Od źródła do kranu
Nowoczesne Instalacje 2024
17-22 minuty
Wodociąg czy studnia – to pierwsza i najważniejsza kwestia, którą trzeba rozstrzygnąć planując instalację wodną. Wykonanie jej wewnątrz budynku zwykle nie jest przesadnie trudne. Jednak każde z popularnych rozwiązań i materiałów ma pewne specyfi czne cechy, które trzeba znać, żeby uniknąć kosztownych i trudnych do naprawienia błędów.
O tym, jak zaopatrzyć dom w wodę, trzeba pomyśleć już podczas wyboru działki. Jest ona bowiem niezbędna do rozpoczęcia robót budowlanych.
Z kolei instalację wodną wykonuje się przed ułożeniem tynków i podkładów podłogowych. Ale jej planowanie również zaczyna się wcześniej. Na etapie wznoszenia konstrukcji domu warto przewidzieć miejsca w stropach i w ścianach, przez które będą przechodzić rury. Natomiast już podczas wykonywania fundamentów należy pamiętać o wprowadzeniu do budynku rury doprowadzającej wodę z wodociągu lub ze studni, ewentualnie o ułożeniu rury osłonowej o większej średnicy, która później posłuży do wprowadzenia rury wodociągowej.
Jak zaznaczono na wstępie, prace przy instalacji wodnej wymagają ścisłej współpracy instalatora z inwestorem. To od decyzji tego drugiego zależy przecież rozmieszczenie wszystkich punktów poboru ciepłej i zimnej wody. Ponieważ urządzenia sanitarne (umywalki, wanna, kabina prysznicowa, baterie) mają bardzo zróżnicowane przyłącza, dobrze jes...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze