Mądrzejszy dom
Nowoczesne Instalacje 2024
9-16 minut
Instalacja inteligentna oznacza nie tylko wygodę i lepszy komfort życia we własnym domu. Dzięki niej możemy także ograniczyć zużycie energii, co przynosi konkretne oszczędności, oraz zwiększyć bezpieczeństwo.
W domu inteligentnym rozmaite instalacje i urządzenia oraz elementy wyposażenia, takie jak źródło ciepła, okna, rolety, żaluzje itp., współpracują ze sobą w ramach jednego systemu. Taka integracja jest nie tylko bardzo wygodna dla domowników, ale także poprawia ich bezpieczeństwo i pozwala zredukować rachunki eksploatacyjne.
Z czego składa się taka instalacja i jakie konkretnie daje korzyści – o tym piszemy poniżej.
SENSORY I AKTORY
Każdy system inteligentny składa się z dwóch grup elementów. Pierwszą jest wszystko co wprowadza do niego sygnały sterujące. Projektanci i wykonawcy nazywają je sensorami. Mogą to być czujniki, klawiatury, piloty zdalnego sterowania itp. Za ich pośrednictwem do systemu tak naprawdę trafiają po prostu informacje o tym, że trzeba coś zmienić w działaniu. Stąd ich wspólne traktowanie. Całkiem uzasadnione, bo ostatecznie nie jest ważne to czy system sam wykryje, że np. ogrzewanie danego pokoju nie jest już dłużej potrzebne, czy też wyłączymy je sami. Ważne...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze