Co zrobić ze ściekami?
Nowoczesne Instalacje 2024
17-22 minuty
W domach jednorodzinnych wewnętrzna instalacja kanalizacyjna nie jest zbyt skomplikowana. Dlatego działa ona bezawaryjnie, jeżeli tylko przy jej układaniu przestrzega się kilku podstawowych zasad. Natomiast zasadnicze znaczenie ma to, gdzie następnie trafią ścieki – do sieci, szamba czy oczyszczalni.
Gdyby w naszym kraju sieć kanalizacyjna była bardziej rozwinięta, nie byłoby dylematu, jak pozbywać się domowych ścieków. Podłączenie do kanalizacji zbiorczej jest bowiem najwygodniejsze i najtańsze. Niestety ta opcja nie jest dostępna dla każdego – szacuje się, że na terenach wiejskich dostęp do kanalizacji zbiorczej ma zaledwie niecałe 40% budynków. Właściciele posesji, które nie są skanalizowane, muszą zdecydować się na wybudowanie szamba albo przydomowej oczyszczalni ścieków.
To nie wszystkie dylematy, jakie trzeba rozstrzygnąć. Zarówno szamba, jak i oczyszczalnie, mają bowiem różne konstrukcje, dlatego warto zapoznać się z charakterystyką dostępnych rozwiązań, aby decyzja była optymalna, a odprowadzanie ścieków jak najmniej kłopotliwe.
KANALIZACJA ZBIORCZA
Zacznijmy od najlepszej opcji, czyli podłączenia do publicznej sieci kanalizacyjnej. W tym celu należy wykonać tzw. przykanalik, który przeważnie zakończony jest studzienką rewizyjną, w której łączy się on z przewodem odpro...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze