podstawy. Pozwala to uniknąć wielu błędów na etapie budowy oraz poważnych problemów przy użytkowaniu budynku.
Przede wszystkim pomieszczenia umownie dzielimy na tzw. czyste lub brudne. Te pierwsze to pokoje mieszkalne (sypialnia, salon, gabinet). Do nich musi napływać świeże powietrze z zewnątrz. W tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej służą temu nawiewniki okienne i po prostu nieszczelności przegród zewnętrznych. Natomiast w systemie z rekuperatorem do tych wnętrz doprowadzone są z centrali kanały nawiewne.
Do drugiej grupy - pomieszczeń brudnych - zaliczamy kuchnie, łazienki, toalety, kotłownie, a takż...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze