Komin składany jak klocki
Nowoczesne Instalacje 2024
9-16 minut
Dziś już mało kto decyduje się na tradycyjne kominy murowane z cegły. Zamiast nich stawia się wersje prefabrykowane, z ceramiki lub stali. I słusznie, bo takie nowoczesne warianty mają parametry po prostu niemożliwe do osiągnięcia w wersji tradycyjnej.
Dość często to nieodpowiedni komin okazuje się wąskim gardłem – utrudniającym, czy wręcz uniemożliwiającym prawidłową pracę urządzeń grzewczych, takich jak kotły, kominki i piece. Powszechnie znaną przyczyną problemów jest zbyt słaby ciąg, spowodowany zbyt małą średnicą i wysokością komina. A wtedy typowym objawem jest zadymienie pomieszczenia przy rozpalaniu oraz otwieraniu drzwiczek, gdy dorzucamy opału. Jednak to nie wszystko.
DOBRY, CZYLI DOPASOWANY
To, czy dany komin będzie skutecznie i bezpiecznie pełnić swoje funkcje przez lata, zależy od tego, czy zostanie właściwie dobrany do specyfiki urządzenia grzewczego. Znaczenie mają przede wszystkim trzy czynniki: temperatura spalin lub dymu; wymagana szczelność, wynikająca z tego, czy wykorzystuje się naturalny (grawitacyjny) ciąg, czy spaliny przetłacza wentylator (wówczas wytwarza nadciśnienie); skład spalin albo dymu.
Przekładając to na praktykę – komin, który świetnie nadaje się do kominka może być zupełnie nieodpowiedni do od...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze