Instalacja wod.-kan. i uzdatnianie wody
07-08/2018
23-28 minut
Naprawa błędów popełnionych podczas budowy zwykle oznacza wzrost kosztów i przedłużenie inwestycji. Jeśli niedoróbki dotyczą instalacji, które po zakończeniu robót w większej części są zakryte, koszty mogą być naprawdę spore. Bowiem skuwanie podłóg czy ścian, albo wiercenie otworów w stropie jest pracochłonne i niszczy wcześniej wykonane roboty. Ponadto naprawa zniszczonej posadzki czy tynku wymaga czasu. Szczególne w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej - w której w domu trzeba rozprowadzić masę rur o różnych średnicach - ważne jest dopilnowanie by było to wykonane solidnie, aby korzystanie z wody i odprowadzenie ścieków funkcjonowało bez zarzutu.
BRAK PROJEKTU INSTALACJI WOD.-KAN.
Dość często projekty branżowe, które dołącza się do projektu budowlanego, nie są wystarczająco szczegółowe. Poza tym spora liczba inwestorów podejmuje ostateczne decyzje dotyczące umiejscowienia sanitariatów i innych urządzeń powiązanych z instalacją wod.-kan. dopiero na etapie realizacji.
Zwykle więc to instalator na prośbę inwestora dokonuje modyfikacji. Wówczas poprawność ich poprowadzenia i wykonania zależy od wiedzy i doświadczenia montera. Na ogół jednak takie ingerowanie nie kończy się dobrze, o błędy wtedy nietrudno.
Warto zatem już na etapie powstawania i przygotowania projektu budowlanego dobrze przemyśleć usytuowanie kuchni, łazienek, pralni, a także precyzyjnie określić miejsca poboru wody oraz odprowadzenia ścieków i potem już tego nie zmieniać.
Brak szczegółowego projektu instalacji wodno-kanalizacyjnej najczęściej oznacza chaos w jej poprowadzeniu. (fot. T. Rybarczyk)
NIESOLIDNE UŁOŻENIE RUR
Rury zasilające w wodę...
Aby przeczytać cały artykuł,
kup dostęp do Budujemy Dom online
kup dostęp do Budujemy Dom online
Uzyskasz dostęp do całego archiwum magazynu Budujemy Dom,
wydań specjalnych oraz miesięcznika Czas na Wnętrze