Kaloryfery na wiele sposobów
Nowoczesne Instalacje 2024
9-16 minut
Grzejniki to niezwykle zróżnicowana grupa produktów. Najpopularniejsze stalowe modele płytowe zdecydowanie różnią się od członowych wykonanych z aluminium. Natomiast montowane w podłodze grzejniki kanałowe niemal nie przypominają ani jednych, ani drugich. Ta różnorodność pozwala jednak wybrać wariant najlepiej dostosowany do konkretnych potrzeb.
Nowoczesne urządzenia często stanowią oryginalną ozdobę wnętrz, jednak podstawową funkcją grzejników jest przekazywanie ciepła do otoczenia. Trzeba więc odpowiednio dobrać ich rodzaj, wielkość, moc oraz właściwie podłączyć. W domach jednorodzinnych mamy przede wszystkim ogrzewanie wodne, w którym grzejniki zasilane są przez kocioł albo pompę ciepła. Stanowią część centralnego systemu.
GRZEJNIKI PŁYTOWE
Modele takie zbudowane są z jednej, dwóch albo trzech płyt grzejnych, wytwarzanych z dwóch arkuszy blachy, uformowanej tak, że powstają kanaliki, którymi przepływa woda. Płyty czołowe przeważnie mają żłobienia, ale mogą być też gładkie. Te ostatnie kosztują więcej i mają nieco mniejszą moc, ale gładka minimalistyczna płyta wygląda nowocześniej i zbiera się na niej mniej kurzu, co jest istotne np. dla alergików. Na ogół przestrzeń pomiędzy płytami wypełniona jest ożebrowaniem, które zwiększa powierzchnię oddawania ciepła i poprawia wydajność urządzenia, ale niestety utrudnia utrzymani...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze