Jasno i bezpiecznie
Nowoczesne Instalacje 2024
9-16 minut
Oświetlenie zewnętrzne jest tak samo istotne, co zastosowane we wnętrzach. Daje domownikom poczucie bezpieczeństwa i ułatwia poruszanie się po ogrodzie po zmroku. Wymaga zatem przemyślanego rozplanowania. Źle dobrane i nieodpowiednio rozmieszczone źródła światła, zamiast oświetlać teren i podkreślać jego walory, będą oślepiać użytkowników i eksponować to, co nie jest dekoracyjne.
Właściwe oświetlenie posesji – ścieżek, podjazdu, schodów, wejścia do domu czy elewacji – sprawi, że nie będziemy potykać się o stopnie, nie wpadniemy w kałużę i bez kłopotów trafimy kluczem w zamek. Ponadto będzie skutecznie odstraszać włamywaczy. Najwygodniej skorzystać z usług architekta krajobrazu, który zaprojektuje oświetlenie w poszczególnych strefach ogrodu.
Na zewnątrz domu (podobnie jak wewnątrz) stosowane są różnego typu oprawy – lampy stojące, wiszące, kinkiety, reflektorki itd. – wykonane z rozmaitych materiałów (zwykle ze stali nierdzewnej i aluminium). Oprawy często pełnią również rolę dekoracyjną i stają się istotnym elementem wyposażenia ogrodu czy tarasu. Dopasowuje się je do charakteru przestrzeni, wybierając produkty o formie minimalistycznej lub bardziej ozdobnej. Wyroby dostępne dziś na rynku zadowolą zarówno miłośników tradycji, jak i nowoczesności. Pamiętajmy, że oprawy oświetleniowe, jak również inne urządzenia elektryczne (np. puszki instalacyjne) zaplanowa...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze