Na tej platformie możesz przeczytać wszystkie treści z aktualnego, oraz archiwalnych numerów BudujemyDom

Aktualności

Oczyszczalnia ścieków EKO-BIO 2500
Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków EKO-BIO 2500 przeznaczona jest do obsługi gospodarstw domowych do 5 osób.
ROMA Nova - nowość wśród ogrodzeń modułowych JONIEC®
Ogrodzenie ROMA Nova to nowoczesny system składany z betonowych bloczków. Ich wygląd i wymiary są nowatorskie i odmienne od większości podobnych rozwiązań na rynku. To sprawia, że zbudowane z nich ogrodzenie pozytywnie wyróżnia się i nadaje posesji wyjątkowy charakter. Dostępne kolory ogrodzenia ROMA Nova idealnie współgrają z modną szarością, która wciąż króluje w nowoczesnym designie.
Zdalne sterowanie inteligentnym systemem alarmowym INTEGRA
Aby nasz dobytek nie stał się czyimś łupem podczas wyczekiwanego urlopu, warto zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Najlepiej takie, nad którym będziemy mieli kontrolę, będąc nawet na drugim końcu świata. Mowa o inteligentnym systemie alarmowym INTEGRA, którym możemy sterować za pomocą aplikacji mobilnej INTEGRA CONTROL.
Nowość w ofercie BAXI: pompa ciepła PLATINUM BC SMART IR32
Baxi uaktualnia swoją ofertę stojących pomp ciepła powietrze/woda typu split, wprowadzając do sprzedaży pompę Platinum BC Smart iR32 wyposażoną w nową jednostkę wewnętrzną, pracującą z czynnikiem chłodniczym R32 o niskim współczynniku GWP (GWP = 675). Nowa jednostka wewnętrzna ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej o pojemności 190 l, charakteryzuje się eleganckim wyglądem i kompaktowymi wymiarami, dzięki czemu idealnie nadaje się do montażu w ograniczonych przestrzeniach. Jest także rozwiązaniem całorocznym dzięki trybowi chłodzenia.

Projekty domów

HOMEKONCEPT 99
Projekt HOMEKONCEPT 99 pracowni projektowej HomeKONCEPT
Dom w wisteriach 8(E) OZE
Projekt Dom w wisteriach 8(E) OZE pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Dom w lipiennikach 3
Projekt Dom w lipiennikach 3 pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.
Lukrecja V
Projekt Lukrecja V pracowni Dobre Domy Flak & Abramowicz
Budujemy Dom
14,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!

Reportaż - posesjonaci

Naprzeciwko poprzedniego domu
Najpierw właściciele kupili w tej miejscowości piętrowy domek (70 m2), wyremontowali go na zewnątrz i wewnątrz. Nieco później - działkę, która rozciąga się blisko poprzedniej. Chociaż początkowo traktowali ją tylko jako lokatę oszczędności, to postanowili na niej wznieść większy dom. Po prostu nie chcieli wyprowadzać się z tego spokojnego miejsca.
Man icon Lilianna Jampolska
Z łącznikiem i antresolą
Dom Katarzyny i Stanisława jest wyjątkowy. Uwagę widza przyciąga niepospolita elewacja z ręcznie formowanej cegły, przeszklony łącznik między częścią mieszkalną a garażową, ciekawie prezentuje się też obszerny taras. We wnętrzu centralne miejsce zajmuje efektowna strefa dzienna z salonem o wysokości 7 m, ażurową klatką schodową, antresolą.
Man icon Lilianna Jampolska
Emilia i Juliusz - Członkowie Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkują od 2021 r.
Dom: 2 kondygnacje, powierzchnia z garażem 235 m2. Instalacja: ułożona podczas budowy domu. Rurociąg - o długości 32 m, wykonany z rur o średnicy 50 mm. Gniazda - 3 sztuki (dwa na piętrze, jedno w salonie na parterze, kolejne w jednostce centralnej); jedna automatyczna szufelka (w kuchni). Akcesoria - 2 węże ssawne o długości 9 m, dwie rury teleskopowe z włącznikiem w rączce, dwa standardowe zestawy akcesoriów (jeden oryginalny od producenta jednostki centralnej, drugi tańszy). Jednostka centralna: od renomowanego kanadyjskiego producenta; kompaktowa; moc ssawna 700 AirWatt; poziom głośności 59 dB. Filtracja zanieczyszczeń hybrydowa; I stopień - elektrostatyczny wymienny filtr workowy, II stopień - odwrócony, samoczyszczący się filtr HEPA z właściwościami mikrobójczymi. Gwarancja 10 lat, możliwość przedłużenia do 25 lat; na obudowę dożywotnia. Lokalizacja - w aneksie gospodarczym, przy garażu.
Man icon Lilianna Jampolska
Mikołaj - Członek Klubu Budujących Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2011 r.
Dom: 2 kondygnacje, powierzchnia z garażem 136 + 38,20 m2. Instalacja: ułożona podczas budowy domu. Rurociąg - o długości 30 m. Gniazda - 4; automatyczna szufelka (w kuchni). Akcesoria - wąż ssawny 9 m, rura teleskopowa z włącznikiem w rączce, standardowy pakiet akcesoriów. Jednostka centralna: kompaktowa; moc ssawna 550 Air Watt; podciśnienie 28,36 kPa; poziom hałasu 59 dB; antybakteryjny pojemnik na śmieci 21 l. Filtracja - cykloniczna. Gwarancja 10 lat. Lokalizacja - w garażu.
Man icon Lilianna Jampolska
Anna - Czytelniczka Budujemy Dom, odkurzacz centralny użytkuje od 2019 r.
Dom: 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 560 m2. Instalacja: ułożona podczas budowy domu. Gniazda - 6 (2 na każdej kondygnacji); 2 automatyczne szufelki (w przedsionku, kuchni). Akcesoria - 2 węże 9 m; 2 teleskopowe rękojeści z włącznikiem w rączce; akcesoria z separatorem popiołu. Jednostka centralna: kompaktowa, moc ssąca 655 AirWatt, podciśnienie 39,21 kPa, poziom głośności 65 dB. Filtracja - hybrydowa; I stopień - cyklon i samoczyszczący się worek (filtr HEPA), II stopień - wymienny filtr workowy; filtr węglowy. Gwarancja 10 lat. Lokalizacja - w garażu.
Man icon Lilianna Jampolska
Skutecznie i cicho
Już same korzyści zdrowotne, wynikające z unikania wtórnego zanieczyszczania pomieszczeń kurzem, są wystarczającym powodem do założenia centralnego odkurzania, a nie posługiwania się urządzeniami przenośnymi. Nasi Rozmówcy opowiedzieli o innych zaletach takiej instalacji.
Man icon Lilianna Jampolska
Justyna - Członkini Klubu Budujących Dom, płaskie kolektory użytkuje od 2012 r., panele PV od 2017 r.
Instalacja solarna: 1. Kolektory płaskie - 4,5 m2; kąt nachylenia dachu 30°, kąt nachylenia stelaża z kolektorami 45°; wystawa południowa; instalacja 2 x 8 m, wypełniona glikolem; biwalentny zasobnik c.w.u. 800 l, automatyczny regulator solarny. 2. Panele PV - monokrystaliczne, 23 szt., moc 6,9 kW; orientacja południowa; falownik, licznik dwukierunkowy, aparatura zabezpieczająca, okablowanie. Cel: Ad. 1. Przygotowywanie c.w.u. i podgrzewanie wody w systemie grzewczym. Ad. 2. Produkcja prądu do urządzeń domowych. Dom: dwukondygnacyjny, 176 m2. Liczba stałych użytkowników: 4 osoby.
Man icon Lilianna Jampolska
Kuba - Członek Klubu Budujących Dom, ogniwa fotowoltaiczne użytkuje od 2019 r.
Panele fotowoltaiczne: monokrystaliczne, 22 szt., moc zainstalowana 7,68 kW; kąt nachylenia paneli 28°; wystawa południowo-wschodnia i południowo-zachodnia; falownik, dwukierunkowy licznik, aparatura zabezpieczająca. Cel: produkcja prądu do zasilania oświetlenia i urządzeń domowych. Dom: dwukondygnacyjny, 250 m2. Liczba stałych użytkowników: 4 osoby.
Man icon Lilianna Jampolska
Marynia i Krzysiek - Czytelnicy Budujemy Dom, kolektory próżniowe użytkują od 2013 r., panele PV od 2020 r.
Instalacja solarna: 1. Kolektory próżniowe - 30 rur; kąt nachylenia 33°; ekspozycja południowa. Inne elementy - instalacja (z elastycznych rur Inox) o dł. 2 x 1,5 m, wypełniona mieszaniną wody i glikolu; 2 zasobniki c.w.u. o poj. 80 l i 120 l; automatyczny regulator solarny, naczynie wzbiorcze, zawory i pompy solarne. 2. Panele PV - 16 sztuk, moc zainstalowana 6,4 kW; falownik, licznik dwukierunkowy, aparatura zabezpieczająca, okablowanie. Cel: Ad. 1 - przygotowywanie c.w.u., podgrzewanie wody w instalacji c.o. Ad.2 - zasilanie urządzeń elektrycznych, oświetlenia. Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia 180 m2. Liczba stałych użytkowników: 2 osoby.
Man icon Lilianna Jampolska
Prąd i ciepła woda ze słońca
Kolektory słoneczne (płaskie i rurowe próżniowe) oraz panele fotowoltaiczne przechwytują i przetwarzają energię słońca. Robią to jednak w różny sposób i efekt ich działania jest inny. Użytkownicy obu rodzajów instalacji solarnych przekazali nam interesujące opinie.
Man icon Lilianna Jampolska
Termomodernizacja na topie!
Gdyby w branży budowlanej wybierano słowo roku, termomodernizacja miałaby spore szanse na wygraną. Ostatnio mówią o niej wszyscy - liczący na zarobek przedstawiciele firm produkujących materiały ociepleniowe i stolarkę, premier i jego urzędnicy, przygotowujący kraj na rewolucję w ogrzewnictwie, i wreszcie zwykli posiadacze domów. Ci głównie dlatego, że termomodernizacja, choć kosztowna, jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Man icon Janusz Werner
Nie tylko na samochód
Garaż wbudowany w bryłę domu lub wolnostojący jest w planach większości inwestorów. Na ogół taką dodatkową przestrzeń wykorzystuje się do parkowania samochodów oraz do przechowywania sprzętu sportowego i ogrodowego, zorganizowania miniwarsztatu. Aby pomieszczenie to było funkcjonalne, musi być solidnie wykończone (ściany i posadzki powinny być odporne na zabrudzenia i uszkodzenia) i wyposażone w bramę z napędem: segmentową, rolowaną, uchylną lub rozwieraną.
Man icon Joanna Dąbrowska
Idealne miejsce wypoczynku
W przypadku domów niepodpiwniczonych, tarasy budowane są najczęściej jako spoczywające na gruncie. Wariantów ich wykończenia jest obecnie sporo. Deski prezentują się naturalnie i ładnie komponują z zielenią. Nawierzchnia pokryta płytami lub brukiem może płynnie łączyć się z ogrodową. Warto też zadbać o przynajmniej częściowe zadaszenie strefy wypoczynku.
Man icon Małgorzata Kolmus
Ekologiczne i ekonomiczne
Jeżeli na terenie, na którym budowany jest dom istnieje sieć kanalizacyjna, właściciel ma obowiązek podłączenia do niej domowej instalacji. Jednak nie wszędzie taka infrastruktura jest dostępna. Obszary wiejskie i podmiejskie często nie są skanalizowane, a coraz chętniej wybierane są jako miejsce do życia. Wówczas rozwiązaniem jest wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków lub budowa szamba. Zdecydowanie bardziej komfortowy i tańszy w trakcie użytkowania jest pierwszy wariant.
Man icon Joanna Dąbrowska
Zawory Reliance oraz system złączy i rur JG Speedfit ułatwią każdą instalację!
Firma RWC jest światowym liderem w produkcji rur i złączy wtykowych. Wzbogacona o doświadczenie firmy John Guest od ponad 60 lat dostarcza niezawodne systemy hydrauliczne i grzewcze.
Przyszłość należy do podłogówki
Ogrzewanie podłogowe ma sporo zalet, z których najważniejszą jest korzystniejszy dla człowieka rozkład temperatury w ogrzewanych w ten sposób wnętrzach. W wariancie wodnym wyjątkowo dobrze współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, czyli gazowymi kotłami kondensacyjnymi i pompami ciepła. A te ostatnie staną się wkrótce w Europie podstawowymi urządzeniami grzewczymi w budownictwie jednorodzinnym.
Man icon Janusz Werner
Dlaczego warto inwestować w inteligentne rozwiązania do Twojego domu?
Dobra izolacja budynku to podstawa. Latem, gdy na zewnątrz robi się bardzo ciepło, szukamy sposobów na schłodzenie naszego domu tak, aby móc się w nim skryć przed upałami. Zimą z kolei chcemy zatrzymać ciepło wewnątrz, aby oszczędzić na ogrzewaniu. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie planowania budowy lub remontu i rozważyć inteligentne rozwiązania, które w tym pomogą, np. osłony zewnętrzne oraz inteligentne napędy i czujniki - słońca oraz temperatury. Poniżej przedstawiamy porady i korzyści płynące z wyboru takich produktów.
Komfort i bezpieczeństwo
Ponieważ montaż niektórych modeli osłon wymaga wcześniejszego przygotowania otworu okiennego, wyposażenie takie najlepiej przewidzieć na etapie projektowania domu. Ci, którzy nie zdecydowali się na nie odpowiednio wcześnie nie muszą się jednak martwić - producenci oferują wyroby przeznaczone do instalacji w użytkowanych budynkach, sterowane ręcznie lub elektronicznie.
Man icon Małgorzata Kolmus
Pompy ciepła EUROS ENERGY
Euros Energy to polska firma inżynieryjna propagująca nowoczesną energetykę opartą o zasoby odnawialne. Jest producentem ekologicznych urządzeń m.in. pomp ciepła.
Jak zainstalować monoblok lub HydroSplit?
Pompy ciepła dzielimy na dwa podstawowe typy - urządzenia split (tu też wliczamy All in One) oraz monoblok. Split są stosowane dłużej, ale popularność monobloków rośnie. Co je odróżnia z praktycznego punktu widzenia i jakie szczególne wymagania trzeba spełnić przy ich montażu?
Pompy ciepła NIBE - najlepsze rozwiązania do domów modernizowanych
Obserwowane zmiany klimatu wymuszają sukcesywną rezygnację z paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Termomodernizacja domów to najskuteczniejszy sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza, a pompy ciepła stają się najczęściej wybieranym źródłem ciepła, przyczyniając się do zmniejszenia zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych.
W drodze do energetycznej niezależności - pompa ciepła w parze z fotowoltaiką
W otoczeniu wzrostów cen nośników energii takich jak węgiel czy gaz, Polacy obawiają się rachunków za prąd oraz ogrzewanie. Poszukujemy więc rozwiązań, które odciążą domowy budżet, zapewnią stabilność kosztów, a także pozwolą na przynajmniej częściową niezależność energetyczną. Jednym z najlepszych rozwiązań jest połączenie dwóch systemów OZE: pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych. Co sprawia, że ich duet jest tak efektywny?
Alarm szyty na miarę
Elektroniczny alarm to w nowych domach już w zasadzie standard. Na pytanie, jaki będzie optymalny, odpowiedź jest jedna - dopasowany do konkretnego domu i potrzeb jego mieszkańców. System bowiem systemowi nierówny, tak samo jak potrzeby jego posiadaczy. Jednym inwestorom poczucie bezpieczeństwa da prosta instalacja, inni nawet bardzo rozbudowaną, włączoną w system domu inteligentnego, wciąż będą udoskonalać.
Man icon Janusz Werner
Bloczki, pustaki i nie tylko
Domy jednorodzinne w naszym kraju buduje się głównie z betonu komórkowego i ceramiki poryzowanej, rzadziej z ceramiki zwykłej, silikatów i keramzytobetonu. Materiały te różnią się wytrzymałością, ciepłochronnością, łatwością obróbki, zdolnością do akumulacji ciepła oraz do tłumienia hałasu. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z ich charakterystyką.
Man icon Norbert Skupiński
Różne kategorie wagowe
Przy wyborze pokrycia dachowego zwracamy uwagę na różne cechy - trwałość, estetykę, łatwość montażu, zdolność tłumienia hałasu czy cenę. Nie można jednak pominąć jego wagi, bo od niej zależy, czy materiał da się w ogóle zastosować na konkretnej konstrukcji dachowej.
Man icon Norbert Skupiński
Izolacja od podstaw
Izolacja cieplna ścian fundamentowych oraz płyt fundamentowych ma szczególny charakter. Przede wszystkim dlatego, że ma ciągły kontakt z mniej lub bardziej wilgotnym gruntem. Ważna jest także jej wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Dlatego coraz częściej używa się w takich miejscach styroduru (XPS), zamiast styropianu. I słusznie, bo ma on wyraźnie lepsze parametry. Zaś budując dom, trzeba mieć na uwadze, że poprawienie izolacji akurat w tych miejscach jest bardzo trudne lub w ogóle niemożliwe.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Niezbędny element trwałego dachu to wentylacja z pomocą membran wstępnego krycia
Dla prawidłowego funkcjonowania membran wstępnego krycia (MWK) o wysokiej przepuszczalności pary wodnej istotna jest odpowiednia wentylacja pokrycia dachowego. Producenci oraz stowarzyszenia zawodowe, takie jak polskie PSD i międzynarodowe IFD, zalecają wykonanie szczeliny lub przestrzeni wentylacyjnej pod głównym pokryciem dachowym, która w maksymalnym stopniu umożliwia usuwanie nadmiaru wilgoci z dachu, przepuszczając parę wodną przez membranę z rodziny DACHOWA.
Jak turystyczna kurtka
Folie i membrany dachowe na budowach pojawiły się stosunkowo niedawno, bo jakieś 30 lat temu. Dziś, w najpopularniejszych w Polsce domach, czyli tych z użytkowym poddaszem, są niezbędne. Co ciekawe, membrana dachowa bardziej przypomina nowoczesną, wodoodporną i oddychającą kurtkę turystyczną, niż klasyczną folię.
Man icon Janusz Werner
Panoramiczne i tarasowe
Szerokie okna, zajmujące większą część ścian sąsiadujących z tarasem, to obecnie standard nowoczesnego budownictwa. Ale nie tylko wyjście do ogrodu wyposaża się w duże przeszklenia, coraz więcej inwestorów wybiera ten sposób wykonania nawet całych ścian szczytowych, obejmujących parter i poddasze. Wielkoformatowe okna mogą być nieotwierane, rozwierane lub zawierać jeden z kilku systemów przesuwnych. Najwygodniejszy na etapie eksploatacji będzie wariant wyposażony w automatykę sterowaną pilotem, smartfonem.
Man icon Joanna Dąbrowska
Dołącz do rewolucji w rekuperacji
KOMFOVENT Domekt z innowacyjnym obrotowym wymiennikiem ciepła II generacji - sorpcyjnym-entalpicznym.
Świeże powietrze
Wentylacja to wymiana powietrza - zużytego i zanieczyszczonego - na świeże. Ponadto konieczne jest dostarczanie go do spalania w kotłach, kominkach i piecach. Dlatego, niezależnie od jej rodzaju, musi być przede wszystkim skuteczna. To nie tylko kwestia komfortu, ale i bezpieczeństwa.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Antidotum na upały
Globalne ocieplenie najbardziej odczuwalne jest latem. Upały sięgające znacznie ponad 30°C stają się typowe dla wakacyjnych miesięcy. Prognozowana przez meteorologów tendencja do dalszego wzrostu temperatury mobilizuje przezornych właścicieli domów jednorodzinnych do wyposażenia ich w klimatyzację. Wielu z nich planuje to już na etapie tworzenia projektu, ale klimatyzatory można zamontować też w istniejącym budynku.
Man icon Joanna Dąbrowska
Ładnie nie tylko od frontu
Z założenia plan jest prosty - ogrodzić posesję. W szczegółach sprawa się komplikuje, bo dostępnych wersji jest całe mnóstwo. Z bramą wjazdową, którą ze względów praktycznych warto od razu wyposażyć w napęd, na szczęście, pójdzie łatwiej. Poza tym musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Jak zrobić to rozsądnie?
Man icon Aleksandra Kuśmierczyk
Pora na nowe orynnowanie
Rynny wymieniamy zwykle w czasie większego remontu - razem z pokryciem dachowym, ewentualnie w następstwie jakiejś awarii, np. gdy oberwą się podczas letniej nawałnicy. Drobne usterki - poluzowane mocowania, czy małe ogniska korozji na produktach ze stali, możemy usuwać samodzielnie, gdy tylko je zauważymy.
Man icon Janusz Werner
Dobra armatura
Baterie, które wybieramy do kuchni i łazienki, powinny nie tylko cechować się ładnym wyglądem, solidnym wykonaniem i wysoką kulturą pracy. Niezwykle ważne są dziś też kwestie związane z ekologią i oszczędzaniem energii. Szczególnie istotnym parametrem jest niewielkie, zoptymalizowane zużycie wody, co przekłada się także na mniejsze koszty związane z jej podgrzewaniem i odprowadzeniem do kanalizacji.
Man icon Tomasz Wojciuk
Produkuj odnawialną energię elektryczną za pomocą systemu SOLROOF
SOLROOF to innowacyjny produkt, który powstał w celu zaspokojenia coraz większego zapotrzebowania na odnawialną energię. Łącząc zintegrowane panele fotowoltaiczne FIT VOLT i modułowe panele dachowe FIT, uzyskano spójną i harmonijną powierzchnię, która zachwyca nie tylko jakością estetyki, ale również przyczynia się do wydajnej produkcji czystej energii.
Fotowoltaika powyżej standardu
Typowa polska mikroinstalacja PV w domu jednorodzinnym składa się tylko z paneli zamocowanych na dachu budynku, prostego falownika (inwertera) typu on-grid, niezbędnego okablowania i zabezpieczeń. Jednak to nie znaczy, że wszystkie systemy PV muszą być jak spod jednej sztancy. Nieszablonowe podejście pozwala przede wszystkim optymalnie dopasować je do potrzeb. A dzięki temu działają lepiej i przynoszą więcej korzyści.
Man icon Jarosław Antkiewicz
Oryginalnie i zgodnie z trendami
Nowoczesne budownictwo charakteryzuje prosta, minimalistyczna forma oraz monochromatyczna kolorystyka elewacji w odcieniach bieli i szarości. Podstawą, oczywiście, są tynki, ale coraz więcej inwestorów do dekoracji ścian wybiera nietypowe materiały, takie jak beton architektoniczny, blacha, spieki kwarcowe. Odpowiednie ich wkomponowanie sprawia, że budynek wygląda oryginalnie i efektownie. Dla odmiany zwolennicy dobrze doświetlonych wnętrz decydują się na zastąpienie dużych fragmentów pełnych ścian szkłem. Przeszklone ściany szczytowe są obecnie również bardzo modne.
Man icon Joanna Dąbrowska
Pięknie odnowiony
Grażyna i Tomasz zachwycili się naturalnymi ogrodami Pieta Oudolfa. Poprosili swojego architekta o zaplanowanie przy nowym domu m.in. miniprerii z trawami i bylinami, wzorowanej na realizacjach tego projektanta. Rabata wyglądała dobrze przez dwa sezony, później straciła pierwotny charakter. Po pięciu latach została zmieniona. Nie trzeba było odświeżać oczka wodnego, dzikiej część ogrodu.
Man icon Lilianna Jampolska
Zgodnie z uwarunkowaniami
Obecnie wybór produktów do utwardzania nawierzchni jest naprawdę duży, lecz nie każdy z nich ma taką samą wytrzymałość i zastosowanie. Na mniejszych działkach najbezpieczniej użyć jednego uniwersalnego materiału na ścieżkach i podjeździe. W przypadku większych posesji można pokusić się o łączenie różnych kostek czy płyt.
Man icon Małgorzata Kolmus
Zgłoszenie budowy bez projektu budowlanego
PYTANIE CZYTELNIKA: Jak to jest z budową domów do 70 m2, można je stawiać bez pozwolenia i projektu, czy nie? Bo raz czytam, że wystarczą odręczne rysunki, a gdzie indziej, że konieczny jest projekt.
Narzędzia do malowania ścian
PYTANIE CZYTELNIKA: Planuję samodzielnie pomalować ściany w domu. Nie mam w tym większej wprawy, dlatego chciałbym się dowiedzieć, jak się zabrać do takiej pracy. Jakich narzędzi potrzebuję? Jakich zasad przestrzegać podczas malowania?
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT